Plugins - LiteSpeed Cache - Stable (latest release) - en to it translation catalogue (1239 entries)

en: You have used all of your quota left for current service this month.
it: Tutta la quota rimasta a disposizione per il servizio corrente di questo mese è stata già utilizzata.

en: Learn more or purchase additional quota.
it: Scopri di più oppure acquista una quota aggiuntiva.

en: You have used all of your daily quota for today.
it: Per oggi hai utilizzato tutta la tua quota giornaliera.

en: If comment to be kept is like: %s write: %s
it: Se il commento da conservare è di questo tipo: %s scrivi: %s

en: When minifying HTML do not discard comments that match a specified pattern.
it: Quando si minifica l'HTML non scartare i commenti che corrispondono ad un pattern specificato.

en: Specify an AJAX action in POST/GET and the number of seconds to cache that request, separated by a space.
it: Specifica un'azione AJAX in POST / GET ed il numero di secondi per memorizzare nella cache la richiesta, separati da uno spazio.

en: HTML Keep Comments
it: Conserva i commenti HTML

en: AJAX Cache TTL
it: TTL della cache AJAX

en: You have images waiting to be pulled. Please wait for the automatic pull to complete, or pull them down manually now.
it: Hai delle immagini in attesa di essere estratte. Attendi il completamento dell'estrazione automatica oppure rimuovile manualmente ora.

en: Clean all orphaned post meta records
it: Pulisci tutti i meta record degli articoli orfani

en: Orphaned Post Meta
it: Articolo meta orfano

en: Globally fast TTFB, easy setup, and <a %s>more</a>!
it: TTFB globalmente veloce, configurazione semplice e <a %s>altro</a>!

en: Best available WordPress performance
it: Le migliori prestazioni di WordPress disponibili

en: Clean orphaned post meta successfully.
it: I meta articoli orfani sono stati puliti con successo.

en: Last Pulled
it: Ultimo pull

en: You can list the 3rd party vary cookies here.
it: Puoi elencare qui i vary dei cookie di terze parti.

en: Vary Cookies
it: Vary cookie

en: Preconnecting speeds up future loads from a given origin.
it: La preconnessione accelera i carichi futuri da una determinata origine.

en: If your theme does not use JS to update the mini cart, you must enable this option to display the correct cart contents.
it: Se il tuo tema non utilizza i JS per aggiornare il mini carrello, devi abilitare quest'opzione per visualizzare il contenuto corretto del carrello.

en: Generate a separate vary cache copy for the mini cart when the cart is not empty.
it: Genera una copia della cache di vary separata per il mini carrello quando il carrello non è vuoto.

en: Vary for Mini Cart
it: Vary per Mini Cart

en: DNS Preconnect
it: Preconnessione dei DNS

en: This setting is %1$s for certain qualifying requests due to %2$s!
it: Quest'impostazione è %1$s per alcune richieste qualificate a causa di %2$s!

en: Listed JS files or inline JS code will be delayed.
it: I file JS elencati o il codice JS inline verranno ritardati.

en: URL Search
it: Ricerca per indirizzo URL

en: JS Delayed Includes
it: Il JS differito include

en: Your domain_key has been temporarily blocklisted to prevent abuse. You may contact support at QUIC.cloud to learn more.
it: La tua domain_key è stata temporaneamente bloccata per prevenire abusi. Puoi contattare il supporto di QUIC.cloud per saperne di più.

en: Cloud server refused the current request due to unpulled images. Please pull the images first.
it: Il server cloud ha rifiutato la richiesta corrente a causa d'immagini non estratte. Estrai prima le immagini.

en: Current server load
it: Carico attuale del server

en: Redis encountered a fatal error: %s (code: %d)
it: Redis ha riscontrato un errore irreversibile: %s (codice: %d)

en: Started async image optimization request
it: Avvio della richiesta d'ottimizzazione delle immagini asincrone

en: Started async crawling
it: Avviato il crawling asincrono

en: Saving option failed. IPv4 only for %s.
it: Salvataggio dell'opzione non riuscito. IPv4 solo per %s.

en: Cloud server refused the current request due to rate limiting. Please try again later.
it: Il server cloud ha rifiutato la richiesta corrente a causa della limitazione della velocità. Riprova più tardi.

en: Maximum image post id
it: Massimo ID dell'immagine dell'articolo

en: Current image post id position
it: Posizione attuale dell'ID dell'immagine dell'articolo

en: Images ready to request
it: Immagini pronte per essere richieste

en: Redetect
it: Rileva nuovamente

en: PAYG balance and usage not included in above quota calculation.
it: Il saldo e l'utilizzo di PAYG non sono inclusi nel calcolo della quota di cui sopra.

en: PAYG used this month
it: PAYG utilizzati questo mese

en: If you are using a %1$s socket, %2$s should be set to %3$s
it: Se stai utilizzando un socket %1$s, %2$s dovrebbe essere impostato su %3$s

en: All QUIC.cloud service queues have been cleared.
it: Tutte le queue del servizio QUIC.cloud sono state cancellate.

note: translators: %s: The type of the given cache key.
en: Cache key must be integer or non-empty string, %s given.
it: La chiave della cache deve essere un numero intero oppure una stringa non vuota, %s specificato.

en: Cache key must not be an empty string.
it: La chiave della cache non deve essere una stringa vuota.

en: JS Deferred / Delayed Excludes
it: JS differito / ritardato esclude

en: The queue is processed asynchronously. It may take time.
it: La coda viene elaborata in modo asincrono. Potrebbe richiedere del tempo.

en: In order to use QC services, need a real domain name, cannot use an IP.
it: Per utilizzare i servizi di QC è necessario un nome di dominio reale, non è possibile utilizzare un'indirizzo IP.

en: Restore Settings
it: Ripristina le impostazioni

en: This will restore the backup settings created %1$s before applying the %2$s preset. Any changes made since then will be lost. Do you want to continue?
it: In questo modo verranno ripristinate le impostazioni di backup create %1$s prima di applicare la preimpostazione %2$s. Eventuali modifiche apportate da allora andranno perse. Vuoi continuare?

en: Backup created %1$s before applying the %2$s preset
it: Backup creato %1$s prima di applicare la preimpostazione %2$s

en: Applied the %1$s preset %2$s
it: Applicata la preimpostazione %1$s %2$s

en: Restored backup settings %1$s
it: Ripristino delle impostazioni di backup %1$s

en: Error: Failed to apply the settings %1$s
it: Errore: Impossibile applicare le impostazioni %1$s

en: History
it: Cronologia

en: unknown
it: sconosciuto

en: Apply Preset
it: Applica il preset

en: This will back up your current settings and replace them with the %1$s preset settings. Do you want to continue?
it: In questo modo, le impostazioni attuali verranno salvate e sostituite con quelle preimpostate da %1$s. Vuoi continuare?

en: Who should use this preset?
it: Chi dovrebbe utilizzare questo preset?

en: Use an official LiteSpeed-designed Preset to configure your site in one click. Try no-risk caching essentials, extreme optimization, or something in between.
it: Utilizza un preset ufficiale progettato da LiteSpeed per configurare il tuo sito web in un solo clic. Prova gli elementi essenziali della cache senza rischi, l'ottimizzazione estrema oppure una via di mezzo.

en: LiteSpeed Cache Standard Presets
it: Preset standard di LiteSpeed Cache

en: A Domain Key is required to use this preset. Enables the maximum level of optimizations for improved page speed scores.
it: Per utilizzare questa preimpostazione è necessaria una chiave di dominio. Abilita il livello massimo d'ottimizzazione per migliorare i punteggi della velocità delle pagine.

en: This preset almost certainly will require testing and exclusions for some CSS, JS and Lazy Loaded images. Pay special attention to logos, or HTML-based slider images.
it: Questo preset richiederà quasi sicuramente delle verifiche e delle esclusioni per alcune immagini CSS, JS e Lazy Loaded. Presta particolare attenzione ad i loghi oppure alle immagini di scorrimento basate su HTML.

en: Inline CSS added to Combine
it: CSS in linea aggiunto a Combine

en: Inline JS added to Combine
it: JS in linea aggiunto a Combine

en: Viewport Image Generation
it: Generazione dell'immagine viewport

en: Lazy Load for Images
it: Lazy Load delle immagini

en: Everything in Aggressive, Plus
it: Tutto quello che c'è in Aggressive, Plus

en: This preset might work out of the box for some websites, but be sure to test! Some CSS or JS exclusions may be necessary in Page Optimization > Tuning.
it: Questa preimpostazione potrebbe funzionare immediatamente per alcuni siti web, ma assicurati di fare delle prove! Alcune esclusioni CSS o JS potrebbero essere necessarie in Ottimizzazione della pagina > Regolazione.

en: Lazy Load for Iframes
it: Lazy Load degl'iframe

en: Removed Unused CSS for Users
it: Rimosso il CSS inutilizzato dagli utenti

en: Asynchronous CSS Loading with Critical CSS
it: Caricamento asincrono dei CSS con Critical CSS

en: CSS & JS Combine
it: Combinare CSS e JS

en: Everything in Advanced, Plus
it: Tutto quello che c'è in Advanced, Plus

en: A Domain Key is required to use this preset. Includes many optimizations known to improve page speed scores.
it: Per utilizzare questo preset è necessaria una chiave di dominio. Include molte ottimizzazioni note per migliorare la velocità delle pagine.

en: This preset is good for most websites, and is unlikely to cause conflicts. Any CSS or JS conflicts may be resolved with Page Optimization > Tuning tools.
it: Questa preimpostazione va bene per la maggior parte dei siti web ed è improbabile che causi conflitti. Eventuali conflitti con CSS o JS possono essere risolti con gli strumenti Ottimizzazione delle pagine > Regolazione.

en: Remove Query Strings from Static Files
it: Rimuovere le stringhe delle query dai file statici

en: DNS Prefetch for static files
it: Prefetch DNS per i file statici

en: JS Defer for both external and inline JS
it: JS differito sia per JS esterno che per JS in linea

en: CSS, JS and HTML Minification
it: Minificare CSS, JS ed HTML

en: Guest Mode and Guest Optimization
it: Modalità ospite ed ottimizzazione ospite

en: Everything in Basic, Plus
it: Tutto quello che c'è in Basic, Plus

en: Advanced (Recommended)
it: Advanced (consigliato)

en: A Domain Key is required to use this preset. Includes optimizations known to improve site score in page speed measurement tools.
it: Per utilizzare questo preset è necessaria una chiave di dominio. Include ottimizzazioni note per migliorare il punteggio del sito web negli strumenti di misurazione della velocità della pagina.

en: This low-risk preset introduces basic optimizations for speed and user experience. Appropriate for enthusiastic beginners.
it: Questo preset a basso rischio introduce le ottimizzazioni di base per la velocità e l'esperienza utente. È adatto a principianti entusiasti.

en: Mobile Cache
it: Cache per i dispositivi mobili

en: Everything in Essentials, Plus
it: Tutto quello che c'è in Essentials, Plus

en: A Domain Key is not required to use this preset. Only basic caching features are enabled.
it: Per utilizzare questa preimpostazione non è necessaria una chiave di dominio. Sono abilitate solo le funzioni di caching di base.

en: This no-risk preset is appropriate for all websites. Good for new users, simple websites, or cache-oriented development.
it: Questo preset è senza rischi ed è adatto a tutti i siti web. È ideale per i nuovi utenti, per i siti web semplici o per lo sviluppo orientato alla cache.

en: Higher TTL
it: TTL più alto

en: Default Cache
it: Cache predefinita

en: LiteSpeed Cache Configuration Presets
it: Preset di configurazione della cache di LiteSpeed

en: Standard Presets
it: Preset standard

en: Listed CSS files will be excluded from UCSS and saved to inline.
it: I file CSS elencati saranno esclusi da UCSS e salvati in linea.

en: UCSS File Excludes and Inline
it: File UCSS esclusi ed in linea

en: UCSS Selector Allowlist
it: Selettore UCSS lista consentita

en: Presets
it: Impostazioni predefinite

en: Partner Benefits Provided by
it: Vantaggi dei partner offerti da

en: LiteSpeed Logs
it: Log di LiteSpeed

en: Crawler Log
it: Log del crawler

en: Purge Log
it: Pulisci il registro dei log

en: Prevent writing log entries that include listed strings.
it: Impedisce la scrittura delle voci di registro che includono le stringhe elencate.

en: View Site Before Cache
it: Visualizza il sito web prima della cache

en: View Site Before Optimization
it: Visualizza il sito web prima dell'ottimizzazione

en: Debug Helpers
it: Aiutanti per il debug

en: Enable Viewport Images auto generation cron.
it: Abilita il cron della generazione automatica delle immagini del Viewport.

en: This enables the page's initial screenful of imagery to be fully displayed without delay.
it: Questo consente la visualizzazione completa ed immediata della schermata iniziale delle immagini della pagina.

en: The Viewport Images service detects which images appear above the fold, and excludes them from lazy load.
it: Il servizio Viewport Images rileva quali immagini appaiono above the fold e l'esclude dal lazy load.

en: When you use Lazy Load, it will delay the loading of all images on a page.
it: Quando usi il Lazy Load, questo ritarderà il caricamento di tutte le immagini di una pagina.

en: Use %1$s to bypass remote image dimension check when %2$s is ON.
it: Utilizza %1$s per bypassare il controllo della dimensione dell'immagine remota quando %2$s è su ON.

en: %s must be turned ON for this setting to work.
it: %s deve essere attivato affinché quest'impostazione funzioni.

en: Viewport Image
it: Immagine viewport

en: Filter %s available to disable blocklist.
it: Filtro %s disponibile per disabilitare la blocklist.

en: PHP Constant %s available to disable blocklist.
it: La costante di PHP %s è disponibile per disabilitare la blocklist.

en: Please consider disabling the following detected plugins, as they may conflict with LiteSpeed Cache:
it: Considera di disabilitare i seguenti plugin rilevati, in quanto potrebbero entrare in conflitto con LiteSpeed Cache:

en: LiteSpeed Options
it: Opzioni di LiteSpeed

en: Mobile
it: Dispositivo mobile

en: Disable VPI
it: Disabilita VPI

en: Disable Image Lazyload
it: Disabilita il Lazy Load delle immagini

en: Disable Cache
it: Disabilita la cache

en: Debug String Excludes
it: La stringa di debug esclude

en: Viewport Images Cron
it: Cron immagini viewport

en: Viewport Images
it: Immagini viewport

en: Alias is in use by another QUIC.cloud account.
it: L'alias è utilizzato da un altro account QUIC.cloud.

en: Unable to automatically add %1$s as a Domain Alias for main %2$s domain.
it: Impossibile aggiungere automaticamente %1$s come alias di dominio per il dominio principale %2$s.

en: Unable to automatically add %1$s as a Domain Alias for main %2$s domain, due to potential CDN conflict.
it: Impossibile aggiungere automaticamente %1$s come alias di dominio per il dominio principale %2$s, a causa di un potenziale conflitto con la CDN.

en: You cannot remove this DNS zone, because it is still in use. Please update the domain's nameservers, then try to delete this zone again, otherwise your site will become inaccessible.
it: Non puoi rimuovere questa zona DNS perché è ancora in uso. Aggiorna il server dei nomi del dominio e poi prova ad eliminare nuovamente questa zona, altrimenti il tuo sito web diventerà inaccessibile.

en: The site is not a valid alias on QUIC.cloud.
it: Il sito web non è un alias valido su QUIC.cloud.

en: Please thoroughly test each JS file you add to ensure it functions as expected.
it: Verifica accuratamente ogni file JS che aggiungi per assicurarti che funzioni come previsto.

en: Please thoroughly test all items in %s to ensure they function as expected.
it: Ti invitiamo a testare accuratamente tutte le voci in %s per assicurarti che funzionino come previsto.

en: Use %1$s to bypass UCSS for the pages which page type is %2$s.
it: Usa %1$s per evitare l'UCSS per le pagine il cui tipo di pagina è %2$s.

en: Use %1$s to generate one single UCSS for the pages which page type is %2$s while other page types still per URL.
it: Usa %1$s per generare un unico UCSS per le pagine il cui tipo di pagina è %2$s mentre gli altri tipi di pagina sono ancora per URL.

en: Filter %s available for UCSS per page type generation.
it: Filtro %s disponibile per la generazione di UCSS per tipo di pagina.

en: Guest Mode failed to test.
it: La modalità ospite non ha superato il test.

en: Guest Mode passed testing.
it: La modalità ospite ha superato i test.

en: Testing
it: Test

en: Guest Mode testing result
it: Risultato del test della modalità ospite

en: Not blocklisted
it: Non bloccato

en: Learn more about when this is needed
it: Scopri di più su quando è necessario

en: Cleaned all localized resource entries.
it: Pulite tutte le voci delle risorse localizzate.

en: <b>Last crawled:</b> %d item(s)
it: <b>Ultimo crawling:</b> %d voce(i)

en: View .htaccess
it: Visualizza il file .htaccess

en: You can use this code %1$s in %2$s to specify the htaccess file path.
it: Puoi utilizzare questo codice %1$s in %2$s per specificare il percorso del file .htaccess.

en: PHP Constant %s is supported.
it: La costante di PHP %s è supportata.

en: Default path is
it: Il percorso predefinito è

en: .htaccess Path
it: Percorso del file .htaccess

en: Please read all warnings before enabling this option.
it: Leggi bene gli avvisi prima di abilitare quest'opzione.

en: This will delete all generated unique CSS files
it: In questo modo verranno cancellati tutti i file CSS unici generati

en: In order to avoid an upgrade error, you must be using %1$s or later before you can upgrade to %2$s versions.
it: Per evitare un errore dell'aggiornamento, devi utilizzare la versione %1$s o successiva prima di poter passare alla versione %2$s.

en: Use latest GitHub Dev/Master commit
it: Usa l'ultimo commit GitHub Dev / Master

en: Press the %s button to use the most recent GitHub commit. Master is for release candidate & Dev is for experimental testing.
it: Premi il pulsante %s per utilizzare il commit più recente su GitHub. Master è per la versione candidata al rilascio e Dev è per i test sperimentali.

en: Downgrade not recommended. May cause fatal error due to refactored code.
it: Il downgrade non è consigliato. Potrebbe causare un errore fatale a causa del codice rifattorizzato.

en: Only optimize pages for guest (not logged in) visitors. If turned this OFF, CSS/JS/CCSS files will be doubled by each user group.
it: Ottimizza solo le pagine per i visitatori ospiti (non loggati). Se si disattiva quest'opzione, i file CSS / JS / CCSS verranno raddoppiati per ogni gruppo di utenti.

en: Listed JS files or inline JS code will not be optimized by %s.
it: I file JS elencati oppure il codice JS in linea non verranno ottimizzati da %s.

en: Listed URI will not generate UCSS.
it: L'URI elencato non genererà UCSS.

en: The selector must exist in the CSS. Parent classes in the HTML will not work.
it: Il selettore deve esistere nel CSS. Le classi genitore nell'HTML non funzioneranno.

en: Wildcard %s supported.
it: Il carattere jolly %s è supportato.

en: How to choose an UCSS allowlist selector?
it: Come scegliere un selettore della lista UCSS consentita?

en: Useful for above-the-fold images causing CLS (a Core Web Vitals metric).
it: Utile per le immagini above-the-fold che causano CLS (una metrica di Core Web Vitals).

en: Set an explicit width and height on image elements to reduce layout shifts and improve CLS (a Core Web Vitals metric).
it: Imposta una larghezza ed un'altezza esplicite sugli elementi immagine per ridurre gli spostamenti del layout e migliorare il CLS (una metrica di Core Web Vitals).

en: Changes to this setting do not apply to already-generated LQIPs. To regenerate existing LQIPs, please %s first from the admin bar menu.
it: Le modifiche a quest'impostazione non si applicano agli LQIP già generati. Per rigenerare gli LQIP esistenti, %s dal menu della barra d'amministrazione.

en: Deferring until page is parsed or delaying till interaction can help reduce resource contention and improve performance causing a lower FID (Core Web Vitals metric).
it: Rimandare fino all'analisi della pagina o ritardare fino all'interazione può aiutare a ridurre il conflitto delle risorse e migliorare le prestazioni causando un FID (metrica di Core Web Vitals) inferiore.

en: Delayed
it: Ritardato

en: JS error can be found from the developer console of browser by right clicking and choosing Inspect.
it: L'errore JS può essere individuato dalla console per gli sviluppatori del browser facendo clic con il tasto destro del mouse e scegliendo ispeziona.

en: This option may result in a JS error or layout issue on frontend pages with certain themes/plugins.
it: Quest'opzione potrebbe causare un errore JS oppure un problema di layout nelle pagine del frontend con alcuni temi / plugin.

en: This will also add a preconnect to Google Fonts to establish a connection earlier.
it: Questo aggiungerà anche una preconnessione a Google Fonts per stabilire una connessione in anticipo.

en: Delay rendering off-screen HTML elements by its selector.
it: Ritarda il rendering degli elementi HTML fuori dallo schermo in base al loro selettore.

en: Disable this option to generate CCSS per Post Type instead of per page. This can save significant CCSS quota, however it may result in incorrect CSS styling if your site uses a page builder.
it: Disabilita quest'opzione per generare CCSS per tipo di contenuto anziché per pagina. Questo può far risparmiare una quota CCSS significativa, tuttavia potrebbe comportare uno stile CSS errato se il tuo sito web utilizza un builder delle pagine.

en: This option is bypassed due to %s option.
it: Questa opzione viene bypassata a causa dell'opzione %s.

en: Elements with attribute %s in HTML code will be excluded.
it: Gli elementi con l'attributo %s nel codice HTML verranno esclusi.

en: Use QUIC.cloud online service to generate critical CSS and load remaining CSS asynchronously.
it: Utilizza il servizio online di QUIC.cloud per generare il CSS critico e caricare il CSS rimanente in modo asincrono.

en: This option will automatically bypass %s option.
it: Quest'opzione ignorerà automaticamente l'opzione %s.

en: Inline UCSS to reduce the extra CSS file loading. This option will not be automatically turned on for %1$s pages. To use it on %1$s pages, please set it to ON.
it: UCSS in linea per ridurre il caricamento di file CSS aggiuntivi. Quest'opzione non verrà attivata automaticamente per le pagine %1$s. Per utilizzarlo sulle pagine %1$s, impostalo su ON.

en: Run %s Queue Manually
it: Esegui manualmente la coda %s

en: This option is bypassed because %1$s option is %2$s.
it: Questa opzione viene bypassata perché l'opzione %1$s è %2$s.

en: Automatic generation of unique CSS is in the background via a cron-based queue.
it: La generazione automatica di CSS unici avviene in background tramite una coda basata su cron.

en: This will drop the unused CSS on each page from the combined file.
it: In questo modo i CSS non utilizzati in ogni pagina verranno eliminati dal file combinato.

en: HTML Settings
it: Impostazioni HTML

en: LiteSpeed cache plugin upgraded. Please refresh the page to complete the configuration data upgrade.
it: Plugin della cache di LiteSpeed ​​aggiornato. Aggiorna la pagina per completare l'aggiornamento dei dati della configurazione.

en: Listed IPs will be considered as Guest Mode visitors.
it: Gl'indirizzi IP elencati verranno considerati come visitatori in modalità ospite.

en: Listed User Agents will be considered as Guest Mode visitors.
it: Gli agenti utente elencati saranno considerati visitatori in modalità ospite.

en: Your %1s quota on %2s will still be in use.
it: La tua quota %1s su %2s sarà ancora in uso.

en: This option can help to correct the cache vary for certain advanced mobile or tablet visitors.
it: Quest'opzione può aiutare a correggere la variazione della cache per alcuni visitatori avanzati di dispositivi mobile o tablet.

en: Guest Mode provides an always cacheable landing page for an automated guest's first time visit, and then attempts to update cache varies via AJAX.
it: La modalità ospite fornisce una landing page sempre memorizzabile nella cache per la prima visita di un'ospite automatizzato, quindi i tentativi d'aggiornamento della cache variano tramite AJAX.

en: Please make sure this IP is the correct one for visiting your site.
it: Assicurati che quest'indirizzo IP sia quello corretto per visitare il tuo sito web.

en: the auto-detected IP may not be accurate if you have an additional outgoing IP set, or you have multiple IPs configured on your server.
it: l'indirizzo IP rilevato automaticamente potrebbe non essere accurato se disponi di un indirizzo IP aggiuntivo impostato in uscita oppure se hai più indirizzi IP configurati sul tuo server.

en: You need to turn %s on and finish all WebP generation to get maximum result.
it: Devi attivare %s e terminare la generazione di WebP per ottenere il miglior risultato.

en: You need to turn %s on to get maximum result.
it: È necessario attivare %s per ottenere il miglior risultato.

en: This option enables maximum optimization for Guest Mode visitors.
it: Quest'opzione consente la massima ottimizzazione dei visitatori in modalità ospite.

en: More
it: Di più

en: Remaining Daily Quota
it: Quota giornaliera rimanente

en: Successfully Crawled
it: Scansione riuscita

en: Already Cached
it: Già memorizzato nella cache

en: The crawler will use your XML sitemap or sitemap index. Enter the full URL to your sitemap here.
it: Il crawler utilizzerà la tua mappa del tuo sito web in formato XML oppure l'indice della mappa del tuo sito web. Inserisci qui l'indirizzo URL completo della tua mappa del tuo sito web.

en: Optional when API token used.
it: Facoltativo se si utilizza un token API.

en: Recommended to generate the token from Cloudflare API token template "WordPress".
it: Si consiglia di generare il token dal template "WordPress" di token API di Cloudflare.

en: Global API Key / API Token
it: Chiave API globale / Token API

en: This can be managed from %1$s%2$s tab.
it: Questo può essere gestito dalla scheda %1$s%2$s.

en: NOTE: QUIC.cloud CDN and Cloudflare do not use CDN Mapping. If you are are only using QUIC.cloud or Cloudflare, leave this setting %1$s.
it: NOTA: QUIC.cloud CDN e Cloudflare non utilizzano la mappatura CDN. Se utilizzi solo QUIC.cloud o Cloudflare, lascia quest'impostazione %1$s.

en: Turn this setting %1$s if you are using a traditional Content Delivery Network (CDN) or a subdomain for static content with QUIC.cloud CDN.
it: Attiva quest'impostazione %1$s se utilizzi una rete per la distribuzione di contenuti (CDN) tradizionale oppure un sottodominio per i contenuti statici con la CDN di QUIC.cloud.

en: Use external object cache functionality.
it: Usa la funzionalità di cache degli oggetti esterni.

en: Serve a separate cache copy for mobile visitors.
it: Servi una copia della cache separata per i visitatori provenienti da dispositivi mobili.

en: By default, the My Account, Checkout, and Cart pages are automatically excluded from caching. Misconfiguration of page associations in WooCommerce settings may cause some pages to be erroneously excluded.
it: Per impostazione predefinita, le pagine "il mio account", "pagamento" e "carrello" vengono automaticamente escluse dalla memorizzazione nella cache. L'errata configurazione delle associazioni delle pagine nelle impostazioni di WooCommerce può causare l'erronea esclusione di alcune pagine.

en: Cleaned all Unique CSS files.
it: Puliti tutti i file CSS univoci.

en: Add Missing Sizes
it: Aggiungi le misure mancanti

en: Optimize for Guests Only
it: Ottimizza solamente per gli ospiti

en: Guest Mode JS Excludes
it: Modalità ospite JS esclusi

en: CCSS Per URL
it: CCSS per indirizzo URL

en: HTML Lazy Load Selectors
it: Selettori HTML per il Lazy Load

en: UCSS URI Excludes
it: URI UCSS esclusi

en: UCSS Inline
it: UCSS in linea

en: Guest Optimization
it: Ottimizzazione degli ospiti

en: Guest Mode
it: Modalità ospite

en: Guest Mode IPs
it: IP in modalità ospite

en: Guest Mode User Agents
it: Agenti utente in modalità ospite

en: Online node needs to be redetected.
it: Il nodo online deve essere reindirizzato.

en: The current server is under heavy load.
it: Attualmente questo server è sottoposto ad un forte carico.

en: Please see %s for more details.
it: Consulta %s per maggiori dettagli.

en: This setting will regenerate crawler list and clear the disabled list!
it: Quest'impostazione rigenera l'elenco dei crawler e cancella l'elenco dei disabilitati!

en: %1$s %2$s files left in queue
it: %1$s %2$s file rimasti in coda

en: Crawler disabled list is cleared! All crawlers are set to active!
it: L'elenco dei crawler disabilitati è stato cancellato! Tutti i crawler sono impostati come attivi!

en: Redetected node
it: Nodo rilevato nuovamente

en: No available Cloud Node after checked server load.
it: Nessun nodo del cloud è disponibile dopo aver controllato il carico del server.

en: Localization Files
it: File di localizzazione

en: Purged!
it: Svuotato!

en: Resources listed here will be copied and replaced with local URLs.
it: Le risorse elencate qui verranno copiate e sostituite con indirizzi URL locali.

en: Use latest GitHub Master commit
it: Usa l'ultimo commit di GitHub Master

en: Use latest GitHub Dev commit
it: Usa l'ultimo commit di GitHub Dev

en: No valid sitemap parsed for crawler.
it: Nessuna mappa del sito web valida analizzata dal crawler.

en: CSS Combine External and Inline
it: Combinare i CSS esterni ed in linea

en: Include external CSS and inline CSS in combined file when %1$s is also enabled. This option helps maintain the priorities of CSS, which should minimize potential errors caused by CSS Combine.
it: Includi i CSS esterni ed i CSS incorporati nel file combinato quando è abilitato anche %1$s. Quest'opzione aiuta a mantenere le priorità dei CSS, il che dovrebbe ridurre al minimo i potenziali errori causati dai CSS combinati.

en: Minify CSS files and inline CSS code.
it: Minifica i file CSS ed il codice CSS in linea.

en: Predefined list will also be combined w/ the above settings
it: Anche l'elenco predefinito verrà combinato con le impostazioni di cui sopra

en: Localization
it: Localizzazione

en: Include external JS and inline JS in combined file when %1$s is also enabled. This option helps maintain the priorities of JS execution, which should minimize potential errors caused by JS Combine.
it: Includi i JS esterni ed i JS in linea nel file combinato quando è abilitato anche %1$s. Quest'opzione aiuta a mantenere le priorità dell'esecuzione dei JS, il che dovrebbe ridurre al minimo i potenziali errori causati dai JS combinati.

en: Combine all local JS files into a single file.
it: Combina tutti i file JS locali in un unico file.

en: Listed JS files or inline JS code will not be deferred or delayed.
it: I file JS elencati oppure il codice JS in linea non verranno differiti o ritardati.

en: Click here to settings
it: Fai clic qui per le impostazioni

en: JS Defer
it: JS differito

en: LiteSpeed Cache upgraded successfully. NOTE: Due to changes in this version, the settings %1$s and %2$s have been turned OFF. Please turn them back on manually and verify that your site layout is correct, and you have no JS errors.
it: LiteSpeed ​​Cache è stato aggiornato correttamente. NOTA: a causa dei cambiamenti in questa versione, le impostazioni %1$s e %2$s sono state disattivate. Riattivale manualmente e verifica che il layout del tuo sito web sia corretto e che non siano presenti errori causata dai JS.

en: JS Combine External and Inline
it: Combina i JS esterni ed in linea

en: Dismiss
it: Ignora

en: The latest data file is
it: Il file di dati più recente è

en: The list will be merged with the predefined nonces in your local data file.
it: L'elenco verrà unito con i nonce predefiniti nel tuo file di dati locale.

en: Combine CSS files and inline CSS code.
it: Combina i file CSS ed il codice CSS in linea.

en: Minify JS files and inline JS codes.
it: Minifica i file JS ed i codici JS in linea.

en: Listed JS files or inline JS code will not be minified/combined.
it: I file JS elencati oppure il codice JS in linea non verranno minificati / combinati.

en: Listed CSS files or inline CSS code will not be minified/combined.
it: I file CSS elencati o il codice CSS inline non verranno minificati / combinati.

en: This setting is overwritten by the Network setting
it: Quest'impostazione viene sovrascritta dall'impostazione del network

en: LQIP Excludes
it: LQIP esclusi

en: These images will not generate LQIP.
it: Queste immagini non generano LQIP.

en: Are you sure you want to reset all settings back to the default settings?
it: Vuoi davvero ripristinare tutte le impostazioni predefinite?

en: This option will remove all %s tags from HTML.
it: Quest'opzione rimuove tutti i tag %s dall'HTML.

en: Are you sure you want to clear all cloud nodes?
it: Vuoi davvero cancellare tutti i nodi del cloud?

en: Remove Noscript Tags
it: Rimuovi i tag Noscript

en: The site is not registered on QUIC.cloud.
it: Il sito web non è registrato su QUIC.cloud.

en: Click here to change.
it: Clicca qui per cambiare.

en: Click here to set.
it: Fai clic qui per impostare.

en: Localize Resources
it: Localizzare le risorse

en: Setting Up Custom Headers
it: Impostazione personalizzate degli header

en: This will delete all localized resources
it: Questo eliminerà tutte le risorse localizzate

en: Localized Resources
it: Risorse localizzate

en: Comments are supported. Start a line with a %s to turn it into a comment line.
it: I commenti sono supportati. Inizia una riga con un %s per trasformarla in una riga di commento.

en: HTTPS sources only.
it: Solo fonti HTTPS.

en: Localize external resources.
it: Localizzare le risorse esterne.

en: Localization Settings
it: Impostazioni di localizzazione

en: List the CSS selector that its style should be always contained in UCSS.
it: Elenca il selettore CSS che deve essere sempre contenuto in UCSS.

en: Use QUIC.cloud online service to generate unique CSS.
it: Usa il servizio online di QUIC.cloud per generare CSS unici.

en: Generate UCSS
it: Genera UCSS

en: Unique CSS
it: CSS unico

en: Purge the cache entries created by this plugin except for Critical CSS & Unique CSS & LQIP caches
it: Svuota le voci della cache create da questo plugin ad eccezione delle cache CSS critiche, CSS univoche ed LQIP

en: LiteSpeed Report
it: Rapporto di LiteSpeed

en: Image Thumbnail Group Sizes
it: Dimensioni dei gruppi delle miniature delle immagini

en: Ignore certain query strings when caching. (LSWS %s required)
it: Ignora alcune stringhe di query durante la cache. (LSWS %s richiesto)

en: For URLs with wildcards, there may be a delay in initiating scheduled purge.
it: Per gl'indirizzi URL con caratteri jolly, potrebbe verificarsi un ritardo nell'avvio dello svuotamento programmato.

en: By design, this option may serve stale content. Do not enable this option, if that is not OK with you.
it: In base alla progettazione, quest'opzione potrebbe pubblicare contenuti non aggiornati. Non abilitare quest'opzione se non ti va bene.

en: Serve Stale
it: Servire obsoleto

en: This setting is overwritten by the primary site setting
it: Questa impostazione viene sovrascritta dall'impostazione del sito web principale

en: One or more pulled images does not match with the notified image md5
it: Una o più immagini estratte non corrispondono all'immagine md5 notificata

en: Some optimized image file(s) has expired and was cleared.
it: Alcuni file immagine ottimizzati sono scaduti e sono stati cancellati.

en: You have too many requested images, please try again in a few minutes.
it: Sono state richieste troppe immagini, riprova tra qualche minuto.

en: Pulled WebP image md5 does not match the notified WebP image md5.
it: L'md5 dell'immagine WebP prelevata non corrisponde all'md5 dell'immagine WebP notificata.

en: Read LiteSpeed Documentation
it: Leggi la documentazione di LiteSpeed

en: There is proceeding queue not pulled yet. Queue info: %s.
it: C'è una coda in corso che non è ancora stata estratta. Informazioni sulla coda: %s.

en: Specify how long, in seconds, Gravatar files are cached.
it: Specifica per quanto tempo, in secondi, i file di Gravatar vengono memorizzati nella cache.

en: Cleared %1$s invalid images.
it: Eliminate %1$s immagini non valide.

en: LiteSpeed Cache General Settings
it: Impostazioni generali di LiteSpeed Cache

en: This will delete all cached Gravatar files
it: In questo modo verranno eliminati tutti i file di Gravatar memorizzati nella cache.

en: Prevent any debug log of listed pages.
it: Impedisce qualsiasi registro dei log di debug delle pagine elencate.

en: Only log listed pages.
it: Registra solamente i log delle pagine elencate.

en: Specify the maximum size of the log file.
it: Specifica la dimensione massima del file di log.

en: To prevent filling up the disk, this setting should be OFF when everything is working.
it: Per evitare di riempire il disco, quest'impostazione dovrebbe essere disattivata quando tutto funziona.

en: Press the %s button to stop beta testing and go back to the current release from the WordPress Plugin Directory.
it: Premi il pulsante %s per interrompere il beta testing e tornare alla versione corrente dalla Directory dei plugin di WordPress.

en: Use latest WordPress release version
it: Usa l'ultima versione di WordPress

en: OR
it: OPPURE

en: Use this section to switch plugin versions. To beta test a GitHub commit, enter the commit URL in the field below.
it: Usa questa sezione per cambiare la versione del plugin. Per testare un commit su GitHub, inserisci l'indirizzo URL del commit nel campo sottostante.

en: Reset Settings
it: Ripristina le impostazioni

en: LiteSpeed Cache Toolbox
it: Cassetta degli attrezzi di LiteSpeed Cache

en: Beta Test
it: Beta test

en: Log View
it: Visualizzazione del registro di log

en: Debug Settings
it: Impostazioni di debug

en: Turn ON to control heartbeat in backend editor.
it: Attiva per controllare l'heartbeat nell'editor di backend.

en: WordPress valid interval is %s seconds
it: L'intervallo valido per WordPress è di %s secondi

en: Turn ON to control heartbeat on backend.
it: Attiva per controllare l'heartbeat sul backend.

en: Set to %1$s to forbid heartbeat on %2$s.
it: Imposta su %1$s per vietare l'hearbeat su %2$s.

en: WordPress valid interval is %s seconds.
it: L'intervallo valido per WordPress è di %s secondi.

en: Specify the %s heartbeat interval in seconds.
it: Specifica l'intervallo dell'heartbeat %s in secondi.

en: Turn ON to control heartbeat on frontend.
it: Attiva per controllare l'heartbeat sul frontend.

en: Disable WordPress interval heartbeat to reduce server load.
it: Disabilita l'heartbeat ad intervalli di WordPress per ridurre il carico del server.

en: Heartbeat Control
it: Controllo dell'Heartbeat

en: provide more information here to assist the LiteSpeed team with debugging.
it: fornisci qui ulteriori informazioni per aiutare il team di LiteSpeed ad eseguire il debug.

en: Optional
it: Facoltativo

en: Generate Link for Current User
it: Genera un link per l'utente corrente

en: Passwordless Link
it: Link senza password

en: System Information
it: Informazioni di sistema

en: Go to plugins list
it: Vai all'elenco dei plugin

en: Install DoLogin Security
it: Installa DoLogin Security

en: Check my public IP from
it: Controlla il mio indirizzo IP pubblico da

en: Your server IP
it: L'indirizzo IP del tuo server

en: Enter this site's IP address to allow cloud services directly call IP instead of domain name. This eliminates the overhead of DNS and CDN lookups.
it: Inserisci l'indirizzo IP di questo sito web per consentire ad i servizi cloud di chiamare direttamente l'indirizzo IP invece del nome di dominio. Questo elimina il sovraccarico delle ricerche dei DNS e della CDN.

en: This will enable crawler cron.
it: In questo modo si abilita il cron del crawler.

en: Crawler General Settings
it: Impostazioni generali del crawler

en: Remove from Blocklist
it: Rimuovi dalla blocklist

en: Empty blocklist
it: Blocklist vuota

en: Are you sure to delete all existing blocklist items?
it: Vuoi davvero eliminare tutti gli elementi della blocklist esistenti?

en: Blocklisted due to not cacheable
it: Bloccato perché non memorizzabile nella cache

en: Add to Blocklist
it: Aggiungi alla blocklist

en: Operation
it: Operazione

en: Sitemap Total
it: Totale delle mappe del sito web

en: Sitemap List
it: Elenco delle mappe del sito web

en: Refresh Crawler Map
it: Aggiorna la mappa del crawler

en: Clean Crawler Map
it: Pulisci la mappa del crawler

en: Blocklist
it: Elenco di elementi da bloccare

en: Map
it: Mappa

en: Summary
it: Riepilogo

en: &nbsp;If both the cron and a manual run start at similar times, the first to be started will take precedence.
it: Se sia il cron che l'esecuzione manuale partono in orari simili, il primo ad essere avviato avrà la precedenza.

en: Crawlers cannot run concurrently.
it: I crawler non possono essere eseguiti contemporaneamente.

en: Cache Miss
it: Cache mancante

en: Cache Hit
it: Hit della cache

en: Waiting to be Crawled
it: In attesa di crawling

en: Blocklisted
it: Bloccati

en: Miss
it: Mancante

en: Waiting
it: In attesa

en: Running
it: In esecuzione

en: Use %1$s in %2$s to indicate this cookie has not been set.
it: Usa %1$s in %2$s per indicare che questo cookie non è stato impostato.

en: Add new cookie to simulate
it: Aggiungi un nuovo cookie per simulare

en: Remove cookie simulation
it: Rimuovi la simulazione dei cookie

en: Htaccess rule is: %s
it: La regola del file .htaccess è: %s

en: More settings available under %s menu
it: Altre impostazioni sono disponibili nel menu %s

en: The amount of time, in seconds, that files will be stored in browser cache before expiring.
it: Il tempo, in secondi, in cui i file vengono memorizzati nella cache del browser prima di scadere.

en: OpenLiteSpeed users please check this
it: Utenti di OpenLiteSpeed, verificate questo

en: Browser Cache Settings
it: Impostazioni della cache del browser

en: Paths containing these strings will be forced to public cached regardless of no-cacheable settings.
it: I percorsi contenenti queste stringhe verranno forzati nella cache pubblica indipendentemente dalle impostazioni di non memorizzazione nella cache.

en: With QUIC.cloud CDN enabled, you may still be seeing cache headers from your local server.
it: Con la CDN di QUIC.cloud abilitata, è possibile che tu veda ancora gli header della cache del tuo server locale.

en: An optional second parameter may be used to specify cache control. Use a space to separate
it: Un secondo parametro facoltativo può essere utilizzato per specificare il controllo della cache. Usa uno spazio per separare

en: The above nonces will be converted to ESI automatically.
it: I nonce di cui sopra saranno convertiti automaticamente in ESI.

en: Object
it: Oggetto

en: Default port for %1$s is %2$s.
it: La porta predefinita per %1$s è %2$s.

en: Object Cache Settings
it: Impostazioni della cache degli oggetti

en: Specify an HTTP status code and the number of seconds to cache that page, separated by a space.
it: Specifica un codice di stato HTTP ed il numero di secondi per la memorizzazione nella cache della pagina, separati da uno spazio.

en: Specify how long, in seconds, the front page is cached.
it: Specifica per quanto tempo, in secondi, la home page viene memorizzata nella cache.

en: If ON, the stale copy of a cached page will be shown to visitors until a new cache copy is available. Reduces the server load for following visits. If OFF, the page will be dynamically generated while visitors wait.
it: Se impostato su ON, la copia obsoleta di una pagina memorizzata nella cache verrà mostrata ad i visitatori finché non sarà disponibile una nuova copia nella cache. Riduce il carico del server per le visite successive. Se impostato su OFF, la pagina verrà generata dinamicamente mentre i visitatori attendono.

en: Swap
it: Scambia

en: Set this to append %1$s to all %2$s rules before caching CSS to specify how fonts should be displayed while being downloaded.
it: Imposta questa opzione per aggiungere %1$s a tutte le regole %2$s prima della cache del CSS, per specificare come i font devono essere visualizzati durante il download.

en: Avatar list in queue waiting for update
it: Elenco degli avatar in coda in attesa d'aggiornamento

en: Refresh Gravatar cache by cron.
it: Aggiorna la cache di Gravatar tramite cron.

en: Accelerates the speed by caching Gravatar (Globally Recognized Avatars).
it: Accelera la velocità memorizzando nella cache i Gravatar (Globally Recognized Avatars).

en: Store Gravatar locally.
it: Archivia Gravatar localmente.

en: Failed to create Avatar table. Please follow <a %s>Table Creation guidance from LiteSpeed Wiki</a> to finish setup.
it: Impossibile creare la tabella Avatar. Segui la <a %s>guida alla creazione della tabella dalla Wiki di LiteSpeed</a> per completare la configurazione.

en: LQIP requests will not be sent for images where both width and height are smaller than these dimensions.
it: Le richieste LQIP non verranno inviate per immagini in cui sia la larghezza che l'altezza siano inferiori a queste dimensioni.

en: pixels
it: pixel

en: Larger number will generate higher resolution quality placeholder, but will result in larger files which will increase page size and consume more points.
it: Un numero maggiore genererà dei segnaposto con una qualità della risoluzione più alta, ma si otterranno file più grandi che aumenteranno le dimensioni della pagina e consumeranno più punti.

en: Specify the quality when generating LQIP.
it: Specificare la qualità durante la generazione di LQIP.

en: Keep this off to use plain color placeholders.
it: Tienilo disattivato per utilizzare un segnaposto in tinta unita.

en: Use QUIC.cloud LQIP (Low Quality Image Placeholder) generator service for responsive image previews while loading.
it: Utilizza il servizio di generazione di QUIC.cloud LQIP (Low Quality Image Placeholder) per ottenere le anteprime delle immagini responsive durante il caricamento.

en: Specify the responsive placeholder SVG color.
it: Specificare il colore del segnaposto responsive del file SVG.

en: Variables %s will be replaced with the configured background color.
it: Le variabili %s verranno sostituite con il colore di sfondo configurato.

en: Variables %s will be replaced with the corresponding image properties.
it: Le variabili %s verranno sostituite con le proprietà dell'immagine corrispondenti.

en: It will be converted to a base64 SVG placeholder on-the-fly.
it: Verrà convertito immediatamente in un segnaposto SVG base64.

en: Specify an SVG to be used as a placeholder when generating locally.
it: Specifica un file SVG da usare come segnaposto durante la generazione locale.

en: Prevent any lazy load of listed pages.
it: Impedisce qualsiasi lazy laod delle pagine elencate.

en: Iframes having these parent class names will not be lazy loaded.
it: Gli iframe con questi nomi della classe genitore non verranno caricati con il lazy loading.

en: Iframes containing these class names will not be lazy loaded.
it: Gli iframe contenenti questi nomi della classe non verranno caricati con il lazy loading.

en: Images having these parent class names will not be lazy loaded.
it: Le immagini con questi nomi della classe genitore non verranno caricate con il lazy loading.

en: LiteSpeed Cache Page Optimization
it: Ottimizzazione della pagina di LiteSpeed Cache

en: Media Excludes
it: Esclusioni dei media

en: CSS Settings
it: Impostazioni CSS

en: %s is recommended.
it: %s è consigliato.

en: Deferred
it: Differito

en: Default
it: Predefinito

en: This can improve the page loading speed.
it: Questo può migliorare la velocità di caricamento della pagina.

en: Automatically enable DNS prefetching for all URLs in the document, including images, CSS, JavaScript, and so forth.
it: Abilita automaticamente il precaricamento dei DNS per tutti gl'indirizzi URL del documento, comprese le immagini, i CSS, i JavaScript e così via.

en: New developer version %s is available now.
it: La nuova versione per gli sviluppatori %s è ora disponibile.

en: New Developer Version Available!
it: È disponibile una nuova versione per gli sviluppatori !

en: Dismiss this notice
it: Ignora questa notifica

en: Tweet this
it: Twitta questo

en: Tweet preview
it: Anteprima del tweet

en: Learn more
it: Approfondisci

en: You just unlocked a promotion from QUIC.cloud!
it: Hai appena ottenuto una promozione da QUIC.cloud!

en: The image compression quality setting of WordPress out of 100.
it: L'impostazione della qualità di compressione delle immagini di WordPress su un massimo di 100.

en: Image Optimization Settings
it: Impostazioni dell'ottimizzazione delle immagini

en: Are you sure to destroy all optimized images?
it: Vuoi veramente distruggere tutte le immagini ottimizzate?

en: Use Optimized Files
it: Usa i file ottimizzati

en: Switch back to using optimized images on your site
it: Torna ad utilizzare le immagini ottimizzate sul tuo sito web

en: Use Original Files
it: Usa i file originali

en: Use original images (unoptimized) on your site
it: Utilizza le immagini originali (non ottimizzate) sul tuo sito web

en: You can quickly switch between using original (unoptimized versions) and optimized image files. It will affect all images on your website, both regular and webp versions if available.
it: Puoi passare rapidamente dall'utilizzo dei file immagine originali (versioni non ottimizzate) a quelli ottimizzati. Questo influisce su tutte le immagini del tuo sito web, sia nella versione normale che in quella webp, se disponibile.

en: Optimization Tools
it: Strumenti d'ottimizzazione

en: Rescan New Thumbnails
it: Scansiona nuovamente le nuove miniature

en: Congratulations, all gathered!
it: Congratulazioni, tutti riuniti!

en: What is an image group?
it: Cos'è un gruppo d'immagini?

en: Delete all backups of the original images
it: Elimina tutti i backup delle immagini originali

en: Calculate Backups Disk Space
it: Calcola lo spazio sul disco dei backup

en: Optimization Status
it: Stato dell'ottimizzazione

en: Current limit is
it: Il limite attuale è

en: To make sure our server can communicate with your server without any issues and everything works fine, for the few first requests the number of image groups allowed in a single request is limited.
it: Per garantire che il nostro server possa comunicare con il tuo server senza problemi e che tutto funzioni correttamente, per le prime richieste il numero di gruppi d'immagini consentiti in una singola richiesta è limitato.

en: You can request a maximum of %s images at once.
it: Puoi richiedere un massimo di %s immagini contemporaneamente.

en: Optimize images with our QUIC.cloud server
it: Ottimizza le immagini con il nostro server di QUIC.cloud

en: Current closest Cloud server is %s.&#10; Click to redetect.
it: Il server cloud attualmente più vicino è %s. Fare clic per rilevarlo nuovamente.

en: Revisions newer than this many days will be kept when cleaning revisions.
it: Le revisioni più recenti di questo numero di giorni saranno conservate durante la pulizia delle revisioni.

en: Day(s)
it: Giorno(i)

en: Specify the number of most recent revisions to keep when cleaning revisions.
it: Specifica il numero di revisioni più recenti da mantenere durante la pulizia delle revisioni.

en: LiteSpeed Cache Database Optimization
it: LiteSpeed Cache ottimizzazione del database

en: DB Optimization Settings
it: Impostazioni d'ottimizzazione del DB

en: Option Name
it: Nome opzione

en: Database Summary
it: Riepilogo del database

en: We are good. No table uses MyISAM engine.
it: Siamo a posto. Nessuna tabella utilizza il motore MyISAM.

en: Convert to InnoDB
it: Convertire in InnoDB

en: Tool
it: Strumento

en: Engine
it: Motore

en: Table
it: Tabella

en: Database Table Engine Converter
it: Convertitore del motore delle tabelle del database

en: Clean revisions older than %1$s day(s), excluding %2$s latest revisions
it: Pulisci le revisioni più vecchie di %1$s giorni, escludendo %2$s ultime revisioni

en: Currently active crawler
it: Crawler attualmente attivo

en: Crawler(s)
it: Crawler

en: Crawler Status
it: Stato del crawler

en: Force cron
it: Forza il cron

en: Requests in queue
it: Richieste in coda

en: Time to execute previous request
it: Tempo di esecuzione della richiesta precedente

en: Private Cache
it: Cache privata

en: Public Cache
it: Cache pubblica

en: Cache Status
it: Stato della cache

en: Last Pull
it: Ultimo pull

en: Image Optimization Summary
it: Riepilogo dell'ottimizzazione delle immagini

en: Refresh page score
it: Aggiorna il punteggio della pagina

en: Are you sure you want to redetect the closest cloud server for this service?
it: Vuoi davvero rilevare il server cloud più vicino per questo servizio?

en: Current closest Cloud server is %s.&#10;Click to redetect.
it: Il server cloud attualmente più vicino è %s.&#10;Fai clic per rilevarlo nuovamente.

en: Last requested
it: Ultima richiesta

en: Refresh page load time
it: Aggiorna il tempo di caricamento della pagina

en: Go to QUIC.cloud dashboard
it: Vai alla bacheca di QUIC.cloud

en: Low Quality Image Placeholder
it: Segnaposto dell'immagine in bassa qualità

en: Sync data from Cloud
it: Sincronizza i dati dal cloud

en: QUIC.cloud Service Usage Statistics
it: Statistiche sull'utilizzo del servizio di QUIC.cloud

en: Total images optimized in this month
it: Totale delle immagini ottimizzate in questo mese

en: Total Usage
it: Utilizzo totale

en: Pay as You Go Usage Statistics
it: Statistiche d'utilizzo di Pay as You Go

en: This Month Usage
it: Utilizzo di questo mese

en: PAYG Balance
it: Saldo di PAYG

en: Usage
it: Utilizzo

en: Fast Queue Usage
it: Utilizzo veloce della queue

en: CDN Bandwidth
it: Larghezza di banda della CDN

en: Usage Statistics
it: Statistiche d'utilizzo

en: LiteSpeed Cache Dashboard
it: Bacheca di LiteSpeed Cache

en: Network Dashboard
it: Bacheca del network

en: No cloud services currently in use
it: Nessun servizio cloud attualmente in uso

en: Click to clear all nodes for further redetection.
it: Fai clic per cancellare tutti i nodi per un ulteriore rilevamento.

en: Current Cloud Nodes in Service
it: Nodi cloud attualmente in servizio

en: Link to QUIC.cloud
it: Link a QUIC.cloud

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: Specify which HTML element attributes will be replaced with CDN Mapping.
it: Specifica quali attributi degli elementi HTML saranno sostituiti con la mappatura della CDN.

en: Add new CDN URL
it: Aggiungi un nuovo indirizzo URL della CDN

en: Remove CDN URL
it: Rimuovi l'indirizzo URL della CDN

en: To enable the following functionality, turn ON Cloudflare API in CDN Settings.
it: Per abilitare la seguente funzionalità, attiva le API di Cloudflare nelle impostazioni della CDN.

en: WooCommerce Settings
it: Impostazioni per WooCommerce

en: Current Online Server IPs
it: Indirizzi IP attuali dei server online

en: Before generating key, please verify all IPs on this list are allowlisted
it: Prima di generare la chiave, verifica che tutti gl'indirizzi IP in questo elenco siano consentiti

en: For online services to work correctly, you must allowlist all %s server IPs.
it: Affinché i servizi online funzionino correttamente, è necessario inserire nella lista consentita tutti gl'indirizzi IP del server %s.

en: LQIP Cache
it: Cache di LQIP

en: Options saved.
it: Opzioni salvate.

en: Removed backups successfully.
it: Backup rimossi con successo.

en: Calculated backups successfully.
it: Backup calcolati correttamente.

en: Rescanned %d images successfully.
it: Scansione %d immagini avvenuta con successo.

en: Rescanned successfully.
it: Nuova scansione avvenuta con successo.

en: Destroy all optimization data successfully.
it: Tutti i dati d'ottimizzazione sono stati distrutti con successo.

en: Cleaned up unfinished data successfully.
it: I dati non completati sono stati puliti con successo.

en: Pull Cron is running
it: Pull Cron è in esecuzione

en: No valid image found by Cloud server in the current request.
it: Nessuna immagine valida trovata dal server Cloud nella richiesta corrente.

en: No valid image found in the current request.
it: Nessuna immagine valida trovata nella richiesta corrente.

en: Pushed %1$s to Cloud server, accepted %2$s.
it: Inviato %1$s al server cloud, accettato %2$s.

en: Revisions Max Age
it: Età massima delle revisioni

en: Revisions Max Number
it: Numero massimo delle revisioni

en: Debug URI Excludes
it: Esclusioni URI di debug

en: Debug URI Includes
it: Include gli URI di debug

en: HTML Attribute To Replace
it: Attributo HTML da sostituire

en: Use CDN Mapping
it: Usa la mappatura della CDN

en: Editor Heartbeat TTL
it: Editor del TTL dell'heartbeat

en: Editor Heartbeat
it: Editor dell'heartbeat

en: Backend Heartbeat TTL
it: TTL dell' heartbeat del backend

en: Backend Heartbeat Control
it: Controllo dell'heartbeat del backend

en: Frontend Heartbeat TTL
it: TTL dell'heartbeat del frontend

en: Frontend Heartbeat Control
it: Controllo dell'heartbeat del frontend

en: Backend .htaccess Path
it: Percorso del file .htaccess del backend

en: Frontend .htaccess Path
it: Percorso del file .htaccess del frontend

en: ESI Nonces
it: Nonce di ESI

en: WordPress Image Quality Control
it: Controllo della qualità delle immagini di WordPress

en: Auto Request Cron
it: Richiesta automatica del Cron

en: Generate LQIP In Background
it: Genera LQIP in background

en: LQIP Minimum Dimensions
it: Dimensioni minime di LQIP

en: LQIP Quality
it: Qualità di LQIP

en: LQIP Cloud Generator
it: Generatore Cloud LQIP

en: Responsive Placeholder SVG
it: Segnaposto SVG responsive

en: Responsive Placeholder Color
it: Colore del segnaposto responsive

en: Basic Image Placeholder
it: Segnaposto dell'immagine di base

en: Lazy Load URI Excludes
it: URI Lazy Load esclusi

en: Lazy Load Iframe Parent Class Name Excludes
it: Esclude il nome della classe principale dell'iframe con Lazy Load

en: Lazy Load Iframe Class Name Excludes
it: Esclude il nome della classe dell'iframe con Lazy Load

en: Lazy Load Image Parent Class Name Excludes
it: Esclude il nome della classe principale dell'immagine con Lazy Load

en: Gravatar Cache TTL
it: TTL della cache di Gravatar

en: Gravatar Cache Cron
it: Cron della cache di Gravatar

en: Gravatar Cache
it: Cache di Gravatar

en: DNS Prefetch Control
it: Controllo della prelettura dei DNS

en: Font Display Optimization
it: Ottimizzazione della visualizzazione dei font

en: Force Public Cache URIs
it: Forza gli URI della cache pubblica

en: Notifications
it: Notifiche

en: Default HTTP Status Code Page TTL
it: TTL del codice di stato HTTP predefinito della pagina

en: Default REST TTL
it: TTL REST predefinito

en: Enable Cache
it: Abilita la cache

en: Server IP
it: Indirizzo IP del server

en: Images not requested
it: Immagini non richieste

en: Sync credit allowance with Cloud Server successfully.
it: Sincronizzazione con successo della quota di credito con il Server Cloud.

en: Failed to communicate with QUIC.cloud server
it: Impossibile comunicare con il server di QUIC.cloud

en: Good news from QUIC.cloud server
it: Buone notizie dal server QUIC.cloud

en: Message from QUIC.cloud server
it: Messaggio dal server di QUIC.cloud

en: Please try after %1$s for service %2$s.
it: Prova dopo %1$s per il servizio %2$s.

en: No available Cloud Node.
it: Nessun nodo cloud disponibile.

en: Cloud Error
it: Errore cloud

en: The database has been upgrading in the background since %s. This message will disappear once upgrade is complete.
it: Il database è stato aggiornato in background da %s. Questo messaggio scomparirà una volta completato l'aggiornamento.

en: Restore from backup
it: Ripristina dal backup

en: No backup of unoptimized WebP file exists.
it: Non esiste alcun backup del file WebP non ottimizzato.

en: WebP file reduced by %1$s (%2$s)
it: File WebP ridotto di %1$s (%2$s)

en: Currently using original (unoptimized) version of WebP file.
it: Attualmente utilizzo la versione originale (non ottimizzata) del file in formato WebP.

en: Currently using optimized version of WebP file.
it: Attualmente utilizzo la versione ottimizzata del file in formato WebP.

en: Orig
it: Originale

en: (no savings)
it: (nessun risparmio)

en: Orig %s
it: Originale %s

en: Congratulation! Your file was already optimized
it: Congratulazioni! Il tuo file era già ottimizzato

en: No backup of original file exists.
it: Non esiste alcun backup del file originale.

en: Using optimized version of file.
it: Utilizza una versione ottimizzata del file.

en: Orig saved %s
it: Originale salvato %s

en: Original file reduced by %1$s (%2$s)
it: File originale ridotto di %1$s (%2$s)

en: Click to switch to optimized version.
it: Fai clic per passare alla versione ottimizzata.

en: Currently using original (unoptimized) version of file.
it: Attualmente utilizzo la versione originale (non ottimizzata) del file.

en: (non-optm)
it: (nessuna ottimizzazione)

en: Click to switch to original (unoptimized) version.
it: Fai clic per passare alla versione originale (non ottimizzata).

en: Currently using optimized version of file.
it: Attualmente utilizzo la versione ottimizzata del file.

en: (optm)
it: (ottimizzazione)

en: LQIP image preview for size %s
it: Anteprima dell'immagine LQIP per la dimensione %s

en: Previously existed in blocklist
it: Esisteva in precedenza nella blocklist

en: Manually added to blocklist
it: Aggiunto manualmente alla blocklist

en: Mobile Agent Rules
it: Regole dell'agente dei dispositivi mobili

en: Sitemap created successfully: %d items
it: Mappa del sito web creata con successo: %d elementi

en: Sitemap cleaned successfully
it: La mappa del sito web è stata pulita con successo

en: Invalid IP
it: Indirizzo IP non valido

en: Value range
it: Intervallo di valori

en: Smaller than
it: Più piccolo di

en: Larger than
it: Più grande di

en: Zero, or
it: Zero, oppure

en: Maximum value
it: Valore massimo

en: Minimum value
it: Valore minimo

en: Path must end with %s
it: Il percorso deve terminare con %s

en: Invalid rewrite rule
it: Regola di riscrittura non valida

en: currently set to %s
it: attualmente impostato a %s

en: This setting is overwritten by the PHP constant %s
it: Quest'impostazione viene sovrascritta dalla costante di PHP %s

en: Toolbox
it: Strumenti

en: Page Optimization
it: Ottimizzazione della pagina

en: Dashboard
it: Bacheca

en: Converted to InnoDB successfully.
it: Convertito in InnoDB con successo.

en: Cleaned all Gravatar files.
it: Puliti tutti i file di Gravatar.

en: Cleaned all LQIP files.
it: Puliti tutti i file LQIP.

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: Your domain has been forbidden from using our services due to a previous policy violation.
it: Al tuo dominio è stato vietato l'utilizzo dei nostri servizi a causa di una precedente violazione delle norme.

en: The callback validation to your domain failed. Please make sure there is no firewall blocking our servers. Response code:
it: La convalida del callback al tuo dominio non è riuscita. Assicurati che non ci siano firewall che blocchino i nostri server. Codice di risposta:

en: The callback validation to your domain failed. Please make sure there is no firewall blocking our servers.
it: La convalida del callback al tuo dominio non è riuscita. Assicurati che non ci siano firewall che blocchino i nostri server.

en: The callback validation to your domain failed due to hash mismatch.
it: La convalida della callback al tuo dominio non è riuscita a causa della mancata corrispondenza dell'hash.

en: Your application is waiting for approval.
it: La tua domanda è in attesa di approvazione.

en: Previous request too recent. Please try again after %s.
it: La richiesta precedente è troppo recente. Riprova dopo il %s.

en: Previous request too recent. Please try again later.
it: La richiesta precedente è troppo recente. Riprova più tardi.

en: Crawler disabled by the server admin.
it: Crawler disabilitato dall'amministratore del server.

en: Failed to create table %s! SQL: %s.
it: Impossibile creare la tabella %s! SQL: %s.

en: Could not find %1$s in %2$s.
it: Impossibile trovare %1$s in %2$s.

en: Credits are not enough to proceed the current request.
it: I crediti non sono sufficienti per procedere con la richiesta corrente.

en: The domain key is not correct. Please try to sync your domain key again.
it: La chiave del dominio non è corretta. Prova a sincronizzare nuovamente la chiave di dominio.

en: There is proceeding queue not pulled yet.
it: C'è una coda in corso non ancora estratta.

en: Not enough parameters. Please check if the domain key is set correctly
it: Parametri insufficienti. Controlla se la chiave del dominio web è impostata correttamente

en: The image list is empty.
it: L'elenco delle immagini è vuoto.

en: The setting %s is currently enabled.
it: L'impostazione %s è attualmente abilitata.

en: LiteSpeed Crawler Cron
it: Cron del crawler di LiteSpeed

en: Every Minute
it: Ogni minuto

en: Turn this option ON to show latest news automatically, including hotfixes, new releases, available beta versions, and promotions.
it: Attiva questa opzione per mostrare automaticamente le ultime notizie, inclusi aggiornamenti rapidi, nuove versioni, versioni beta disponibili e promozioni.

en: To grant wp-admin access to the LiteSpeed Support Team, please generate a passwordless link for the current logged-in user to be sent with the report.
it: Per concedere l'accesso a wp-admin al team di assistenza di LiteSpeed, genera un link senza una password per l'utente attualmente connesso da inviare insieme al rapporto.

en: Generated links may be managed under <a %s>Settings</a>.
it: I link generati possono essere gestiti in <a %s>Impostazioni</a>.

en: Please do NOT share the above passwordless link with anyone.
it: NON condividere con nessuno il link senza password riportato qui sopra.

en: To generate a passwordless link for LiteSpeed Support Team access, you must install %s.
it: Per generare un link senza una password e per consentire l'accesso al team di supporto di LiteSpeed, devi installare %s.

en: Install
it: Installa

en: These options are only available with LiteSpeed Enterprise Web Server or QUIC.cloud CDN.
it: Queste opzioni sono disponibili solo con il Web Server LiteSpeed Enterprise oppure con la CDN di QUIC.cloud.

en: PageSpeed Score
it: Punteggio di PageSpeed

en: Improved by
it: Migliorato da

en: After
it: Dopo

en: Before
it: Prima

en: Page Load Time
it: Tempo di caricamento della pagina

en: To use the caching functions you must have a LiteSpeed web server or be using QUIC.cloud CDN.
it: Per utilizzare le funzioni di caching devi avere un server web basato su LiteSpeed oppure utilizzare la CDN di QUIC.cloud.

en: Preserve EXIF/XMP data
it: Conserva i dati EXIF / XMP

en: Try GitHub Version
it: Prova la versione di GitHub

en: If you turn any of the above settings OFF, please remove the related file types from the %s box.
it: Se disattivi una delle impostazioni precedenti, rimuovi i tipi di file correlati dalla casella %s.

en: Both full and partial strings can be used.
it: È possibile utilizzare sia stringhe complete che stringhe parziali.

en: Images containing these class names will not be lazy loaded.
it: Le immagini contenenti questi nomi di classe non verranno caricate utilizzando il lazy load.

en: Lazy Load Image Class Name Excludes
it: Esclude il nome della classe dell'immagine con Lazy Load

en: For example, %1$s defines a TTL of %2$s seconds for %3$s.
it: Ad esempio, %1$s definisce un TTL di %2$s secondi per %3$s.

en: To define a custom TTL for a URI, add a space followed by the TTL value to the end of the URI.
it: Per definire un TTL personalizzato per un URI, aggiungi uno spazio seguito dal valore TTL alla fine dell'URI.

en: Maybe Later
it: Forse più tardi

en: Turn On Auto Upgrade
it: Attiva l'aggiornamento automatico

en: Upgrade
it: Aggiornamento

en: New release %s is available now.
it: È ora disponibile la nuova versione %s

en: New Version Available!
it: Nuova versione disponibile !

en: <a %s>Support forum</a> | <a %s>Submit a ticket</a>
it: <a %s>Forum d'assistenza</a> | <a %s>Invia un ticket</a>

en: Created with ❤️  by LiteSpeed team.
it: Creato con ❤️ dal team di LiteSpeed.

en: Sure I'd love to review!
it: Certo, mi piacerebbe recensire!

en: Thank You for Using the LiteSpeed Cache Plugin!
it: Grazie per aver utilizzato il plugin LiteSpeed Cache!

en: Upgraded successfully.
it: Aggiornato con successo.

en: Failed to upgrade.
it: Impossibile eseguire l'aggiornamento.

en: Changed setting successfully.
it: Impostazione cambiata con successo.

en: ESI sample for developers
it: Esempio ESI per gli sviluppatori

en: Replace %1$s with %2$s.
it: Sostituisci %1$s con %2$s.

en: You can turn shortcodes into ESI blocks.
it: Puoi trasformare gli shortcode in blocchi ESI.

en: WpW: Private Cache vs. Public Cache
it: WpW: Cache privata vs. cache pubblica

en: Append query string %s to the resources to bypass this action.
it: Aggiungi la stringa di query %s alle risorse per ignorare quest'azione.

en: Google reCAPTCHA will be bypassed automatically.
it: Google reCAPTCHA verrà ignorato automaticamente.

en: To crawl for a particular cookie, enter the cookie name, and the values you wish to crawl for. Values should be one per line. There will be one crawler created per cookie value, per simulated role.
it: Per eseguire la scansione di un particolare cookie, inserisci il nome del cookie ed i valori per i quali desideri eseguire la scansione. I valori dovrebbero essere inseriti uno per ogni riga. Verrà creato un crawler per ogni valore del cookie e per ogni ruolo simulato.

en: Cookie Values
it: Valori dei cookie

en: Cookie Name
it: Nome del cookie

en: Cookie Simulation
it: Simulazione dei cookie

en: Use Web Font Loader library to load Google Fonts asynchronously while leaving other CSS intact.
it: Utilizza la libreria Web Font Loader per caricare i Google Font in modo asincrono lasciando intatti gli altri CSS.

en: Turn this option ON to have LiteSpeed Cache updated automatically, whenever a new version is released. If OFF, update manually as usual.
it: Attiva quest'opzione per aggiornare automaticamente la cache di LiteSpeed ogni volta che viene rilasciata una nuova versione. Se impostato su OFF, l'aggiornamento avviene manualmente come di consueto.

en: Automatically Upgrade
it: Aggiorna automaticamente

en: Your IP
it: Il tuo indirizzo IP

en: Reset successfully.
it: Reimpostazione avvenuta con successo.

en: This will reset all settings to default settings.
it: In questo modo tutte le impostazioni verranno ripristinate alle impostazioni predefinite.

en: Reset All Settings
it: Ripristina tutte le impostazioni

en: Separate critical CSS files will be generated for paths containing these strings.
it: Verranno generati file CSS critici separati per i percorsi contenenti queste stringhe.

en: Separate CCSS Cache URIs
it: URI di cache CCSS separati

en: For example, if every Page on the site has different formatting, enter %s in the box. Separate critical CSS files will be stored for every Page on the site.
it: Ad esempio, se ogni pagina del sito web ha una formattazione diversa, inserisci %s nella casella. Verranno archiviati file CSS critici separati per ogni pagina del sito web.

en: List post types where each item of that type should have its own CCSS generated.
it: Elenca i tipi di contenuto in cui ogni elemento di quel tipo dovrebbe avere il proprio CCSS generato.

en: Separate CCSS Cache Post Types
it: Tipi di contenuto CCSS con cache separate

en: Size list in queue waiting for cron
it: Elenco delle dimensioni in coda in attesa di cron

en: If set to %1$s, before the placeholder is localized, the %2$s configuration will be used.
it: Se impostato su %1$s, prima che il segnaposto venga localizzato, verrà utilizzata la configurazione %2$s.

en: Automatically generate LQIP in the background via a cron-based queue.
it: Genera automaticamente LQIP in background tramite una coda basata su cron.

en: This will generate the placeholder with same dimensions as the image if it has the width and height attributes.
it: Questo genererà il segnaposto con le stesse dimensioni dell'immagine se ha gli attributi larghezza ed altezza.

en: Responsive image placeholders can help to reduce layout reshuffle when images are loaded.
it: I segnaposto per immagini responsive possono aiutare a ridurre il riordino del layout quando le immagini vengono caricate.

en: Responsive Placeholder
it: Segnaposto responsive

en: This will delete all generated image LQIP placeholder files
it: In questo modo verranno eliminati tutti i file segnaposto LQIP delle immagini generate

en: Please enable LiteSpeed Cache in the plugin settings.
it: Abilita LiteSpeed ​​Cache nelle impostazioni del plugin.

en: Please enable the LSCache Module at the server level, or ask your hosting provider.
it: Abilita il modulo LSCache a livello di server o chiedi al tuo fornitore di hosting.

en: Failed to request via WordPress
it: Impossibile richiedere tramite WordPress

note: Description of the plugin
en: High-performance page caching and site optimization from LiteSpeed
it: Caching delle pagine ad alte prestazioni e ottimizzazione del sito web da LiteSpeed

en: Reset the optimized data successfully.
it: Il ripristino dei dati ottimizzati è andato a buon fine.

en: Update %s now
it: Aggiorna %s ora

en: View %1$s version %2$s details
it: Vedi dettagli di %1$s versione %2$s

en: <a href="%1$s" %2$s>View version %3$s details</a> or <a href="%4$s" %5$s target="_blank">update now</a>.
it: <a href="%1$s" %2$s>Vedi i dettagli della versione %3$s</a> oppure <a href="%4$s" %5$s target="_blank">aggiorna ora</a>.

en: Install %s
it: Installa %s

en: LSCache caching functions on this page are currently unavailable!
it: Le funzioni di memorizzazione nella cache di LSCache in questa pagina non sono attualmente disponibili!

en: %1$s plugin version %2$s required for this action.
it: La versione %1$s del plugin %2$s è necessaria per quest'azione.

en: We are working hard to improve your online service experience. The service will be unavailable while we work. We apologize for any inconvenience.
it: Stiamo lavorando duramente per migliorare la tua esperienza di servizio online. Il servizio non sarà disponibile mentre lavoriamo. Ci scusiamo per gli eventuali disagi.

en: Automatically remove the original image backups after fetching optimized images.
it: Rimuovi automaticamente i backup delle immagini originali dopo aver recuperato le immagini ottimizzate.

en: Remove Original Backups
it: Rimuovi i backup originali

en: Automatically request optimization via cron job.
it: Richiedi automaticamente l'ottimizzazione tramite cron job.

en: A backup of each image is saved before it is optimized.
it: Un backup di ogni immagine viene salvato prima d'essere ottimizzato.

en: Switched images successfully.
it: La sostituzione delle immagini è avvenuta con successo.

en: This can improve quality but may result in larger images than lossy compression will.
it: Questo può migliorare la qualità, ma può comportare immagini più grandi rispetto alla compressione con perdita.

en: Optimize images using lossless compression.
it: Ottimizza le immagini utilizzando la compressione senza la perdita dei dati.

en: Optimize Losslessly
it: Ottimizza senza perdite

en: Optimize images and save backups of the originals in the same folder.
it: Ottimizza le immagini e salva i backup degli originali nella stessa cartella.

en: Optimize Original Images
it: Ottimizza le immagini originali

en: When this option is turned %s, it will also load Google Fonts asynchronously.
it: Quando quest'opzione è attivata %s, caricherà anche Google Fonts in modo asincrono.

en: Cleaned all Critical CSS files.
it: Puliti tutti i file CSS critici.

en: This will inline the asynchronous CSS library to avoid render blocking.
it: In questo modo s'inserisce la libreria CSS asincrona per evitare il blocco del rendering.

en: Inline CSS Async Lib
it: Libreria CSS asincrona in linea

en: Run Queue Manually
it: Esegui manualmente la coda

en: URL list in %s queue waiting for cron
it: Elenco d'indirizzi URL in coda a %s in attesa di cron

en: Last requested cost
it: Ultimo costo richiesto

en: Last generated
it: Ultimo generato

en: If set to %s this is done in the foreground, which may slow down page load.
it: Se impostato su %s, questo viene eseguito in primo piano, il che potrebbe rallentare il caricamento della pagina.

en: Automatic generation of critical CSS is in the background via a cron-based queue.
it: La generazione automatica di CSS critici avviene in background tramite una coda basata su cron.

en: Optimize CSS delivery.
it: Ottimizza la consegna dei CSS.

en: This will delete all generated critical CSS files
it: Questo eliminerà tutti i file CSS critici generati

en: Critical CSS
it: CSS critici

en: This site utilizes caching in order to facilitate a faster response time and better user experience. Caching potentially stores a duplicate copy of every web page that is on display on this site. All cache files are temporary, and are never accessed by any third party, except as necessary to obtain technical support from the cache plugin vendor. Cache files expire on a schedule set by the site administrator, but may easily be purged by the admin before their natural expiration, if necessary. We may use QUIC.cloud services to process & cache your data temporarily.
it: Questo sito web utilizza la cache per favorire tempi di risposta più rapidi ed una migliore esperienza utente. La cache memorizza potenzialmente una copia duplicata di ogni pagina web visualizzata su questo sito web. Tutti i file di cache sono temporanei e non sono accessibili a terzi, se non per ottenere assistenza tecnica dal fornitore del plugin di cache. I file di cache scadono in base ad una pianificazione impostata dall'amministratore del sito web, ma possono essere facilmente eliminati dall'amministratore prima della loro scadenza naturale, se necessario. Potremmo utilizzare i servizi di QUIC.cloud per elaborare e memorizzare temporaneamente i tuoi dati nella cache.

en: Disabling this may cause WordPress tasks triggered by AJAX to stop working.
it: Disabilitarlo potrebbe far sì che le attività di WordPress attivate da AJAX smettano di funzionare.

en: right now
it: proprio ora

en: just now
it: proprio adesso

en: Saved
it: Salvato

en: Last ran
it: Ultima esecuzione

en: You will be unable to Revert Optimization once the backups are deleted!
it: Una volta cancellati i backup, non sarà più possibile ripristinare l'ottimizzazione!

en: This is irreversible.
it: Questo è irreversibile.

en: Remove Original Image Backups
it: Rimuovi i backup delle immagini originali

en: Are you sure you want to remove all image backups?
it: Vuoi davvero rimuovere tutti i backup delle immagini?

en: Total
it: Totale

en: Files
it: File

en: Last calculated
it: Ultimo calcolato

en: Calculate Original Image Storage
it: Calcola la memorizzazione dell'immagine originale

en: Storage Optimization
it: Ottimizzazione dell'archiviazione

en: Use the format %1$s or %2$s (element is optional).
it: Usa il formato %1$s o %2$s (l'elemento è opzionale).

en: Only attributes listed here will be replaced.
it: Verranno sostituiti solo gli attributi elencati qui.

en: Only files within these directories will be pointed to the CDN.
it: Solo i file all'interno di queste directory verranno indirizzati alla CDN.

en: Included Directories
it: Directory incluse

en: A Purge All will be executed when WordPress runs these hooks.
it: Quando WordPress esegue questi hook, viene eseguito un comando "Svuota tutto".

en: Purge All Hooks
it: Svuota tutti gli hook

en: Purged all caches successfully.
it: Tutte le cache sono state svuotate con successo.

en: Forced cacheable
it: Memorizzazione nella cache forzata

en: Paths containing these strings will be cached regardless of no-cacheable settings.
it: I percorsi contenenti queste stringhe verranno memorizzati nella cache indipendentemente dalle impostazioni di non memorizzazione nella cache.

en: Force Cache URIs
it: Forza gli URI della cache

en: Exclude Settings
it: Escludi le impostazioni

en: This will disable LSCache and all optimization features for debug purpose.
it: In questo modo si disabilita LSCache e tutte le funzioni d'ottimizzazione a scopo di debug.

en: Disable All Features
it: Disabilita tutte le funzionalità

en: Opcode Cache
it: Cache Opcode

en: CSS/JS Cache
it: Cache CSS / JS

en: Remove all previous unfinished image optimization requests.
it: Rimuovi tutte le precedenti richieste d'ottimizzazione delle immagini non completate.

en: Clean Up Unfinished Data
it: Pulisci i dati incompleti

en: Join Us on Slack
it: Unisciti a noi su Slack

en: Join the %s community.
it: Unisciti alla community %s.

en: Want to connect with other LiteSpeed users?
it: Vuoi entrare in contatto con altri utenti che utilizzano LiteSpeed?

en: Get it from <a %1$s>%2$s</a>.
it: Ottienilo da <a %1$s>%2$s</a>.

en: Your API key / token is used to access %s APIs.
it: La tua chiave / token API è utilizzata per accedere alle API di %s.

en: Your Email address on %s.
it: Il tuo indirizzo email su %s.

en: Use %s API functionality.
it: Usa la funzionalità API %s.

en: To randomize CDN hostname, define multiple hostnames for the same resources.
it: Per randomizzare il nome dell'host della CDN, definisci più nomi degli host per le stesse risorse.

en: Join LiteSpeed Slack community
it: Unisciti alla community Slack di LiteSpeed

en: Visit LSCWP support forum
it: Visita il forum di supporto di LSCWP

en: Rate %s on %s
it: Valuta %s su %s

en: Images notified to pull
it: Immagini notificate per l'estrazione

en: What is a group?
it: Cos'è un gruppo?

en: %s image
it: %s immagine

en: %s group
it: %s gruppo

en: %s images
it: %s immagini

en: %s groups
it: %s gruppi

en: Guest
it: Ospite

en: To crawl the site as a logged-in user, enter the user ids to be simulated.
it: Per effettuare il crawling del sito web come utente connesso, inserisci gl'id utente da simulare.

en: Role Simulation
it: Simulazione di ruolo

en: running
it: in esecuzione

en: Size
it: Dimensione

en: Ended reason
it: Motivo della chiusura

en: Last interval
it: Ultimo intervallo

en: Current crawler started at
it: Il crawler attuale è iniziato alle

en: Run time for previous crawler
it: Tempo di esecuzione per il crawler precedente

en: %d seconds
it: %d secondi

en: Last complete run time for all crawlers
it: Ultima esecuzione completa per tutti i crawler

en: Current sitemap crawl started at
it: La scansione attuale della mappa del sito web è iniziata alle

en: Save transients in database when %1$s is %2$s.
it: Salva i transient nel database quando %1$s è %2$s.

en: Store Transients
it: Archivia i transient

en: If %1$s is %2$s, then %3$s must be populated!
it: Se %1$s è %2$s, allora è necessario compilare %3$s!

en: Server allowed max value
it: Valore massimo consentito dal server

en: Server enforced value
it: Valore imposto dal server

en: NOTE
it: NOTA

en: Server variable(s) %s available to override this setting.
it: Variabile(i) del server %s disponibile(i) per sovrascrivere quest'impostazione.

en: Reset the entire opcode cache successfully.
it: L'intera cache dell'opcode è stata reimpostata correttamente.

en: Opcode cache is not enabled.
it: La cache Opcode non è abilitata.

en: Imported setting file %s successfully.
it: File d'impostazione %s importato correttamente.

en: Import failed due to file error.
it: Importazione non riuscita a causa di un errore nel file.

en: How to Fix Problems Caused by CSS/JS Optimization.
it: Come risolvere i problemi causati dall'ottimizzazione CSS / JS.

en: This will generate extra requests to the server, which will increase server load.
it: Questo genererà richieste extra al server, aumentando il carico del server.

en: When a visitor hovers over a page link, preload that page. This will speed up the visit to that link.
it: Quando un visitatore passa il mouse su un link di una pagina, precarica la pagina stessa. Questo velocizzerà la visita a quel link.

en: Instant Click
it: Clic istantaneo

en: Reset the entire opcode cache
it: Reimposta l'intera cache dell'opcode

en: This will import settings from a file and override all current LiteSpeed Cache settings.
it: Questo importerà le impostazioni da un file e sovrascriverà tutte le impostazioni correnti di LiteSpeed Cache.

en: Last imported
it: Ultimo importato

en: Import
it: Importa

en: Import Settings
it: Impostazioni d'importazione

en: This will export all current LiteSpeed Cache settings and save them as a file.
it: In questo modo esporterai tutte le impostazioni correnti di LiteSpeed Cache e le salverai in un file.

en: Last exported
it: Ultimo esportato

en: Export
it: Esporta

en: Export Settings
it: Impostazioni d'esportazione

en: Import / Export
it: Importa / esporta

en: Use keep-alive connections to speed up cache operations.
it: Usa le connessioni keep-alive per velocizzare le operazioni di cache.

en: Database to be used
it: Database da utilizzare

en: Redis Database ID
it: ID del Database di Redis

en: Specify the password used when connecting.
it: Specifica la password utilizzata per la connessione.

en: Only available when %s is installed.
it: Disponibile solo quando è installato %s.

en: Username
it: Nome utente

en: Your %s Hostname or IP address.
it: Il tuo nome host oppure il tuo indirizzo IP %s.

en: Method
it: Metodo

en: Purge all object caches successfully.
it: Tutte le cache degli oggetti sono state svuotate correttamente.

en: Object cache is not enabled.
it: La cache degli oggetti non è abilitata.

en: Improve wp-admin speed through caching. (May encounter expired data)
it: Migliora la velocità di wp-admin tramite la memorizzazione nella cache. (Potrebbero verificarsi dati scaduti)

en: Cache WP-Admin
it: Cache di WP-Admin

en: Persistent Connection
it: Connessione persistente

en: Do Not Cache Groups
it: Non memorizzare i gruppi nella cache

en: Groups cached at the network level.
it: Gruppi memorizzati nella cache a livello di network.

en: Global Groups
it: Gruppi globali

en: Connection Test
it: Test di connessione

en: %s Extension
it: %s Estensione

en: Status
it: Stato

en: Default TTL for cached objects.
it: TTL predefinito per gli oggetti memorizzati nella cache.

en: Default Object Lifetime
it: Durata predefinita dell'oggetto

en: Port
it: Porta

en: Object Cache
it: Cache oggetto

en: Failed
it: Fallito

en: Passed
it: Superato

en: Not Available
it: Non disponibile

en: Purge all the object caches
it: Svuota tutte le cache degli oggetti

en: Failed to communicate with Cloudflare
it: Impossibile comunicare con Cloudflare

en: Communicated with Cloudflare successfully.
it: Hai comunicato con Cloudflare con successo.

en: No available Cloudflare zone
it: Nessuna zona di Cloudflare disponibile

en: Notified Cloudflare to purge all successfully.
it: A Cloudflare è stato notificato che tutto è stato svuotato con successo.

en: Cloudflare API is set to off.
it: L'API di Cloudflare è disattivata.

en: Notified Cloudflare to set development mode to %s successfully.
it: Ha comunicato a Cloudflare di aver impostato la modalità di sviluppo su %s con successo.

en: Once saved, it will be matched with the current list and completed automatically.
it: Una volta salvato, verrà abbinato all'elenco corrente e completato automaticamente.

en: You can just type part of the domain.
it: Puoi digitare solo una parte del dominio.

en: Domain
it: Dominio

en: Cloudflare API
it: API di Cloudflare

en: Purge Everything
it: Elimina tutto

en: Cloudflare Cache
it: Cache di Cloudflare

en: Development Mode will be turned off automatically after three hours.
it: La modalità di sviluppo verrà disattivata automaticamente dopo tre ore.

en: Temporarily bypass Cloudflare cache. This allows changes to the origin server to be seen in realtime.
it: Ignora temporaneamente la cache di Cloudflare. Questo consente di visualizzare in tempo reale le modifiche al server di origine.

en: Development mode will be automatically turned off in %s.
it: La modalità di sviluppo verrà disattivata automaticamente tra %s.

en: Current status is %s.
it: Lo stato attuale è %s.

en: Current status is %1$s since %2$s.
it: Lo stato attuale è %1$s dal %2$s.

en: Check Status
it: Controlla lo stato

en: Turn OFF
it: Disattiva

en: Turn ON
it: Attiva

en: Development Mode
it: Modalità di sviluppo

en: Cloudflare Zone
it: Zone di Cloudflare

en: Cloudflare Domain
it: Dominio di Cloudflare

en: For example
it: Per esempio

en: Prefetching DNS can reduce latency for visitors.
it: Il precaricamento dei DNS può ridurre la latenza per i visitatori.

en: DNS Prefetch
it: Prelettura dei DNS

en: Adding Style to Your Lazy-Loaded Images
it: Aggiungi stile alle tue immagini caricate con Lazy Load

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Static file type links to be replaced by CDN links.
it: I link dei file di tipo statico devono essere sostituiti dai link della CDN.

en: For example, to drop parameters beginning with %s, %s can be used here.
it: Ad esempio, per eliminare i parametri che iniziano con %s, qui è possibile utilizzare %s.

en: Drop Query String
it: Rimuovi la stringa di query

en: Enable this option if you are using both HTTP and HTTPS in the same domain and are noticing cache irregularities.
it: Abilita quest'opzione se utilizzi sia HTTP che HTTPS nello stesso dominio e noti irregolarità nella cache.

en: Improve HTTP/HTTPS Compatibility
it: Migliora la compatibilità HTTP / HTTPS

en: Remove all previous image optimization requests/results, revert completed optimizations, and delete all optimization files.
it: Rimuovi tutte le richieste / risultati dell'ottimizzazione delle immagini precedenti, ripristina le ottimizzazioni completate ed elimina tutti i file d'ottimizzazione.

en: Destroy All Optimization Data
it: Distruggi tutti i dati d'ottimizzazione

en: Scan for any new unoptimized image thumbnail sizes and resend necessary image optimization requests.
it: Esamina le nuove dimensioni delle miniature delle immagini non ottimizzate ed invia nuovamente le richieste d'ottimizzazione delle immagini necessarie.

en: This will increase the size of optimized files.
it: Questo aumenterà la dimensione dei file ottimizzati.

en: Preserve EXIF data (copyright, GPS, comments, keywords, etc) when optimizing.
it: Conserva i dati EXIF ​​(copyright, GPS, commenti, parole chiave, etc., etc.) durante l'ottimizzazione.

en: Clear Logs
it: Svuota i log

en: To test the cart, visit the <a %s>FAQ</a>.
it: Per testare il carrello, consulta le <a %s>FAQ</a>.

en:  %s ago
it:  %s fa

en: WebP saved %s
it: WebP salvato %s

en: If you run into any issues, please refer to the report number in your support message.
it: Se dovessi riscontrare dei problemi, fai riferimento al numero di rapporto nel tuo messaggio d'assistenza.

en: Last pull initiated by cron at %s.
it: Ultimo pull avviato da cron alle %s.

en: Images will be pulled automatically if the cron job is running.
it: Le immagini verranno estratte automaticamente se il cron job è in esecuzione.

en: Only press the button if the pull cron job is disabled.
it: Premi il pulsante solo se il pull cron job è disabilitato.

en: Pull Images
it: Estrai le immagini

en: This process is automatic.
it: Questo processo è automatico.

en: Last Request
it: Ultima richiesta

en: Images Pulled
it: Immagini estratte

en: Report
it: Rapporto

en: Send this report to LiteSpeed. Refer to this report number when posting in the WordPress support forum.
it: Invia questa segnalazione a LiteSpeed. Fai riferimento a questo numero di segnalazione quando scrivi nel forum di supporto di WordPress.

en: Send to LiteSpeed
it: Invia a LiteSpeed

en: LiteSpeed Optimization
it: Ottimizzazione di LiteSpeed

en: Load Google Fonts Asynchronously
it: Carica Google Fonts in modo asincrono

en: Browser Cache TTL
it: TTL della cache del browser

en: Results can be checked in <a %s>Media Library</a>.
it: I risultati possono essere controllati nella <a %s>libreria dei media</a>.

en: Learn More
it: Per saperne di più

en: Image groups total
it: Totale dei gruppi delle immagini

en: Images optimized and pulled
it: Immagini ottimizzate ed estratte

en: Images requested
it: Immagini richieste

en: Switched to optimized file successfully.
it: Il passaggio al file ottimizzato è avvenuto con successo.

en: Restored original file successfully.
it: File originale ripristinato con successo.

en: Enabled WebP file successfully.
it: Il file WebP è stato abilitato con successo.

en: Disabled WebP file successfully.
it: Il file WebP è stato disabilitato con successo.

en: Significantly improve load time by replacing images with their optimized %s versions.
it: Migliora significativamente il tempo di caricamento sostituendo le immagini con le relative versioni %s ottimizzate.

en: Selected roles will be excluded from cache.
it: I ruoli selezionati saranno esclusi dalla cache.

en: Tuning
it: Ottimizzazione

en: Selected roles will be excluded from all optimizations.
it: I ruoli selezionati saranno esclusi da tutte le ottimizzazioni.

en: Role Excludes
it: Il ruolo esclude

en: Tuning Settings
it: Impostazioni di ottimizzazione

en: If the tag slug is not found, the tag will be removed from the list on save.
it: Se lo slug del tag non viene trovato, il tag verrà rimosso dall'elenco al momento del salvataggio.

en: If the category name is not found, the category will be removed from the list on save.
it: Se il nome della categoria non viene trovato, la categoria verrà rimossa dall'elenco al momento del salvataggio.

en: After the QUIC.cloud Image Optimization server finishes optimization, it will notify your site to pull the optimized images.
it: Dopo che il server QUIC.cloud Image Optimization avrà terminato l'ottimizzazione, notificherà al tuo sito web l'estrazione delle immagini ottimizzate.

en: Send Optimization Request
it: Invia la richiesta d'ottimizzazione

en: Image Information
it: Informazioni sull'immagine

en: Total Reduction
it: Riduzione totale

en: Optimization Summary
it: Riepilogo dell'ottimizzazione

en: LiteSpeed Cache Image Optimization
it: Ottimizzazione dell'immagine della cache di LiteSpeed

en: Image Optimization
it: Ottimizzazione dell'immagine

en: For example, %s can be used for a transparent placeholder.
it: Ad esempio, %s può essere utilizzato per un segnaposto trasparente.

en: By default a gray image placeholder %s will be used.
it: Per impostazione predefinita verrà utilizzato un segnaposto immagine di colore grigio %s.

en: This can be predefined in %2$s as well using constant %1$s, with this setting taking priority.
it: Questo può essere predefinito anche in %2$s usando la costante %1$s, con questa impostazione che ha la priorità.

en: Specify a base64 image to be used as a simple placeholder while images finish loading.
it: Specifica un'immagine base64 da usare come semplice segnaposto mentre le immagini finiscono di essere caricate.

en: Elements with attribute %s in html code will be excluded.
it: Gli elementi con l'attributo %s nel codice html verranno esclusi.

en: Filter %s is supported.
it: Il filtro %s è supportato.

en: Listed images will not be lazy loaded.
it: Le immagini elencate non verranno caricate con il lazy loading.

en: Lazy Load Image Excludes
it: Lazy Load immagini escluse

en: No optimization
it: Nessuna ottimizzazione

en: Prevent any optimization of listed pages.
it: Impedisce l'ottimizzazione delle pagine elencate.

en: URI Excludes
it: URI escluse

en: Stop loading WordPress.org emoji. Browser default emoji will be displayed instead.
it: Smetti di caricare le emoji di WordPress.org. Verranno invece visualizzate le emoji predefinite del browser.

en: Both full URLs and partial strings can be used.
it: È possibile utilizzare sia indirizzi URL completi che stringhe parziali.

en: Load iframes only when they enter the viewport.
it: Carica gli iframe solo quando entrano nel viewport.

en: Lazy Load Iframes
it: Lazy Load degli iframe

en: This can improve page loading time by reducing initial HTTP requests.
it: Questo può migliorare il tempo di caricamento della pagina riducendo le richieste HTTP iniziali.

en: Load images only when they enter the viewport.
it: Carica le immagini solo quando entrano nel viewport.

en: Lazy Load Images
it: Lazy Load delle immagini

en: Media Settings
it: Impostazioni dei media

en: For example, for %s, %s and %s can be used here.
it: Ad esempio, per %s, qui è possibile utilizzare %s e %s.

en: Wildcard %1$s supported (match zero or more characters). For example, to match %2$s and %3$s, use %4$s.
it: Il carattere jolly %1$s è supportato (corrisponde a zero o più caratteri). Ad esempio, per abbinare %2$s e %3$s, usa %4$s.

en: To match the beginning, add %s to the beginning of the item.
it: Per fare corrispondere l'inizio, aggiungi %s all'inizio dell'elemento.

en: For example, for %s, %s can be used here.
it: Ad esempio, per %s, qui è possibile utilizzare %s.

en: Maybe later
it: Forse più tardi

en: I've already left a review
it: Ho già lasciato una recensione

en: Welcome to LiteSpeed
it: Benvenuti su LiteSpeed

en: Remove WordPress Emoji
it: Rimuovere le Emoji di WordPress

en: More settings
it: Più impostazioni

en: Private cache
it: Cache privata

en: Non cacheable
it: Non memorizzabile nella cache

en: Mark this page as
it: Segna questa pagina come

en: Purge this page
it: Svuota questa pagina

en: Load JS Deferred
it: Carica i JS in modo differito

en: Specify critical CSS rules for above-the-fold content when enabling %s.
it: Specifica le regole CSS critiche per il contenuto above-the-fold quando si abilita %s.

en: Critical CSS Rules
it: Regole CSS critiche

en: Load CSS Asynchronously
it: Carica i CSS in modo asincrono

en: Prevent Google Fonts from loading on all pages.
it: Impedisce il caricamento di Google Font su tutte le pagine.

en: Remove Google Fonts
it: Rimuovi Google Font

en: This can improve your speed score in services like Pingdom, GTmetrix and PageSpeed.
it: Questo può migliorare il tuo punteggio della velocità in servizi come Pingdom, GTmetrix e PageSpeed.

en: Remove query strings from internal static resources.
it: Rimuovi le stringhe di query dalle risorse statiche interne.

en: Remove Query Strings
it: Rimuovi le stringhe di query

en: user agents
it: agenti utente

en: cookies
it: cookie

en: You can turn on browser caching in server admin too. <a %s>Learn more about LiteSpeed browser cache settings</a>.
it: Puoi attivare la cache del browser anche nell'amministrazione del server. <a %s>Per saperne di più sulle impostazioni della cache del browser di LiteSpeed</a>.

en: Browser caching stores static files locally in the user's browser. Turn on this setting to reduce repeated requests for static files.
it: La memorizzazione nella cache del browser memorizza i file statici localmente nel browser dell'utente. Attiva quest'impostazione per ridurre le richieste ripetute di file statici.

en: Browser Cache
it: Cache del browser

en: tags
it: tag

en: Do Not Cache Tags
it: Non memorizzare i tag nella cache

en: To exclude %1$s, insert %2$s.
it: Per escludere %1$s, inserisci %2$s.

en: categories
it: categorie

en: To prevent %s from being cached, enter them here.
it: Per evitare che %s venga memorizzato nella cache, inseriscili qui.

en: Do Not Cache Categories
it: Non memorizzare le categorie nella cache

en: Query strings containing these parameters will not be cached.
it: Le stringhe di query contenenti questi parametri non verranno memorizzate nella cache.

en: Do Not Cache Query Strings
it: Non memorizzare le stringhe di query nella cache

en: Paths containing these strings will not be cached.
it: I percorsi contenenti queste stringhe non verranno memorizzati nella cache.

en: Do Not Cache URIs
it: Non memorizzare nella cache gli URI

en: One per line.
it: Uno per riga.

en: URI Paths containing these strings will NOT be cached as public.
it: I percorsi URI contenenti queste stringhe NON saranno memorizzati nella cache come pubblici.

en: Private Cached URIs
it: URI memorizzati nella cache privata

en: Paths containing these strings will not be served from the CDN.
it: I percorsi contenenti queste stringhe non verranno serviti dalla CDN.

en: Exclude Path
it: Escludi percorso

en: This will affect all tags containing attributes: %s %s %s.
it: Questo avrà effetto su tutti i tag contenenti gli attributi: %s %s %s.

en: Include File Types
it: Includi tipi di file

en: Serve all JavaScript files through the CDN. This will affect all enqueued WP JavaScript files.
it: Servi tutti i file JavaScript attraverso la CDN. Questo avrà effetto su tutti i file JavaScript di WP che sono in attesa.

en: Include JS
it: Includi JS

en: Serve all CSS files through the CDN. This will affect all enqueued WP CSS files.
it: Servi tutti i file CSS attraverso la CDN. Questo avrà effetto su tutti i file CSS di WP che sono in attesa.

en: Include CSS
it: Includi CSS

en: Serve all image files through the CDN. This will affect all attachments, HTML %s tags, and CSS %s attributes.
it: Servi tutti i file immagine tramite la CDN. Questo influenzerà tutti gli allegati, i tag HTML %s e gli attributi CSS %s.

en: Include Images
it: Includi immagini

en: CDN URL to be used. For example, %s
it: Indirizzo dell'URL della CDN da utilizzare. Ad esempio, %s

en: CDN URL
it: Indirizzo URL della CDN

en: Site URL to be served through the CDN. Beginning with %1$s. For example, %2$s.
it: Indirizzo URL del sito web da servire attraverso la CDN. Inizia con %1$s. Ad esempio, %2$s.

en: Original URLs
it: Indirizzi URL originali

en: CDN Settings
it: Impostazioni della CDN

en: Notified LiteSpeed Web Server to purge CSS/JS entries.
it: Ha notificato a LiteSpeed Web Server di eliminare le voci CSS / JS.

en: Minify HTML content.
it: Minifica il contenuto HTML.

en: HTML Minify
it: Minifica l'HTML

en: JS Excludes
it: JS esclusi

en: JS Combine
it: Combina i JS

en: JS Minify
it: Minifica JS

en: CSS Excludes
it: CSS esclusi

en: CSS Combine
it: Combina i CSS

en: CSS Minify
it: Minifica CSS

en: Please test thoroughly when enabling any option in this list. After changing Minify/Combine settings, please do a Purge All action.
it: Effettua un test approfondito quando si abilita qualsiasi opzione in questo elenco. Dopo aver modificato le impostazioni Minifica / Combina, esegui l'azione "svuota tutto".

en: This will purge all minified/combined CSS/JS entries only
it: In questo modo verranno eliminate solamente tutte le voci CSS / JS minificate / combinate

en: Purge %s Error
it: Svuota %s l'errore(i)

en: Database Optimizer
it: Ottimizzatore del database

en: Optimize all tables in your database
it: Ottimizza tutte le tabelle nel tuo database

en: Optimize Tables
it: Ottimizza le tabelle

en: Clean all transient options
it: Pulisci tutte le opzioni dei transient

en: All Transients
it: Tutti i transient

en: Clean expired transient options
it: Pulisci le opzioni dei transient scaduti

en: Expired Transients
it: Transient scaduti

en: Clean all trackbacks and pingbacks
it: Pulisci tutti i trackback ed i pingback

en: Trackbacks/Pingbacks
it: Trackback / Pingback

en: Clean all trashed comments
it: Pulisci tutti i commenti cestinati

en: Trashed Comments
it: Commenti cestinati

en: Clean all spam comments
it: Pulisci tutti i commenti di spam

en: Spam Comments
it: Commenti spam

en: Clean all trashed posts and pages
it: Pulisci tutti gli articoli e tutte le pagine cestinate

en: Trashed Posts
it: Articoli cestinati

en: Clean all auto saved drafts
it: Pulisci tutte le bozze salvate automaticamente

en: Auto Drafts
it: Bozze automatiche

en: Clean all post revisions
it: Pulisci tutte le revisioni degli articoli

en: Post Revisions
it: Revisioni articolo

en: Clean All
it: Pulisci tutto

en: Optimized all tables.
it: Ottimizzazione di tutte le tabelle.

en: Clean all transients successfully.
it: Tutti i transient sono stati puliti con successo.

en: Clean expired transients successfully.
it: I transient scaduti sono stati puliti con successo.

en: Clean trackbacks and pingbacks successfully.
it: Tutti i trackback ed i pingback sono stati puliti con successo.

en: Clean trashed comments successfully.
it: Tutti i commenti cestinati sono stati puliti con successo.

en: Clean spam comments successfully.
it: Tutti i commenti di spam sono stati puliti con successo.

en: Clean trashed posts and pages successfully.
it: Tutti gli articoli e le pagine cestinate sono stati puliti con successo.

en: Clean auto drafts successfully.
it: Le bozze automatiche sono state pulite con successo.

en: Clean post revisions successfully.
it: La pulizia delle revisioni degli articoli sono andate a buon fine.

en: Clean all successfully.
it: È stato pulito tutto con successo.

en: Default Private Cache TTL
it: TTL predefinita della cache privata

en: If your site contains public content that certain user roles can see but other roles cannot, you can specify a Vary Group for those user roles. For example, specifying an administrator vary group allows there to be a separate publicly-cached page tailored to administrators (with “edit” links, etc), while all other user roles see the default public page.
it: Se il tuo sito web contiene contenuto pubblico che alcuni ruoli utente possono vedere ma altri ruoli non possono vedere, puoi specificare un gruppo specifico per tali ruoli utente. Ad esempio, specificando un gruppo diverso per l'amministratore è possibile avere una pagina separata memorizzata nella cache pubblica su misura per gli amministratori (con link "modifica", etc., etc.), mentre tutti gli altri ruoli utente vedono la pagina pubblica predefinita.

en: Vary Group
it: Gruppo vary

en: Cache the built-in Comment Form ESI block.
it: Memorizza nella cache il blocco ESI del modulo di commento.

en: Cache Comment Form
it: Modulo di commento della cache

en:  Cache the built-in Admin Bar ESI block.
it:  Memorizza nella cache il blocco ESI della barra d'amministrazione integrato.

en: Cache Admin Bar
it: Barra d'amministrazione della cache

en: Turn ON to cache public pages for logged in users, and serve the Admin Bar and Comment Form via ESI blocks. These two blocks will be uncached unless enabled below.
it: Attiva per memorizzare nella cache le pagine pubbliche per gli utenti che hanno effettuato l'accesso e per servire la barra di amministrazione ed il modulo dei commenti tramite i blocchi ESI. Questi due blocchi non saranno memorizzati nella cache a meno che non siano abilitati di seguito.

en: ESI allows you to designate parts of your dynamic page as separate fragments that are then assembled together to make the whole page. In other words, ESI lets you “punch holes” in a page, and then fill those holes with content that may be cached privately, cached publicly with its own TTL, or not cached at all.
it: ESI ti consente di designare parti della tua pagina dinamica come frammenti separati che vengono poi assemblati insieme per creare l'intera pagina. In altre parole, ESI ti consente di “fare buchi” in una pagina e quindi riempirli con del contenuto che può essere memorizzato nella cache privata, nella cache pubblica e con il proprio TTL oppure di non memorizzarlo affatto nella cache.

en: With ESI (Edge Side Includes), pages may be served from cache for logged-in users.
it: Con ESI (Edge Side Include), le pagine possono essere servite dalla cache per gli utenti loggati.

en: Private
it: Privato

en: Public
it: Pubblico

en: Purge Settings
it: Impostazioni di svuotamento

en: Cache PHP Resources
it: Risorse di PHP della cache

en: Cache Mobile
it: Cache dei dispositivi mobili

en: Advanced level will log more details.
it: Il livello avanzato registrerà più dettagli.

en: Basic
it: Base

en: The maximum average server load allowed while crawling. The number of crawler threads in use will be actively reduced until average server load falls under this limit. If this cannot be achieved with a single thread, the current crawler run will be terminated.
it: Il carico medio massimo del server consentito durante la scansione. Il numero di thread del crawler in uso verrà ridotto attivamente affinché il carico medio del server non scenderà sotto questo limite. Se ciò non può essere ottenuto con un singolo thread, l'esecuzione corrente del crawler verrà terminata.

en: Cache Login Page
it: Pagina d'accesso alla cache

en: Cache requests made by WordPress REST API calls.
it: Richieste di cache effettuate dalle chiamate API REST di WordPress.

en: Privately cache commenters that have pending comments. Disabling this option will serve non-cacheable pages to commenters. (LSWS %s required)
it: Memorizza privatamente nella cache i commentatori che hanno commenti in sospeso. Disabilitando quest'opzione verranno fornite ad i commentatori pagine non memorizzabili nella cache. (LSWS %s necessario)

en: Cache Commenters
it: Commentatori della cache

en: Privately cache frontend pages for logged-in users. (LSWS %s required)
it: Memorizza nella cache privata le pagine del frontend per gli utenti che hanno effettuato l'accesso. (LSWS %s necessario)

en: Cache Logged-in Users
it: Memorizza nella cache gli utenti registrati

en: Cache Control Settings
it: Impostazioni di controllo della cache

en: Excludes
it: Escludi

en: Purge
it: Svuota

en: Unexpected cache rule %2$s found in %1$s file. This rule may cause visitors to see old versions of pages due to the browser caching HTML pages. If you are sure that HTML pages are not being browser cached, this message can be dismissed. (<a %3$s>Learn More</a>)
it: Regola della cache imprevista %2$s trovata nel file %1$s. Questa regola potrebbe far sì che i visitatori vedano vecchie versioni delle pagine a causa della memorizzazione nella cache delle pagine HTML del browser. Se sei sicuro che le pagine HTML non vengano memorizzate nella cache del browser, questo messaggio può essere ignorato. (<a %3$s>Approfondisci</a>)

en: Current server time is %s.
it: L'ora attuale del server è %s.

en: Specify the time to purge the "%s" list.
it: Specifica l'ora in cui eliminare l'elenco "%s".

en: Both %1$s and %2$s are acceptable.
it: Sia %1$s che %2$s sono accettabili.

en: Scheduled Purge Time
it: Tempo dello svuotamento programmato

en: The URLs here (one per line) will be purged automatically at the time set in the option "%s".
it: Gl'indirizzi URL qui presenti (uno per riga) saranno svuotati automaticamente all'ora impostata nell'opzione "%s".

en: Scheduled Purge URLs
it: Indirizzo dell'URL dello svuotamento programmato

en: Shorten query strings in the debug log to improve readability.
it: Accorcia le stringhe delle query nel registro di debug per migliorare la leggibilità.

en: Log File Size Limit
it: Limite della dimensione del file di registro dei log

en: <p>Please add/replace the following codes into the beginning of %1$s:</p> %2$s
it: <p>Aggiungi / sostituisci i seguenti codici all'inizio di %1$s:</p> %2$s

en: %s file not writable.
it: Il file %s non è scrivibile.

en: %s file not readable.
it: Il file %s non è leggibile.

en: Collapse Query Strings
it: Comprimere le stringhe di query

en: ESI Settings
it: Impostazioni ESI

en: A TTL of 0 indicates do not cache.
it: Un TTL pari a 0 indica che non viene memorizzato nella cache.

en: Recommended value: 28800 seconds (8 hours).
it: Valore consigliato: 28800 secondi (8 ore).

en: Widget Cache TTL:
it: TTL della cache del widget:

en: Enable ESI
it: Abilita l'ESI

en: See <a %s>Introduction for Enabling the Crawler</a> for detailed information.
it: Per informazioni dettagliate, vedi <a %s>Introduzione all'abilitazione del crawler</a>.

en: Custom Sitemap
it: Mappa del sito web personalizzata

en: Purge pages by relative or full URL.
it: Svuota le pagine per indirizzo dell'URL relativo o completo.

en: The crawler feature is not enabled on the LiteSpeed server. Please consult your server admin or hosting provider.
it: La funzione crawler non è abilitata sul server basato su LiteSpeed. Consulta l'amministratore del tuo server oppure il tuo fornitore di hosting.

en: WARNING
it: ATTENZIONE

en: <b>Last crawled:</b> %s item(s)
it: <b>Ultimo crawling:</b> %s articolo(i)

en: The next complete sitemap crawl will start at
it: La successiva scansione completa della mappa del sito web inizierà alle

en: Failed to write to %s.
it: Non è riuscito a scrivere su %s.

en: Folder is not writable: %s.
it: La cartella non è scrivibile: %s.

en: Can not create folder: %1$s. Error: %2$s
it: Impossibile creare la cartella: %1$s. Errore: %2$s

en: Folder does not exist: %s
it: La cartella non esiste: %s

en: Notified LiteSpeed Web Server to purge the list.
it: Hai comunicato a LiteSpeed Web Server di svuotare l'elenco.

en: Please visit the <a %s>Information</a> page on how to test the cache.
it: Visita la pagina <a %s>Informazioni</a> per sapere come testare la cache.

en: Allows listed IPs (one per line) to perform certain actions from their browsers.
it: Consente agl'indirizzi IP elencati (uno per riga) di eseguire determinate azioni dai loro browser.

en: Server Load Limit
it: Limite di carico del server

en: Specify how long in seconds before the crawler should initiate crawling the entire sitemap again.
it: Specifica il tempo in secondi prima che il crawler ricominci la scansione dell'intera sitemap.

en: Crawl Interval
it: Intervallo del crawl

en: Then another WordPress is installed (NOT MULTISITE) at %s
it: Quindi viene installato un altro WordPress (NON MULTISITO) in %s

en: LiteSpeed Cache Network Cache Settings
it: Impostazioni della cache del network di LiteSpeed ​​Cache

en: Select below for "Purge by" options.
it: Seleziona di seguito le opzioni di “Svuota per”.

en: No crawler meta file generated yet
it: Non è stato ancora generato alcun metafile del crawler

en: Show crawler status
it: Mostra lo stato del crawler

en: Watch Crawler Status
it: Guarda lo stato del crawler

en: Please see <a %s>Hooking WP-Cron Into the System Task Scheduler</a> to learn how to create the system cron task.
it: Consulta il <a %s>Collegamento di WP-Cron all'utilità di pianificazione del sistema</a> per sapere come creare l'attività cron di sistema.

en: Run frequency is set by the Interval Between Runs setting.
it: La frequenza dell'esecuzione è impostata dall'impostazione "Intervallo tra le esecuzioni".

en: Manually run
it: Esegui manualmente

en: Reset position
it: Azzera la posizione

en: Run Frequency
it: Frequenza di esecuzione

en: Cron Name
it: Nome del cron

en: Crawler Cron
it: Cron del Crawler

en: %d minute
it: %d minuto

en: %d minutes
it: %d minuti

en: %d hour
it: %d ora

en: %d hours
it: %d ore

en: Generated at %s
it: Generato al %s

en: If there are any questions, the team is always happy to answer any questions on the <a %s>support forum</a>.
it: In caso di domande, il team è sempre felice di rispondere a qualsiasi Vostra domanda sul <a %s>forum di supporto</a>.

en: Notified LiteSpeed Web Server to purge all pages.
it: Hai notificato a LiteSpeed Web Server di eliminare tutte le pagine.

en: All pages with Recent Posts Widget
it: Tutte le pagine con il widget degli articoli recenti

en: Pages
it: Pagine

en: This will Purge Pages only
it: Questo eliminerà solo le pagine

en: Purge Pages
it: Eliminare le pagine

en: Cancel
it: Annulla

en: Activate
it: Attiva

en: Email Address
it: Indirizzo email

en: Install Now
it: Installa adesso

en: Purged the url!
it: URL eliminato!

en: Purged the blog!
it: Blog eliminato!

en: Purged All!
it: Tutto eliminato!

en: Notified LiteSpeed Web Server to purge error pages.
it: Hai notificato a LiteSpeed Web Server di eliminare le pagine di errore.

en: If using OpenLiteSpeed, the server must be restarted once for the changes to take effect.
it: Se si utilizza OpenLiteSpeed, il server deve essere riavviato affinché le modifiche abbiano effetto.

en: If not, please verify the setting in the <a href="%1$s">Advanced tab</a>.
it: In caso contrario, verifica l'impostazione nella <a href="%1$s">Scheda avanzate</a>.

en: If the login cookie was recently changed in the settings, please log out and back in.
it: Se il cookie d'accesso è stato modificato di recente nelle impostazioni, esci ed accedi nuovamente.

en: However, there is no way of knowing all the possible customizations that were implemented.
it: Tuttavia, non c'è modo di conoscere tutte le possibili personalizzazioni che sono state implementate.

en: The LiteSpeed Cache plugin is used to cache pages - a simple way to improve the performance of the site.
it: Il plugin LiteSpeed Cache serve a memorizzare le pagine nella cache: un modo semplice per migliorare le prestazioni del sito web.

en: The network admin setting can be overridden here.
it: L'impostazione dell'amministratore del network può essere sovrascritta in questo punto.

en: Specify how long, in seconds, public pages are cached.
it: Specifica per quanto tempo, in secondi, le pagine pubbliche vengono memorizzate nella cache.

en: Specify how long, in seconds, private pages are cached.
it: Specifica per quanto tempo, in secondi, le pagine private vengono memorizzate nella cache.

en: It is <b>STRONGLY</b> recommend that the compatibility with other plugins on a single/few sites is tested first.
it: Si consiglia <b>FORTEMENTE</b> di testare prima la compatibilità con altri plugin su uno / alcuni siti web.

en: Purge pages by post ID.
it: Svuota le pagine per l'ID dell'articolo.

en: Purge the LiteSpeed cache entries created by this plugin
it: Svuota le voci della cache di LiteSpeed ​​create da questo plugin

en: Purge %s error pages
it: Svuota le pagine d'errore %s

en: This will Purge Front Page only
it: Questo svuoterà solo la home page

en: Purge pages by tag name - e.g. %2$s should be used for the URL %1$s.
it: Svuota le pagine in base al nome del tag, ad es. %2$s dovrebbe essere utilizzato per l'indirizzo URL %1$s.

en: e.g. Use %s or %s.
it: ad esempio, usa %s o %s.

en: Purge pages by category name - e.g. %2$s should be used for the URL %1$s.
it: Svuota le pagine per nome della categoria, ad es. %2$s dovrebbe essere utilizzato per l'indirizzo URL %1$s.

en: If only the WordPress site should be purged, use Purge All.
it: Se è necessario svuotare solo il sito web basato su WordPress, utilizza "Svuota tutto".

en: Notified LiteSpeed Web Server to purge everything.
it: Ha notificato a LiteSpeed Web Server di svuotare tutto.

en: Use Primary Site Configuration
it: Utilizza la configurazione del sito web primario

en: This will disable the settings page on all subsites.
it: Questo disabilita la pagina delle impostazioni su tutti i siti web secondari.

en: Check this option to use the primary site's configuration for all subsites.
it: Seleziona quest'opzione per utilizzare la configurazione del sito web principale per tutti i sottositi web.

en: Save Changes
it: Salva i cambiamenti

en: The following options are selected, but are not editable in this settings page.
it: Le seguenti opzioni sono selezionate, ma non sono modificabili in questa pagina delle impostazioni.

en: The network admin selected use primary site configs for all subsites.
it: L'amministratore del network ha selezionato di utilizzare le configurazioni del sito web primario per tutti i sottositi web.

en: Empty Entire Cache
it: Svuota l'intera cache

en: This action should only be used if things are cached incorrectly.
it: Quest'azione deve essere utilizzata solo se la cache non è corretta.

en: Clears all cache entries related to this site, <i>including other web applications</i>.
it: Cancella tutte le voci della cache relative a questo sito web, <i>comprese altre applicazioni web</i>.

en: This may cause heavy load on the server.
it: Questo potrebbe causare un forte carico sul server.

en: This will clear EVERYTHING inside the cache.
it: In questo modo cancellerai TUTTO quello che c'è nella cache.

en: LiteSpeed Cache Purge All
it: Elimina tutto dalla cache di LiteSpeed

en: If you would rather not move at litespeed, you can deactivate this plugin.
it: Se preferisci non muoverti con la velocità offerta da Litespeed, puoi disattivare questo plugin.

en: Create a post, make sure the front page is accurate.
it: Crea un articolo, assicurati che la home page sia accurata.

en: Visit the site while logged out.
it: Visita il sito web mentre sei disconnesso.

en: Examples of test cases include:
it: Esempi di casi d'uso di test sono:

en: For that reason, please test the site to make sure everything still functions properly.
it: Per questo motivo, ti invitiamo a testare il sito web per assicurarti che tutto funzioni correttamente.

en: This message indicates that the plugin was installed by the server admin.
it: Questo messaggio indica che il plugin è stato installato dall'amministratore del server.

en: LiteSpeed Cache plugin is installed!
it: Il plugin LiteSpeed Cache è installato!

en: Debug Log
it: Log di debug

en: Admin IP Only
it: Solo l'indirizzo IP dell'amministratore

en: Specify how long, in seconds, REST calls are cached.
it: Specifica per quanto tempo, in secondi, le chiamate REST vengono memorizzate nella cache.

en: The environment report contains detailed information about the WordPress configuration.
it: Il rapporto sull'ambiente contiene informazioni dettagliate sulla configurazione di WordPress.

en: The server will determine if the user is logged in based on the existence of this cookie.
it: Il server determinerà se l'utente ha effettuato l'accesso in base all'esistenza di questo cookie.

en: Note
it: Nota

en: After verifying that the cache works in general, please test the cart.
it: Dopo aver verificato che la cache funziona in generale, prova il carrello.

en: When enabled, the cache will automatically purge when any plugin, theme or the WordPress core is upgraded.
it: Quando è abilitata, la cache si svuota automaticamente quando un plugin, un tema o il core di WordPress viene aggiornato.

en: Purge All On Upgrade
it: Elimina tutto durante l'aggiornamento

en: Product Update Interval
it: Intervallo d'aggiornamento del prodotto

en: Determines how changes in product quantity and product stock status affect product pages and their associated category pages.
it: Determina come le modifiche alla quantità ed allo stato delle scorte dei prodotti influiscono sulle pagine dei prodotti e sulle pagine delle categorie ad essi associate.

en: Always purge both product and categories on changes to the quantity or stock status.
it: Elimina sempre sia i prodotti che le categorie in caso di modifiche alla quantità o allo stato delle scorte.

en: Do not purge categories on changes to the quantity or stock status.
it: Non eliminare le categorie in caso di modifiche alla quantità o allo stato delle scorte.

en: Purge product only when the stock status changes.
it: Elimina il prodotto solo quando lo stato delle scorte cambia.

en: Purge product and categories only when the stock status changes.
it: Elimina i prodotti e le categorie solo quando lo stato delle scorte cambia.

en: Purge categories only when stock status changes.
it: Elimina le categorie solo quando lo stato delle scorte cambia.

en: Purge product on changes to the quantity or stock status.
it: Eliminare i prodotti in caso di modifiche alla quantità o allo stato delle scorte.

en: Htaccess did not match configuration option.
it: Il file .htaccess non corrisponde all'opzione di configurazione.

en: If this is set to a number less than 30, feeds will not be cached.
it: Se questo valore è impostato su un numero inferiore a 30, i feed non verranno memorizzati nella cache.

en: Specify how long, in seconds, feeds are cached.
it: Specifica per quanto tempo, in secondi, i feed vengono memorizzati nella cache.

en: Default Feed TTL
it: TTL predefinito del feed

en: Failed to get %s file contents.
it: Impossibile ottenere il contenuto del file %s.

en: Caching these pages may improve server performance by avoiding unnecessary PHP calls.
it: La cache di queste pagine può migliorare le prestazioni del server evitando chiamate di PHP non necessarie.

en: Some themes and plugins add resources via a PHP request.
it: Alcuni temi e plugin aggiungono risorse tramite una richiesta di PHP.

en: Disabling this option may negatively affect performance.
it: Disattivare quest'opzione può influire negativamente sulle prestazioni.

en: Invalid login cookie. Invalid characters found.
it: Cookie d'accesso non valido. Sono stati trovati caratteri non validi.

en: WARNING: The .htaccess login cookie and Database login cookie do not match.
it: ATTENZIONE: Il cookie d'accesso del file .htaccess ed il cookie d'accesso al database non corrispondono.

en: Invalid login cookie. Please check the %s file.
it: Cookie d'accesso non valido. Controlla il file %s.

en: The cache needs to distinguish who is logged into which WordPress site in order to cache correctly.
it: La cache deve distinguere chi ha effettuato l'accesso ed a quale sito web di WordPress per poter eseguire correttamente la cache.

en: There is a WordPress installed for %s.
it: C'è un sito web WordPress installato per %s.

en: Example use case:
it: Esempio di caso d'uso:

en: The cookie set here will be used for this WordPress installation.
it: Il cookie impostato qui sarà utilizzato per questa installazione di WordPress.

en: If every web application uses the same cookie, the server may confuse whether a user is logged in or not.
it: Se ogni applicazione web utilizza lo stesso cookie, il server potrebbe confondere l'utente che ha effettuato l'accesso o meno.

en: This setting is useful for those that have multiple web applications for the same domain.
it: Questa impostazione è utile per chi ha più applicazioni web per lo stesso dominio.

en: The default login cookie is %s.
it: Il cookie di accesso predefinito è %s.

en: MUST BE UNIQUE FROM OTHER WEB APPLICATIONS.
it: DEVE ESSERE UNICO RISPETTO ALLE ALTRE APPLICAZIONI WEB.

en: No spaces and case sensitive.
it: Senza spazi e con distinzione tra maiuscole e minuscole.

en: SYNTAX: alphanumeric and "_".
it: SINTASSI: alfanumerico e "_".

en: Login Cookie
it: Cookie d'accesso

en: More information about the available commands can be found here.
it: Maggiori informazioni sui comandi disponibili sono disponibili qui.

en: These settings are meant for ADVANCED USERS ONLY.
it: Queste impostazioni sono destinate SOLO AGLI UTENTI AVANZATI.

en: Current %s Contents
it: Contenuto attuale %s

en: Advanced
it: Avanzato

en: Advanced Settings
it: Impostazioni avanzate

en: Purge List
it: Elenco degli svuotamenti

en: Purge By...
it: Svuota da...

en: URL
it: Indirizzo URL

en: Post ID
it: ID dell'articolo

en: Category
it: Categoria

en: NOTICE: Database login cookie did not match your login cookie.
it: AVVISO: il cookie d'accesso al database non corrisponde al tuo cookie d'accesso.

en: Purge url %s
it: Svuota l'indirizzo URL %s

en: Purge tag %s
it: Svuota il tag %s

en: Purge category %s
it: Svuota la categoria %s

en: When disabling the cache, all cached entries for this site will be purged.
it: Quando si disabilita la cache, tutte le voci nella cache di questo sito web vengono svuotate.

en: NOTICE
it: AVVISO

en: This setting will edit the .htaccess file.
it: Quest'impostazione modifica il file .htaccess.

en: LiteSpeed Cache View .htaccess
it: Visualizza il file ​​.htaccess di LiteSpeed Cache

en: Failed to back up %s file, aborted changes.
it: Impossibile eseguire il backup del file %s, le modifiche sono state interrotte.

en: Do Not Cache Cookies
it: Non memorizzare i cookie nella cache

en: Do Not Cache User Agents
it: Non memorizzare nella cache gli agenti utente

en: This is to ensure compatibility prior to enabling the cache for all sites.
it: Questo serve per garantire la compatibilità prima di abilitare la cache per tutti i siti web.

en: Network Enable Cache
it: Abilita la cache del network

en: NOTICE:
it: AVVISO:

en: Other checkboxes will be ignored.
it: Gli altri checkbox saranno ignorati.

en: Select "All" if there are dynamic widgets linked to posts on pages other than the front or home pages.
it: Selezionare “tutti” se ci sono widget dinamici collegati ad articoli su pagine diverse dalla pagina principale o dalla homepage.

en: List of Mobile User Agents
it: Elenco degli agenti utente dei dispositivi mobili

en: File %s is not writable.
it: Il file %s non è scrivibile.

en: JS Settings
it: Impostazioni per i JS

en: Manage
it: Gestione

en: Default Front Page TTL
it: TTL predefinito della home page

en: Notified LiteSpeed Web Server to purge the front page.
it: Ha comunicato a LiteSpeed Web Server di eliminare la home page.

en: Purge Front Page
it: Svuota la home page

en: Example
it: Esempio

en: All tags are cached by default.
it: Tutti i tag sono memorizzati nella cache per impostazione predefinita.

en: All categories are cached by default.
it: Tutte le categorie sono memorizzate nella cache per impostazione predefinita.

en: To do an exact match, add %s to the end of the URL.
it: Per ottenere una corrispondenza esatta, aggiungi %s alla fine dell'indirizzo URL.

en: The URLs will be compared to the REQUEST_URI server variable.
it: Gl'indirizzi URL verranno confrontati con la variabile REQUEST_URI del server.

en: Select only the archive types that are currently used, the others can be left unchecked.
it: Seleziona solo i tipi d'archivio attualmente utilizzati, mentre gli altri possono essere lasciati deselezionati.

en: Notes
it: Note

en: Use Network Admin Setting
it: Usa l'impostazione dell'amministratore del network

en: Disable
it: Disabilita

en: Enabling LiteSpeed Cache for WordPress here enables the cache for the network.
it: Abilitando LiteSpeed ​​Cache per WordPress qui si abilita la cache per il network.

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Enabled
it: Abilitato

en: Do Not Cache Roles
it: Non memorizzare i ruoli nella cache

en: Debug Level
it: Livello di debug

en: Notice
it: Avvertimento

en: Term archive (include category, tag, and tax)
it: Archivio dei termini (include categoria, tag e tassa)

en: Daily archive
it: Archivio giornaliero

en: Monthly archive
it: Archivio mensile

en: Yearly archive
it: Archivio annuale

en: Post type archive
it: Archivio del tipo di contenuto

en: Author archive
it: Autore archivio

en: Front page
it: Home page

en: All pages
it: Tutte le pagine

en: Select which pages will be automatically purged when posts are published/updated.
it: Seleziona quali pagine verranno eliminate automaticamente quando gli articoli vengono pubblicati / aggiornati.

en: Auto Purge Rules For Publish/Update
it: Regole per lo svuotamento automatico per la pubblicazione / aggiornamento

en: Default Public Cache TTL
it: TTL predefinito della cache pubblica

en: seconds
it: secondi

en: Admin IPs
it: Indirizzo IP dell'amministratore

en: General
it: Generale

en: LiteSpeed Cache Settings
it: Impostazioni di LiteSpeed Cache

en: Notified LiteSpeed Web Server to purge all LSCache entries.
it: Hai notificato a LiteSpeed Web Server di eliminare tutte le voci di LSCache.

en: Purge All
it: Eliminare tutto

en: Settings
it: Impostazioni
