Plugins - - en to it translation catalogue (1402 entries)

en:  Comprehensive, cost-effective, 5* rated and easy to use.
it:  Completo, conveniente, classificato 5 stelle e facile da usare.

en:  Upgrade for automatic backups before updates, incremental backups, more remote storage locations, premium support and
it:  Esegui l'upgrade per backup automatici prima degli aggiornamenti, backup incrementali, più posizioni di archiviazione remote, supporto premium e

en:  Your hosting provider only allows you to take one incremental backup per day.
it:  Il tuo provider di hosting ti consente di eseguire solo un backup incrementale al giorno.

[ctx: "tenant" is a term used with OpenStack storage - Google for "OpenStack tenant" to get more help on its meaning]
en: tenant
it: tenant/project

en: %s Error
it: Errore %s

en: %s Error: Failed to initialise
it: Errore %s: Impossibile inizializzare

en: %s Error: Failed to open local file
it: Errore %s: Impossibile aprire il file locale

en: %s Error: Failed to upload
it: Errore %s: impossibile caricare il file

en: %s access key
it: Chiave di accesso %s

en: %s add-on not found
it: %s add-on non trovato

en: %s archives remain
it: %s archivi rimasti

en: %s authentication
it: autenticazione %s

en: %s authentication code:
it: codice di autenticazione %s:

en: %s authentication failed
it: Autenticazione %s fallita

en: %s authentication:
it: Autenticazione %s:

en: %s authorization failed
it: L’autorizzazione di %s non è andata a buon fine

en: %s bits
it: %s bit

en: %s bytes
it: %s byte

en: %s de-authentication
it: %s de-autenticazione

en: %s end-point
it: end-point %s

en: %s error - failed to access the container
it: Errore %s - impossibile accedere al contenitore

en: %s error - failed to re-assemble chunks
it: Errore %s - riassemblaggio delle porzioni di file fallito

en: %s error - failed to upload file
it: Errore %s - caricamento del file fallito

en: %s error - we accessed the container, but failed to create a file within it
it: Errore %s - si accede al contenitore, ma non è possibile creare un file al suo interno

en: %s from now
it: %s da ora

en: %s has been chosen for remote storage, but you are not currently connected.
it: È stato scelto %s per l'archiviazione remota, ma non sei attualmente connesso.

en: %s location
it: posizione %s

en: %s login failure
it: %s login fallito

en: %s logo
it: logo %s

en: %s per quarter
it: %s per trimestre

en: %s per year
it: %s all'anno

en: %s restoration options:
it: Opzione di ripristino %s:

en: %s secret key
it: Chiave segreta %s

en: %s settings test result:
it: %s impostazioni del risultato del test:

en: %s upload: getting uploadID for multipart upload failed - see log file for more details
it: upload di %s: impossibile ottenere l'uploadID per il caricamento multiparte  - vedere il file di log per maggiori dettagli

en: %s version:
it: Versione %s:

en: %s: unreadable file - could not be backed up
it: %s: file illeggibile - impossibile eseguirne il backup

en: %s: unreadable file - could not be backed up (check the file permissions and ownership)
it: %s: file non leggibile - impossibile eseguire il backup del file (controllare i permessi e la propietà del file)

en: (%d archive(s) in set, total %s).
it: (%d archivio(i) nel set, totale %s).

en: (Not finished)
it: (Non finito)

en: (Nothing has been logged yet)
it: (Non è stato ancora registrato nulla)

en: (Nothing yet logged)
it: (Niente è stato loggato)

en: (Read more)
it: (Leggi tutto)

en: (This applies to all WordPress backup plugins unless they have been explicitly coded for multisite compatibility).
it: (Questo vale per tutti i plugin di backup di WordPress a meno che non siano stati espressamente codificati per la compatibilità multisito).

en: (You are already authenticated).
it: (Sei già autenticato).

en: (after %ss)
it: (fra %s sec)

en: (already uploaded)
it: (già caricato)

en: (backup set imported from remote location)
it: (set di backup importato da posizione remota)

en: (current version)
it: (versione attuale)

en: (make sure that you were trying to upload a zip file previously created by UpdraftPlus)
it: (assicurarsi che si stava tentando di caricare un file zip precedentemente creato da UpdraftPlus)

en: (tap on an icon to select or unselect)
it: (tocca un'icona per selezionare o deselezionare)

en: (the asterisk character matches zero or more characters)
it: (il carattere asterisco corrisponde a zero o più caratteri)

[ctx: (verb)]
en: Download
it: Effettua il download

en: (version: %s)
it: (versione: %s)

en: (when decrypted)
it: (quando decriptato)

en: ... and many more!
it: ... e molti altri!

en: <strong>(You appear to be already authenticated,</strong> though you can authenticate again to refresh your access if you've had a problem).
it: <strong>(Sembra che tu sia già autenticato,</strong> se hai un problema puoi comunque autenticarti di nuovo e aggiornare il tuo accesso).

en: <strong>After</strong> you have saved your settings (by clicking 'Save Changes' below), then come back here and follow this link to complete authentication with %s.
it: <strong>Dopo</strong> aver salvato le tue impostazioni (facendo clic su 'Salva le modifiche' sotto), torna qui e segui questo link per completare l'autenticazione con %s.

en: <strong>After</strong> you have saved your settings (by clicking 'Save Changes' below), then come back here once and follow this link to complete authentication with %s.
it: <strong>Dopo</strong> aver salvato le impostazioni (facendo clic su 'Salva modifiche' sotto), torna qui e segui questo link per completare l'autenticazione con %s.

en: <strong>This is NOT a folder name</strong>.
it: <strong>Questo NON è un nome di cartella</strong>.

en: A comprehensive and easy to use security plugin and site scanning service.
it: Un plugin di sicurezza completo e facile da usare e un servizio di scansione del sito.

en: A key with this name already exists; you must use a unique name.
it: Esiste già una chiave con questo nome; è necessario utilizzare un nome univoco.

en: A new UpdraftCentral connection has not been made.
it: Non è stata creata una nuova connessione UpdraftCentral.

en: A temporary clone is an instant copy of this website, running on our servers.
it: Un clone temporaneo è una copia istantanea di questo sito web in esecuzione sui nostri server.

en: A website where you have installed %s
it: Un sito Web in cui è stato installato %s

en: A zip error occurred
it: È avvenuto un errore dello zip

en: ABORT: Could not find the information on which entities to restore.
it: ANNULLATO: Impossibile trovare le informazioni sulle entità da ripristinare.

en: API key
it: Chiave API

en: API secret
it: API segreto

en: Access this site as user:
it: Accedi a questo sito come utente:

en: Account holder's name: %s.
it: Nome del proprietario dell'account: %s.

en: Account is not authorized.
it: Account non autorizzato.

en: Accounts created at rackspacecloud.com are US accounts; accounts created at rackspace.co.uk are UK accounts.
it: Gli account creati in rackspacecloud.com sono account degli Stati Uniti; gli account creati in rackspace.co.uk sono account del Regno Unito.

en: Accounts created at rackspacecloud.com are US-accounts; accounts created at rackspace.co.uk are UK-based
it: Gli account creati in rackspacecloud.com sono account degli Stati Uniti; gli account creati in rackspace.co.uk sono account del Regno Unito

en: Actions
it: Azioni

en: Actions upon selected backups
it: Azioni sui backup selezionati

en: Activity log
it: Registro delle attività

en: Add a site
it: Aggiungi un sito

en: Add an exclusion rule
it: Aggiungi una regola di esclusione

en: Add an exclusion rule for %s
it: Aggiungi una regola di esclusione per %s

en: Add changed files (incremental backup) ...
it: Aggiungi file modificati (backup incrementale) ...

en: Add exclusion rule
it: Aggiungi una regola di esclusione

en: Add site
it: Aggiungi sito

en: Add this website to UpdraftCentral (remote, centralised control) - free for up to 5 sites.
it: Aggiungi questo sito web a UpdraftCentral (controllo remoto e centralizzato) - gratuito fino a 5 siti.

en: Adding...
it: Aggiunta in corso...

en: Additional and enhanced remote storage locations
it: Archiviazioni remote aggiuntive e migliorate

en: Additional storage
it: Spazio aggiuntivo

en: Advanced / Debugging Settings
it: Impostazioni Avanzate e di Debug

en: Advanced Tools
it: Strumenti avanzati

en: After pressing this button, you can select where to upload your backup from a list of your currently saved remote storage locations
it: Dopo aver premuto questo pulsante, potrai selezionare dove caricare il backup da una lista delle posizioni di archiviazione remota attuali

en: After pressing this button, you will be given the option to choose which components you wish to restore
it: Dopo aver premuto questo pulsante, potrai scegliere quali componenti desideri ripristinare

en: After using it once, you'll have saved the purchase price compared to the time needed to copy a site by hand.
it: Dopo averlo usato una volta, avrai risparmiato sul prezzo di acquisto rispetto al tempo necessario per copiare un sito a mano.

en: After you've backed up your database, we recommend you install our WP-Optimize plugin to streamline it for better website performance.
it: Dopo che avrai fatto il backup del tuo database, ti consigliamo di installare il nostro plugin WP-Optimize per ottimizzarlo e migliorare le prestazioni del sito web.

en: All 5* rated and actively installed on millions of WordPress websites:
it: Tutti valutati 5 stelle e installati attivamente su milioni di siti Web WordPress:

en: All WordPress tables will be backed up.
it: Verrà eseguito il backup di tutte le tabelle WordPress.

en: All files beginning with given characters
it: Tutti i file che iniziano con i caratteri dati

en: All files beginning with these characters
it: Tutti i file che iniziano con questi caratteri

en: All files with this extension
it: Tutti i file con questa estensione

en: All files/directories containing
it: Tutti i file/directory che contengono

en: Allow only administrators to log in
it: Consenti solo agli amministratori di accedere

en: Allowed Files
it: File consentiti

en: Allows you to only backup changes to your files (such as a new image) that have been made to your site since the last backup.
it: Permette di eseguire il backup solamente delle modifiche ai tuoi file (es. una nuova immagine) che sono state apportate al tuo sito dall'ultimo backup.

en: Almost all FTP servers will want passive mode; but if you need active mode, then uncheck this.
it: Quasi tutti i server FTP vorranno la modalità passiva, ma se hai bisogno della modalità attiva, deseleziona questa opzione.

en: Already got space?
it: Hai lo spazio necessario?

en: Also delete from remote storage
it: Elimina anche dall'archiviazione remota

en: Also send this backup to the active remote storage locations
it: Invia anche questo backup agli archivi remoti attivi

en: Also, you should read this important FAQ.
it: Inoltre, dovresti leggere questa importante FAQ.

en: An SQL line that is larger than the maximum packet size and cannot be split was found; this line will not be processed, but will be dropped: %s
it: È stata trovata una linea SQL che è maggiore della dimensione massima del pacchetto e non può essere frazionata; questa linea non verrà elaborata, ma verrà abbandonata: %s

en: An UpdraftCentral connection has been made successfully.
it: Una connessione UpdraftCentral è stata creata correttamente.

en: An email is required and needs to be in a valid format.
it: È obbligatoria una email e deve essere in un formato valido.

en: An empty WordPress install
it: Un'installazione WordPress vuota

en: An error has occurred while processing your request.
it: Si è verificato un errore durante l'elaborazione della tua richiesta.

en: An error occurred on the first %s command - aborting run
it: Si è verificato un errore nel primo comando %s - esecuzione terminata

en: An error occurred when fetching storage module options:
it: Si è verificato un errore durante il recupero delle opzioni del modulo di archiviazione:

en: An error occurred whilst closing the final database file
it: Errore durante la chiusura del file di database finale

en: An invalid URL was entered
it: E' stato inserito un URL non valido

en: An unknown error occurred when trying to connect to UpdraftPlus.Com
it: Si è verificato un errore sconosciuto durante il tentativo di connessione a UpdraftPlus.Com

en: Anonymisation functions
it: Funzioni di anonimizzazione

en: Anonymise personal data in your database backups.
it: Rendi anonimi i dati personali nei backup del tuo database.

en: Any other directories found inside wp-content
it: Eventuali altre directory trovati dentro wp-content

en: Any settings in your .htaccess or web.config file that affects the maximum upload or post size.
it: Qualsiasi impostazione nel tuo file .htaccess o web.config che influisce sulla dimensione degli upload o degli articoli.

en: Any support requests to do with %s should be raised with your web hosting company.
it: Eventuali richieste di supporto da fare con %s devono essere sollevate con la vostra società di web hosting.

en: Apache modules
it: Moduli Apache

en: Approve
it: Approva

en: Archive is expected to be size:
it: Dimensione stimata dell'archivio:

en: Are you sure that you wish to remove %s from UpdraftPlus?
it: Sei sicuro di voler rimuovere %s da UpdraftPlus?

en: Are you sure you want to dismiss all UpdraftPlus news forever?
it: Desideri ignorare tutte le notizie di UpdraftPlus per sempre?

en: Are you sure you want to remove this exclusion rule?
it: Desideri rimuovere questa regola di esclusione?

en: Ask WordPress to automatically update UpdraftPlus when it finds an available update.
it: Chiedi a WordPress di aggiornare automaticamente UpdraftPlus quando trova un aggiornamento disponibile.

en: Ask WordPress to update UpdraftPlus automatically when an update is available
it: Chiedi a WordPress di aggiornare UpdraftPlus automaticamente quando è disponibile un aggiornamento

en: Ask a pre-sales question
it: Fai una domanda pre-vendita

en: At the same time as the files backup
it: Contemporaneamente al backup dei file

en: At your UpdraftCentral dashboard you should press the "Add Site" button then paste the key in the input box.
it: Nella tua bacheca UpdraftCentral devi premere il pulsante "Aggiungi sito" e incollare la chiave nella casella di input.

en: Attempts by the browser to contact the website failed.
it: I tentativi del browser di contattare il sito web non sono riusciti.

en: Authenticate with %s
it: Autenticati con %s

en: Authenticate with Google
it: Autentica con Google

en: Authentication URI
it: Autenticazione URI

en: Authorisation failed (check your credentials)
it: Autorizzazione non riuscita (verificare le credenziali)

en: Automate the building of internal links on your WordPress website.
it: Rendi automatici la creazione di link interni sul tuo sito Web WordPress.

en: Automatic backup before update
it: Backup automatico prima dell'aggiornamento

en: Automatic updates
it: Aggiornamenti automatici

en: Automatically backs up your website before any updates to plugins, themes and WordPress core.
it: Esegue automaticamente il backup del tuo sito Web prima di qualsiasi aggiornamento a plugin, tema e core di WordPress.

en: Available temporary clone tokens:
it: Sono disponibili token clone temporanei:

en: Back
it: Indietro

en: Back to other %s options
it: Torna alle altre opzioni %s

en: Back...
it: Indietro...

en: Backed up: %s
it: Backup: %s

en: Backup / Restore
it: Backup / Ripristino

en: Backup Contents And Schedule
it: Contenuti di backup e pianificazione

en: Backup Now
it: Esegui il backup adesso

en: Backup WordPress core and non-WP files and databases.
it: Backup WordPress core e non-WP file e database.

en: Backup WordPress multisites (i.e, networks), securely.
it: Backup di WordPress multisito (ad es. network), in modo sicuro.

en: Backup and restore: take backups locally, or backup to Amazon S3, Dropbox, Google Drive, Rackspace, (S)FTP, WebDAV & email, on automatic schedules.
it: Fai il backup e il ripristino: tieni i backup in locale, o salvali su Amazon S3, Dropbox, Google Drive, Rackspace, (S)FTP, WebDAV e email, con programmazioni automatiche.

en: Backup begun
it: Backup avviato

en: Backup contains:
it: Il backup contiene:

en: Backup created by unknown source (%s) - cannot be restored.
it: Backup creato da fonte sconosciuta (%s) - non può essere ripristinato.

en: Backup created by:
it: Backup creato da:

en: Backup created by: %s.
it: Backup creato da: %s.

en: Backup data (click to download)
it: Dati di backup (fai clic per scaricare)

en: Backup data will be sent to:
it: I dati di backup verranno inviati a:

en: Backup date
it: Data del backup

en: Backup directory
it: Cartella di Backup

en: Backup directory (%s) is not writable, or does not exist.
it: La cartella di backup (%s) non è scrivibile o non esiste.

en: Backup directory could not be created
it: Impossibile creare la cartella di backup

en: Backup directory specified is writable, which is good.
it: La cartella di backup specificata è scrivibile, che è buona cosa.

en: Backup directory successfully created.
it: Cartella di backup creata con successo.

en: Backup does not exist in the backup history
it: Il backup non esiste nella cronologia dei backup

en: Backup file not available.
it: File di backup non disponibile.

en: Backup finished
it: Backup finito

en: Backup is of: %s.
it: Il backup è di: %s.

en: Backup label:
it: Etichetta del backup:

en: Backup more databases
it: Backup di più di un database

en: Backup non-WordPress files and databases
it: Backup di file e database non WordPress

en: Backup of:
it: Backup di:

en: Backup of: %s
it: Backup al: %s

en: Backup probably failed.
it: Probabilmente il backup non è riuscito.

en: Backup sent to remote site - not available for download.
it: Backup inviato al sito remoto - non disponibile per il download.

en: Backup set not found
it: Set di backup non trovato

en: Backup sets removed:
it: Set di backup rimossi:

en: Backup time and scheduling
it: Tempi per il backup e pianificazione

en: Backup to remote storage locations
it: Esegui il backup sull'archivio remoto

en: Backup using %s?
it: Effettua il backup usando %s?

en: Backup won't be sent to any remote storage - none has been saved in the %s
it: Il backup non verrà inviato a nessun archivio remoto - niente è stato salvato in %s

en: Backup, update and manage all your WordPress sites from one dashboard
it: Backup, aggiorna e gestisci tutti i tuoi siti WordPress da una bacheca

en: Backups are saved in %s.
it: I backup vengono salvati in %s.

en: Bad filename format - this does not look like a file created by UpdraftPlus
it: Errore nel formato del nome del file - questo file sembra non sia stato creato da UpdraftPlus

en: Bad filename format - this does not look like an encrypted database file created by UpdraftPlus
it: Errore nel formato del nome del file - questo file non sembra un file di database crittografato e creato da UpdraftPlus

en: Be aware that mail servers tend to have size limits; typically around %s MB; backups larger than any limits will likely not arrive.
it: Nota che i server di posta tendono ad avere limiti di dimensione; tipicamente intorno a %s MB; i backup più grandi probabilmente non arriveranno.

en: Be aware that mail servers tend to have size limits; typically around %s Mb; backups larger than any limits will likely not arrive.
it: Presta attenzione al fatto che i server di posta tendono ad avere limiti di dimensione; in genere circa %s Mb; i backup di dimensioni superiori potrebbero non arrivare.

en: Be careful to leave some margin if your web-server has a hard size limit (e.g. the 2 GB / 2048 MB limit on some 32-bit servers/file systems).
it: Fai attenzione a lasciare un po' di spazio se il tuo server web ha un limite rigido di dimensioni (ad esempio il limite di 2 GB / 2048 MB su alcuni server/file system a 32 bit).

en: Begun looking for this entity
it: Inizio ricerca di questo termine

en: Blogs
it: Blog

en: Both email and password fields are required.
it: Sono obbligatori entrambi i campi email e password.

en: Browse contents
it: Sfoglia il contenuto

en: Browsing zip file
it: Sfoglia il file zip

en: Bucket access style
it: Stile di accesso al bucket

en: By default UpdraftPlus uses its own store of SSL certificates to verify the identity of remote sites (i.e. to make sure it is talking to the real Dropbox, Amazon S3, etc., and not an attacker).
it: Per impostazione predefinita, UpdraftPlus utilizza il proprio archivio di certificati SSL per verificare l'identità dei siti remoti (ovvero per assicurarsi che stia parlando con il vero Dropbox, Amazon S3, ecc. e non con un utente malintenzionato).

en: Cache your site, clean the database and compress images.
it: Memorizza il tuo sito nella cache, pulisci il database e comprimi le immagini.

en: Call
it: Richiama

en: Call WordPress action:
it: Chiama un'azione di WordPress:

en: Can you translate?
it: Puoi tradurre?

en: Cancel
it: Annulla

en: Changes made:
it: Modifiche apportate:

en: Check back in a minute.
it: Ricontrolla tra un minuto.

en: Check out UpdraftVault.
it: Scopri UpdraftPlus Vault.

en: Check this box to have a basic report sent to
it: Spunta questa casella per inviare un rapporto di base a

en: Check this to receive more information and emails on the backup process - useful if something is going wrong.
it: Controlla qui per ricevere maggiori informazioni e messaggi di posta elettronica sul processo di backup - utile se qualcosa sta andando storto.

en: Check your file permissions.
it: Controlla i permessi dei tuoi file.

en: Check your wp-content/upgrade folder.
it: Controlla la tua cartella wp-content/upgrade.

en: Choose a default for each table
it: Scegli un valore predefinito per ogni tabella

en: Choose the components to restore
it: Scegli i componenti da ripristinare

en: Choose the components to restore:
it: Scegli i componenti da ripristinare:

en: Choose the schedule that you want your backups to run on.
it: Scegli la pianificazione che vuoi per eseguire i backup.

en: Choose your backup schedule
it: Scegli la tua pianificazione di backup

en: Choose your remote storage
it: Scegli il tuo archivio remoto

en: Choosing this option lowers your security by stopping UpdraftPlus from using SSL for authentication and encrypted transport at all, where possible.
it: Scegliendo questa opzione si riduce la sicurezza, impedendo a UpdraftPlus di utilizzare SSL per l'autenticazione e il trasporto criptato, dove possibile.

en: Choosing this option lowers your security by stopping UpdraftPlus from verifying the identity of encrypted sites that it connects to (e.g. Dropbox, Google Drive).
it: La scelta di questa opzione riduce la tua sicurezza impedendo a UpdraftPlus di verificare l'identità dei siti crittografati a cui si connette (ad esempio: Dropbox, Google Drive).

en: Cleaning up rubbish...
it: Pulizia del sistema...

en: Clear
it: Pulisci

en: Clear list of existing sites
it: Pulisci l'elenco dei siti esistenti

en: Client ID
it: ID Client

en: Client Secret
it: Segreto del Client

en: Clone of %s
it: Clone di %s

en: Clone ready
it: Clone pronto

en: Clone region:
it: Clona regione:

en: Clone server being provisioned and booted (can take several minutes)
it: Clone server in fase di predisposizione e avvio (può richiedere diversi minuti)

en: Clone:
it: Clona:

en: Cloning and migration
it: Clonazione e migrazione

en: Close
it: Chiudi

en: Closing 1st October 2018
it: Chiuso il primo Ottobre 2018

en: Cloud Files
it: File del cloud

en: Cloud Files Username
it: Nome utente Cloud Files

en: Cloud Files authentication failed
it: Autenticazione Cloud Files fallita

en: Cloud Files error - we accessed the container, but failed to create a file within it
it: Errore file remoto - abbiamo acceduto al contenitore, ma è impossibile creare un file all'interno di esso

en: Cloud Files username
it: Nome utente Cloud Files

en: Comments
it: Commenti

en: Complete
it: Completato

en: Complete manual authentication
it: Autenticazione manuale completa

en: Confirm
it: Conferma

en: Confirm change
it: Conferma la modifica

en: Conflict
it: Conflitto

en: Congratulations! Your first backup is running.
it: Congratulazioni! Il tuo primo backup è in esecuzione.

en: Congratulations, your settings have successfully been saved.
it: Congratulazioni, le tue impostazioni sono state salvate con successo.

en: Connect
it: Connetti

en: Connect this site to UpdraftCentral Cloud
it: Connetti questo sito a UpdraftCentral Cloud

en: Connect this site to an UpdraftCentral dashboard found at...
it: Connetti questo sito a una bacheca UpdraftCentral trovata in ...

en: Connect to UpdraftCentral Cloud
it: Connetti a UpdraftCentral Cloud

en: Connect to updraftplus.com
it: Connetti a updraftplus.com

en: Connect to your %s
it: Connettiti al tuo %s

en: Connect to your %s account
it: Collegati al tuo account %s

en: Connected.
it: Connesso.

en: Connecting to Amazon S3 failed.
it: Connessione ad Amazon S3 non riuscita.

en: Connecting...
it: Connessione in corso...

en: Connection failed: check your access details, that the database server is up, and that the network connection is not firewalled.
it: Connessione fallita: controlla i dati del tuo accesso, che il tuo server di database sia acceso e che la connessione alla rete non sia bloccata da un firewall.

en: Connection to your %s account was successful.
it: La connessione al tuo account %s è andata a buon fine.

en: Constants
it: Costanti

en: Container
it: Contenitore

en: Content URL:
it: Contenuto URL:

en: Continue restoration
it: Continua il ripristino

en: Control all your WordPress installations from one place using UpdraftCentral remote site management!
it: Controlla tutte le tue installazioni WordPress da un'unica posizione usando la gestione remota del sito di UpdraftCentral!

en: Control all your backups in one place
it: Controlla tutti i tuoi backup da un'unica posizione

en: Copy to clipboard
it: Copia negli appunti

en: Copying this entity failed.
it: Copia di questa entità non è riuscita.

en: Could not access %s container
it: Impossibile accedere al contenitore %s

en: Could not access filesystem.
it: Impossibile accedere al file system.

en: Could not copy file.
it: Impossibile copiare il file.

en: Could not copy files.
it: Impossibile copiare i file.

en: Could not create directory.
it: Impossibile creare la directory.

en: Could not delete old path.
it: Impossibile eliminare il vecchio percorso.

en: Could not extract file from archive.
it: Impossibile estrarre i file dall'archivio.

en: Could not find that job - perhaps it has already finished?
it: Impossibile trovare il processo - forse è già stato completato?

en: Could not get list of tables
it: Impossibile ottenere l'elenco delle tabelle

en: Could not move new files into place.
it: Impossibile spostare i nuovi file in posizione.

en: Could not move old files out of the way.
it: Impossibile rimuovere i vecchi file.

en: Could not move the files into place.
it: Impossibile spostare i file in posizione.

en: Could not open the backup file for writing
it: Impossibile aprire il file di backup per la scrittura

en: Could not read one of the files for restoration
it: Impossibile leggere uno dei file per il ripristino

en: Could not read the directory
it: Impossibile leggere la directory

en: Could not retrieve file from archive.
it: Impossibile recuperare file dall'archivio.

en: Counting...
it: Conteggio...

en: Create
it: Crea

en: Create a temporary clone on our servers (UpdraftClone)
it: Crea un clone temporaneo sui nostri server (UpdraftClone)

en: Create another key
it: Cra un'altra chiave

en: Create clone
it: Crea clone

en: Created database backup
it: Backup del database creato

en: Created file backup zips
it: Creato zip di backup dei file

en: Created:
it: Creato:

en: Creating database backup
it: Creazione di backup del database

en: Creating file backup zips
it: Creazione dei file zip di backup

en: Creating your first backup
it: Creazione del primo backup

en: Creating...
it: Creazione...

en: Current SQL mode:
it: Modalità SQL attuale:

en: Current clones
it: Cloni attuali

en: Current limit is:
it: Il limite corrente è:

en: Current memory usage
it: Utilizzo di memoria attuale

en: Current use:
it: Uso corrente:

en: Currently disabled
it: Attualmente disabilitato

en: Currently enabled
it: Attualmente abilitato

en: Daily
it: Giornaliero

en: Dallas (DFW) (default)
it: Dallas (DFW) (predefinito)

en: Dashboard:
it: Bacheca:

en: Data size
it: Dimensione dei dati

en: Database (created by %s)
it: Database (creato da %s)

en: Database (files backup has not completed)
it: Database (backup dei file non completato)

en: Database Options
it: Opzioni Database

en: Database backup interval
it: Intervallo di backup del database

en: Database backup schedule
it: Programmazione del backup del database

en: Database encryption phrase
it: Frase di crittografia del database

en: Database maximum packet size:
it: Dimensione massima del pacchetto del database:

en: Database only (files were not part of this particular schedule)
it: Solo il database (i file non facevano parte di questo backup)

en: Database restoration options:
it: Opzioni di ripristino del database:

en: Database size
it: Dimensione del database

en: Database successfully decrypted.
it: Database decriptato con successo.

en: Day of the month
it: Giorno del mese

en: Day of the week
it: Giorno della settimana

en: Decrypting database (can take a while)...
it: Decriptaggio database (potrebbe richiedere un po' di tempo)...

en: Default template
it: Template predefinito

en: Delete
it: Elimina

en: Delete Old Directories
it: Elimina vecchie directory

en: Delete backup set
it: Cancellazione del set di backup

en: Delete failed:
it: Cancellazione fallita:

en: Delete from your web server
it: Elimina dal tuo server web

en: Delete local backup
it: Elimina backup locale

en: Delete old folders
it: Elimina vecchie cartelle

en: Delete selected backups
it: Elimina i backup selezionati

en: Delete this backup set
it: Elimina questo set di backup

en: Delete...
it: Elimina...

en: Deleting...
it: Eliminazione in corso...

en: Deploying site data
it: Pubblicazione dei dati del sito

en: Description
it: Descrizione

en: Deselect
it: Deseleziona

en: Deselect All
it: Deseleziona tutto

en: Deselect all backups
it: Deseleziona tutti i backup

en: Designed to optimize your store, enhance user experience  and increase revenue!
it: Progettato per ottimizzare il tuo negozio, migliorare l'esperienza dell'utente e aumentare le entrate!

en: Detailed instructions for this can be found at %s
it: Istruzioni dettagliate su questo possono essere trovate a %s

en: Details
it: Dettagli

en: Disable SSL entirely where possible
it: Disattivare SSL del tutto, se possibile

en: Disconnect
it: Disconnetti

en: Disconnecting...
it: Disconnessione in corso...

en: Dismiss
it: Ignora

en: Dismiss (for %d months)
it: Ignora (per %d mesi)

en: Dismiss all UpdraftPlus news
it: Ignora tutte le notizie di UpdraftPlus

en: Dismiss notice
it: Ignora l'avviso

en: Do not verify SSL certificates
it: Non verificare i certificati SSL

en: Do read this helpful article of useful things to know before restoring.
it: Leggi questo articolo esplicativo di cose utili da sapere prima di ripristinare.

en: Do you have a few more WordPress sites you want to backup? If yes you can save hours by controlling all your backups in one place from UpdraftCentral.
it: Hai qualche altro sito WordPress di cui vuoi fare il backup? In caso affermativo è possibile risparmiare ore controllando tutti i backup in un'unica posizione da UpdraftCentral.

en: Do you need WordPress Multisite support?
it: Hai bisogno di supporto per WordPress multi-sito?

en: Do you use UpdraftPlus on multiple sites?
it: Usi UpdraftPlus con più siti?

en: Do you want to carry out the import?
it: Vuoi effettuare l'importazione?

en: Documentation
it: Documentazione

en: Don't know your email address, or forgotten your password?
it: Non conosci il tuo indirizzo email o hai dimenticato la password?

en: Download error: the server sent us a response which we did not understand.
it: Errore di Download: il server ha inviato una risposta non conosciuta.

en: Download failed
it: Download fallito

en: Download in progress
it: Download in corso

en: Download log file
it: Scarica il file di log

en: Download most recently modified log file
it: Scarica il file di log più recente

en: Download to your computer
it: Scarica sul tuo computer

en: Drop backup files here
it: Trascina qui i file di backup

en: Drop encrypted database files (db.gz.crypt files) here to upload them for decryption
it: Trascinare qui i file di database crittografati (file db.gz.crypt) per caricarli per la decrittazione

en: Drop your backup files
it: Rilascia i tuoi file di backup

en: Due to the restriction, some settings can be automatically adjusted, disabled or not available.
it: A causa della restrizione, alcune impostazioni possono essere regolate, disabilitate o non disponibili automaticamente.

en: Easily migrate or clone your site in minutes
it: Migra o clona il tuo sito facilmente in pochi minuti

en: Easy
it: Facile

en: Edit
it: Modifica

en: Email reports created by UpdraftPlus (free edition) bring you the latest TeamUpdraft.com news
it: I report email creati da UpdraftPlus (edizione gratuita) contengono le ultime notizie di TeamUpdraft.com

en: Encrypt your sensitive databases (e.g. customer information or passwords); Backup external databases too.
it: Crittografa i tuoi database sensibili (es. Informazioni sui clienti o password); esegue il backup anche di database esterni.

en: Encrypted database
it: Database crittografato

en: Encrypting database
it: Crittografia del database

en: Encryption key size:
it: Dimensione della chiave crittografica:

en: End tour
it: Fine panoramica

en: Ensure you are logged into the correct account before continuing.
it: Prima di continuare verifica di essere loggato nell’account corretto.

en: Enter any description
it: Inserisci qualsiasi sescrizione

en: Enter the URL where your self-hosted install of UpdraftCentral is located:
it: Inserisci l'URL in cui si trova l'installazione self-host di UpdraftCentral:

en: Error
it: Errore

en: Error - failed to download the file
it: Errore - impossibile scaricare il file

en: Error - no such file exists.
it: Errore - questo file non esiste.

en: Error data:
it: Errore dato:

en: Error downloading remote file: Failed to download
it: Errore durante il download del file remoto: Impossibile scaricare

en: Error message
it: Messaggio d'errore

en: Error opening local file: Failed to download
it: Errore durante l'apertura del file locale: Impossibile fare il download

en: Error:
it: Errore:

en: Error: %s
it: Errore %s

en: Error: Failed to initialise
it: Errore: impossibile inizializzare

en: Error: Failed to open local file
it: Errore: impossibile aprire il file locale

en: Error: Failed to upload
it: Errore: caricamento fallito

en: Error: The chosen file is corrupt.
it: Errore: il file scelto è corrotto.

en: Error: invalid path
it: Errore: percorso non valido

en: Error: the server sent an empty response.
it: Errore: il server ha inviato una risposta vuota.

en: Error: the server sent us a response which we did not understand.
it: Errore: il server ha inviato una risposta che non riusciamo a capire.

en: Error: unexpected file read fail
it: Errore: di lettura del file

en: Errors encountered:
it: Errori riscontrati:

en: Errors:
it: Errori:

en: Every %s hours
it: Ogni %s ore

en: Every hour
it: Ogni ora

en: Examples of S3-compatible storage providers:
it: Esempi di provider di storage S3-compatibili:

en: Examples: mybucket, mybucket/mypath
it: Esempi: mybucket, mybucket/mypath

en: Exclude files/directories
it: Escludi file/directory

en: Exclude these from
it: Escludi questi da

en: Existing backups
it: Backup esistenti

en: Existing keys
it: Chiavi esistenti

en: Exit full-screen
it: Esci dalla modalità schermo intero

en: Expert settings
it: Impostazioni avanzate

en: Export / import settings
it: Impostazioni di esportazione/importazione

en: Export settings
it: Esporta configurazione

en: Extensions
it: Estensioni

en: External database
it: Database esterno

en: External database (%s)
it: Database esterno (%s)

en: FTP login
it: Login FTP

en: FTP password
it: Password FTP

en: FTP server
it: Server FTP

en: Failed
it: Errore

en: Failed to access %s when deleting (see log file for more)
it: Accesso %s fallito durante l'eliminazione (vedi il file di log per ulteriori informazioni)

en: Failed to backup database table:
it: Impossibile eseguire il backup della tabella del database:

en: Failed to create a temporary directory
it: Impossibile creare una cartella temporanea

en: Failed to delete selected media.
it: Impossibile eliminare il media selezionato.

en: Failed to delete working directory after restoring.
it: Impossibile cancellare la directory di lavoro dopo il ripristino.

en: Failed to download
it: Download non riuscito

en: Failed to download %s
it: Download di %s non riuscito

en: Failed to find a manifest file in the backup.
it: Impossibile trovare il file manifest nel backup.

en: Failed to find database file
it: Impossibile trovare il file del database

en: Failed to open database file
it: Impossibile aprire il file del database

en: Failed to open database file for reading:
it: Impossibile aprire il database per la lettura:

en: Failed to open database file.
it: Impossibile aprire il file di database.

en: Failed to open directory (check the file permissions and ownership): %s
it: Apertura della directory fallita (controlla i permessi e la propietà del file): %s

en: Failed to open directory for reading:
it: Impossibile aprire la directory per la lettura:

en: Failed to open directory: %s.
it: Impossibile aprire la directory: %s.

en: Failed to read from the working directory.
it: Impossibile leggere dalla directory di lavoro.

en: Failed to read the manifest file from backup.
it: Impossibile leggere il file manifest dal backup.

en: Failed to unpack the archive
it: Impossibile scompattare l'archivio

en: Failed to upload %s
it: Impossibile caricare %s

en: Failed to upload to %s
it: Impossibile caricare su %s

en: Failed to write out the decrypted database to the filesystem
it: Impossibile scrivere il database decodificato sul filesystem

en: Failed: We were not able to place a file in that directory - please check your credentials.
it: Non riuscito: non siamo stati in grado di inserire un file in quella directory - controlla le tue credenziali.

en: Failure
it: Errore

en: Failure: No %s was given.
it: Errore: %s non è stato fornito.

en: Failure: No bucket details were given.
it: Errore: Nessun dettaglio del bucket è stato inserito.

en: Failure: No container details were given.
it: Errore: nessun dettaglio sul contenitore è stato dato.

en: Failure: No endpoint details were given.
it: Errore: non sono stati forniti dettagli sull'endpoint.

en: Failure: No server details were given.
it: Errore: nessun dettaglio sul server è stato fornito.

en: Failure: we did not successfully log in with those credentials.
it: Errore: impossibile accedere con queste credenziali.

en: Failure: we successfully logged in, but were not able to create a file in the given directory.
it: Errore: Log-in eseguito correttamente, ma non siamo riusciti a creare un file nella directory data.

en: Fast
it: Veloce

en: Fast, personal support
it: Supporto veloce e personale

en: Fetch
it: Recupera

en: Fetching...
it: Recupero ...

en: File Options
it: Opzioni del file

en: File backup options
it: Opzioni di backup dei file

en: File is not locally present - needs retrieving from remote storage
it: Il file non è presente in locale - è necessario il recupero dallo storage remoto

en: File not found
it: File non trovato

en: File not found (you need to upload it): %s
it: File non trovato (è necessario caricarlo): %s

en: File ready.
it: Il file è pronto.

en: File size
it: Dimensione del file

en: File was found, but is zero-sized (you need to re-upload it): %s
it: Il file è stato trovato, ma ha dimensione nulla (è necessario ri-caricare il file): %s

en: Files
it: File

en: Files (database backup has not completed)
it: File (il backup del database non è stato completato)

en: Files and database
it: File e database

en: Files and database WordPress backup (created by %s)
it: Backup dei file e del database WordPress (creato da %s)

en: Files backup (created by %s)
it: File di backup (creati da %s)

en: Files backup interval
it: Intervallo di backup dei file

en: Files backup schedule
it: Programmazione del backup dei file

en: Files found:
it: File trovati:

en: Files only (database was not part of this particular schedule)
it: Solo i file (il database non faceva parte di questa schedulazione)

en: Final checks
it: Controlli finali

en: Find out more
it: Scopri di più

en: Find out more about incremental backups here.
it: Qui trovi ulteriori informazioni sui backup incrementali.

en: Find out more here.
it: Scopri di più qui.

en: Finish
it: Finito

en: First, enter the decryption key
it: Per prima cosa, inserisci la chiave di decrittazione

en: Flexible
it: Flessibile

en: Folder
it: Cartella

en: Follow this link for help
it: Segui questo link per assistenza

en: Follow this link for more information
it: Segui questo link per maggiori informazioni

en: Follow this link to activate the WP-Optimize plugin.
it: Segui questo link per attivare il plugin WP-Optimize.

en: Follow this link to attempt decryption and download the database file to your computer.
it: Segui questo link per tentare la decrittazione e scaricare il file del database sul tuo computer.

en: Follow this link to attempt to create the directory and set the permissions
it: Fai clic qui per provare a creare la directory e impostare le autorizzazioni

en: Follow this link to authorize access to your %1$s account (you will not be able to backup to %2$s without it).
it: Segui questo link per autorizzare l'accesso al tuo account %1$s (non potrai eseguire il backup su %2$s senza di esso).

en: Follow this link to download the log file for this restoration (needed for any support requests).
it: Segui questo link per scaricare il file di log per questo ripristino (necessario per eventuali richieste di supporto).

en: Follow this link to install the WP-Optimize plugin.
it: Segui questo link per installare il plugin WP-Optimize.

en: Follow this link to read about how to set browser permission
it: Segui questo link per leggere come impostare l'autorizzazione del browser

en: Follow this link to remove these settings for %s.
it: Segui questo link per rimuovere queste impostazioni per %s.

en: Follow this link to the installation instructions (particularly step 1).
it: Link per le istruzioni di installazione (in particolare il passaggio 1).

en: Follow this link to your Google API Console, and there activate the Drive API and create a Client ID in the API Access section.
it: Segui questo link alla Console della tua API Google, attiva l'API Drive e crea un ID client nella sezione API Access.

en: For backups older than
it: Per i backup più vecchi di

en: For future control of all your UpdraftCentral connections, go to the "Advanced Tools" tab.
it: Per il controllo futuro di tutte le tue connessioni UpdraftCentral, vai alla scheda "Strumenti avanzati".

en: For longer help, including screenshots, follow this link.
it: Per un aiuto maggiore, compresi gli screenshot, segui questo link.

en: For more detailed instructions, follow this link.
it: Per istruzioni più dettagliate, segui questo link.

en: For more information, please see: %s
it: Per ulteriori informazioni, vedi: %s

en: For more options, use Premium
it: Per ulteriori opzioni, usa la versione Premium

en: For more reporting features, use the Premium version
it: Per ulteriori funzionalità di report, utilizza la versione Premium

en: Forbid non-administrators to login to WordPress on your clone
it: Vieta ai non amministratori il login a WordPress sul tuo clone

en: Forgotten your details?
it: Hai dimenticato i tuoi dettagli?

en: Fortnightly
it: Quindicinale

en: Free
it: Gratuito

en: Free disk space in account:
it: Spazio libero su disco per l'account:

en: Free two-factor security plugin
it: Plugin gratuito di sicurezza in due fattori

en: Full backup
it: Backup completo

en: Full feature list
it: Lista completa delle funzionalità

en: Full-screen
it: A schermo intero

en: Further information may be found in the browser JavaScript console, and the server PHP error logs.
it: Ulteriori informazioni possono essere trovate nella console JavaScript del browser e nei file di log degli errori PHP del server.

en: Gateway Timeout
it: Timeout del gateway

en: Generally, this is a temporary state.
it: Di solito questo è uno stato temporaneo.

en: Get %s here
it: Ottieni qui %s

en: Get Premium
it: Passa a Premium

en: Get UpdraftCentral
it: Ottieni UpdraftCentral

en: Get enhanced versions of the free remote storage options (Dropbox, Google Drive & S3) and even more remote storage options like OneDrive, SFTP, Azure, WebDAV, Backblaze and more with UpdraftPlus Premium.
it: Ottieni versioni avanzate delle opzioni di archiviazione remota gratuite (Dropbox, Google Drive e S3) e ancora più opzioni di archiviazione remota come OneDrive, SFTP, Azure, WebDAV, Backblaze e altro con UpdraftPlus Premium.

en: Get it here
it: Ottienilo qui

en: Get more quota
it: Ottieni una quota maggiore

en: Go
it: Vai

en: Go here for help
it: Vai qui per un aiuto

en: Go here for more information.
it: Vai qui per ulteriori informazioni.

en: Go here to connect it.
it: Vai qui per connetterlo.

en: Go there
it: Vai lì

en: Go to settings
it: Vai alle impostazioni

en: Google Drive list files: failed to access parent folder
it: Lista dei file di Google Drive: impossibile accedere alla cartella principale

en: HTML was detected in the response.
it: HTML è stato rilevato nella risposta.

en: HTTP code:
it: Codice HTTP:

en: Have not yet obtained an access token from Google - you need to authorise or re-authorise your connection to Google Drive.
it: Non si è ancora ottenuto un token di accesso da parte di Google - è necessario autorizzare o ri-autorizzare la connessione a Google Drive.

en: Hold or Unapprove
it: In attesa o in sospeso

en: However, UpdraftPlus archives are standard zip/SQL files - so if you are sure that your file has the right format, then you can rename it to match that pattern.
it: Tuttavia, gli archivi UpdraftPlus sono file zip / SQL standard - quindi se si è sicuri che il file ha il formato giusto, allora è possibile rinominarla in modo che corrisponda.

en: However, if you get an SSL error, then choosing this option (which causes UpdraftPlus to use your web server's collection instead) may help.
it: Tuttavia, se ricevi un errore SSL, la scelta di questa opzione (che fa sì invece che UpdraftPlus utilizzi la raccolta del tuo server web) può essere d'aiuto.

en: However, subsequent access attempts failed:
it: Ad ogni modo, ecco i tentativi di accesso falliti:

en: I accept the UpdraftClone terms and conditions
it: Accetto i termini e le condizioni di utilizzo di UpdraftClone

en: If Google later shows you the message "invalid_client", then you did not enter a valid client ID here.
it: Se Google in seguito visualizzerà il messaggio "invalid_client", allora non si è inserito un ID cliente valido.

en: If installing, then proceed with caution by first doing a backup.
it: In caso di installazione, procedi con cautela eseguendo prima un backup.

en: If making a request for support, please include this information:
it: Se si fa la richiesta di assistenza, si prega di includere le seguenti informazioni:

en: If not, then choose your details and a new account will be registered.
it: In caso contrario scegli i tuoi dettagli e verrà registrato un nuovo account.

en: If not, you will need to either remove data from this table, or contact your hosting company to request more resources.
it: Altrimenti sarà necessario rimuovere i dati da questa tabella o contattare la società di hosting per richiedere più risorse.

en: If sending directly from site to site does not work for you, then there are three other methods - please try one of these instead.
it: Se l'invio diretto da un sito all'altro non funziona, ci sono altri tre metodi: prova uno di questi.

en: If that is unsuccessful check the permissions on your server or change it to another directory that is writable by your web server process.
it: Se questo è infruttuoso controllare i permessi sul vostro server o cambiarlo in un'altra cartella che sia scrivibile dal tuo web server.

en: If these happen, then you will need to manually restore the file via phpMyAdmin or another method.
it: In tal caso, sarà necessario ripristinare manualmente il file tramite phpMyAdmin o un altro metodo.

en: If this is a backup created by a different backup plugin, then UpdraftPlus Premium may be able to help you.
it: Se questo è un backup creato da un diverso plugin di backup, UpdraftPlus Premium potrebbe essere in grado di aiutarti.

en: If you are seeing more backups than you expect, then it is probably because the deletion of old backup sets does not happen until a fresh backup completes.
it: Se si vedono più backup di quello che ci si aspetta, probabilmente è perché la cancellazione dei vecchi set di backup non avviene fino a quando non si completa un backup nuovo.

en: If you are using this, then turn Turbo/Road mode off.
it: Se stai utilizzando questo, allora imposta Turbo/Road Mode su off.

en: If you can still read these words after the page finishes loading, then there is a JavaScript or jQuery problem in the site.
it: Se è ancora possibile leggere queste parole dopo che il caricamento della pagina è terminato, allora c'è un problema JavaScript o jQuery nel sito.

en: If you choose no remote storage, then the backups remain on the web-server.
it: Se scegli di non archiviare in remoto, i backup andranno sul server del sito

en: If you do not want to restore all your database tables, then choose some to exclude here.
it: Se non desideri ripristinare tutte le tabelle del database, deseleziona quelle da escludere qui.

en: If you exclude both the database and the files, then you have excluded everything!
it: Se escludi sia il database che i file, allora hai escluso tutto!

en: If you had anything necessary in your WordPress directory then you will need to re-add it manually from the zip file.
it: Se avevi qualcosa di necessario nella tua directory di WordPress, dovrai aggiungerlo nuovamente manualmente dal file zip.

en: If you have a few sites, it'll save hours.
it: Se hai alcuni siti, risparmierai ore.

en: If you have a valid Premium license, you get 1GB of storage included.
it: Se hai una licenza Premium valida, ricevi 1 GB di spazio di archiviazione incluso.

en: If you have an existing backup that you wish to upload and restore from, then please use the "Upload backup files" link above.
it: Se disponi di un backup esistente che vuoi caricare e ripristinare, utilizza il link “Carica i file di backup” qui sopra.

en: If you have forgotten your password, then go here to change your password on updraftplus.com.
it: Se hai dimenticato la password, vai qui per modificare la password su updraftplus.com.

en: If you like UpdraftPlus, you'll love our other plugins.
it: Se ti piace UpdraftPlus, adorerai i nostri altri plugin.

en: If you see errors about SSL certificates, then please go here for help.
it: Se si trovano errori sui certificati SSL, allora vai qui per un aiuto.

en: If you want to restore a multisite backup, you should first set up your WordPress installation as a multisite.
it: Se vuoi ripristinare il backup di un multisito, dovresti per prima cosa impostare la tua installazione WordPress come multisito.

en: If you want, test upgrading to a different PHP or WP version.
it: Se vuoi prova l'aggiornamento a una versione PHP o WP diversa.

en: Import settings
it: Importa configurazione

en: Importer
it: Importatore

en: Importing...
it: Importazione in corso...

en: Include all tables not listed below
it: Includi tutte le tabelle non elencate di seguito

en: Include in files backup
it: Includere nei file di backup

en: Include your database in the backup
it: Includi il tuo database nel backup

en: Include your files in the backup
it: Includi i tuoi file nel backup

en: Includes find-and-replace tool for database references.
it: Include lo strumento trova e sostituisci per i riferimenti al database.

en: Incompatible Archive.
it: Archivio incompatibile.

en: Incomplete
it: Incompleto

en: Incremental
it: Incrementale

en: Incremental backups
it: Backup incrementali

en: Incremental backups are a feature of %s (upgrade by following this link).
it: I backup incrementali sono una funzionalità di %s (aggiorna seguendo questo link).

en: Index size
it: Dimensione dell'indice

en: Infinite recursion: consult your log for more information
it: Ricursione infinita: consultare il log per maggiori informazioni

en: Install debugging plugins:
it: Installa i plugin di debug:

en: Installed
it: Installato

en: Interval
it: Intervallo

en: Introducing UpdraftCentral
it: Presentazione di UpdraftCentral

en: It appears that your web server's IP Address (%s) is blocked.
it: Sembra che l'indirizzo IP del tuo server web (%s) sia bloccato.

en: It cleans the database, compresses images and caches pages for ultimate speed.
it: Pulisce il database, comprime le immagini e memorizza nella cache le pagine per la massima velocità.

en: It is an ID number internal to Google Drive
it: Si tratta di un numero ID interno di Google Drive

en: It is for sending backups to the following site:
it: È per l'invio di backup al seguente sito:

en: It is relative to your content directory (which by default is called wp-content).
it: È relativo alla directory dei contenuti (che per impostazione predefinita si chiama wp-content).

en: It means that UpdraftPlus will be using SSL only for encryption of traffic, and not for authentication.
it: Significa che UpdraftPlus utilizzerà SSL solo per la crittografia del traffico e non per l'autenticazione.

en: It must be restored manually.
it: Deve essere ripristinato manualmente.

en: It will be imported as a new site.
it: Sarà importato come un nuovo sito.

en: It's free to use or try up to 5 sites.
it: È gratuito da usare o provare fino a 5 siti.

en: JavaScript warning
it: Notifiche JavaScript

en: Job deleted
it: Processo cancellato

en: Keeps your WordPress site up to date and bug free.
it: Mantiene il tuo sito WordPress aggiornato e privo di bug.

en: Key
it: Chiave

en: Key created successfully.
it: Chiave creata con successo.

en: Key created.
it: Chiave creata.

en: Key description
it: Descrizione della chiave

en: Key size: %d bits
it: Dimensione della chiave: %d bit

[ctx: Keystone and swauth are technical terms which cannot be translated]
en: This needs to be a v2 (Keystone) authentication URI; v1 (Swauth) is not supported.
it: Questo deve essere un URI di autenticazione v2 (Keystone); v1 (Swauth) non è supportato.

en: Known backups (raw)
it: Backup noti (raw)

en: Last log message
it: Ultimo messaggio di Log

en: Latest UpdraftPlus.com news:
it: Ultime notizie da UpdraftPlus.com:

en: Latest status:
it: Ultimo status:

en: Lead developer's homepage
it: Vai alla homepage dello sviluppatore

en: Learn more
it: Approfondisci

en: Learn more about UpdraftCentral
it: Maggiori informazioni su UpdraftCentral

en: Leave this blank, and a default will be chosen.
it: Se lasci vuoto verrà scelto un valore predefinito.

en: Length Required
it: Lunghezza richiesta

en: Loading log file
it: Caricamento del file log

en: Loading...
it: Caricamento in corso...

en: Local backup upload has started; please check the log file to see the upload progress
it: Il caricamento del backup locale è iniziato; controlla il file di registro per vedere l'avanzamento del caricamento

en: Local files deleted:
it: File locali eliminati:

en: Lock access to UpdraftPlus via a password so you choose which admin users can access backups.
it: Blocca l'accesso a UpdraftPlus tramite una password in modo da scegliere quali amministratori possono accedere ai backup.

en: Lock access to the UpdraftPlus settings page
it: Blocca l'accesso alla pagina di configurazione di UpdraftPlus

en: Lock settings
it: Blocca impostazioni

en: Locked
it: Bloccato

en: Log in here to enable all the features you have access to.
it: Accedi qui per abilitare tutte le opzioni a cui hai accesso.

en: Login or register for UpdraftCentral Cloud
it: Accedi o registrati per UpdraftCentral Cloud

en: Login or register with this email address
it: Login o registrati con questo indirizzo email

en: Login successful.
it: Login riuscito.

en: Login successful; reloading information.
it: Accesso riuscito; recupero delle informazioni in corso.

en: London (LON)
it: Londra (LON)

en: Look through the other settings here, making any changes you’d like.
it: Guarda qui le altre impostazioni e apporta le modifiche che desideri.

en: Makes your site fast and efficient.
it: Rende il tuo sito veloce ed efficiente.

en: Manage existing keys (%d)...
it: Gestisci le chiavi esistenti (%d)...

en: Manage your clones
it: Gestisci i tuoi cloni

en: Manual authentication is not available for this remote storage method
it: L'autenticazione manuale non è disponibile per questo metodo di archiviazione remota

en: Manual backup options
it: Opzioni del backup manuale

en: Manually decrypt a database backup file
it: Decifra manualmente un file di backup del database

en: Maybe later
it: Forse più tardi

en: Memory limit
it: Limite di memoria

en: Messages:
it: Messaggi:

en: Migrate (create a copy of a site on hosting you control)
it: Migrazione (crea una copia di un sito su un hosting che controlli)

en: Migrate / Clone
it: Migrazione / Clona

en: Migration
it: Migrazione

en: Migrator
it: Migratore

en: Missing authentication data:
it: Dati di autenticazione mancanti:

en: Missing instance id:
it: ID istanza mancante:

en: Missing pages:
it: Pagine mancanti:

en: Monthly
it: Mensile

en: More database options
it: Ulteriori opzioni per il database

en: More information here.
it: Maggiori informazioni qui.

en: More information...
it: Più informazioni...

en: More plugins
it: Altri plugin

en: More quality plugins
it: Altri plugin di qualità

en: More settings
it: Più impostazioni

en: More tasks:
it: Altre azioni:

en: Most likely, WordPress did not correctly unpack the plugin when installing it.
it: Molto probabilmente WordPress non ha decompresso correttamente il plugin durante l'installazione.

en: Most likely, WordPress malfunctioned when copying the plugin files.
it: Molto probabilmente c'è stato un problema durante la copia dei file del plugin in WordPress.

en: Moving old data out of the way...
it: Rimozione dei dati vecchi...

en: Moving unpacked backup into place...
it: Spostamento del backup scompattato in posizione...

en: Multiple Choices.
it: Scelte multiple.

en: Multisite
it: Multi-sito

en: Must-use plugins
it: Plugin indispensabili

en: N.B. If you install UpdraftPlus on several WordPress sites, then you cannot re-use your project; you must create a new one from your Google API console for each site.
it: N.B. Se si installa UpdraftPlus su diversi siti WordPress, allora non è possibile riutilizzare il progetto; è necessario crearne un nuovo per ogni sito dalla vostra console di Google API.

en: N.B. This count is based upon what was, or was not, excluded the last time you saved the options.
it: N.B. Questo conteggio si basa su quello che era, o non era, escluso l'ultima volta che sono state salvate le opzioni.

en: Name: %s.
it: Nome: %s.

en: Need to get space?
it: Hai bisogno di spazio?

en: Need to use sub-folders?
it: Si vuole utilizzare le sotto-cartelle?

en: Needs to already exist
it: Deve essere esistente

en: Network / multisite
it: Network / multisito

en: Network and multisite
it: Network e multisito

en: Never
it: Mai

en: Newsletter sign-up
it: Iscrizione alla newsletter

en: Next
it: Successivo

en: Next scheduled backups
it: Prossimi backup programmati

en: No %s settings were found
it: Non sono state trovate impostazioni di %s

en: No UpdraftCentral licences were available.
it: Nessuna licenza UpdraftCentral era disponibile.

en: No Vault connection was found for this site (has it moved?); please disconnect and re-connect.
it: Nessuna connessione Vault per questo sito è stata trovata (è stata spostata?); disconnetti e riconnetti.

en: No ads
it: No pubblicità

en: No backup has been completed
it: Nessun backup è stato completato

en: No database tables found
it: Nessuna tabella trovata nel database

en: No keys to allow remote sites to send backup data here have yet been created.
it: Non è stata ancora creata una chiave per consentire ai siti remoti di inviare dati di backup qui.

en: No local copy present.
it: Nessuna copia locale presente.

en: No log files were found.
it: Nessun file di log trovato.

en: No receiving sites have yet been added.
it: Nessun sito di ricezione è stato ancora aggiunto.

en: No remote storage locations with valid options found.
it: Non è stata trovata alcuna posizione di archiviazione remota con opzioni valide.

en: No settings were found
it: Nessuna impostazione trovata

en: No settings were found - please go to the Settings tab and check your settings
it: Nessuna impostazione è stata trovata - vai alla scheda Impostazioni e controlla le tue impostazioni

en: No such backup set exists
it: Nessun set di backup esistente

en: No suitable backup set (that already contains a full backup of all the requested file component types) was found, to add increments to.
it: Non è stato trovato alcun set di backup adatto (che contenga già un backup completo di tutti gli elementi dei file richiesti) per aggiungere incrementi.

en: None
it: Nessuno

en: Northern Virginia (IAD)
it: Virginia del Nord (IAD)

en: Not Acceptable
it: Non accettabile

en: Not Found.
it: Non trovato.

en: Not Implemented
it: Non implementato

en: Not Modified.
it: Non modificato.

en: Not got any remote storage?
it: Non hai memoria remota?

en: Not installed
it: Non installato

en: Not yet got an account (it's free)? Go get one!
it: Non hai ancora un account (è gratuito)? Prendine uno!

en: Note that not all cloud backup methods are necessarily using SSL authentication.
it: Ricorda che non tutti i metodi di backup su Cloud utilizzano obbligatoriamente un autenticazione SSL.

en: Nothing currently scheduled
it: Niente attualmente programmato

en: Nothing yet logged
it: Niente ancora loggato

en: Notice
it: Nota

en: Ok, you deserve it
it: Ok, te lo meriti

en: Old ABSPATH:
it: Vecchio ABSPATH:

en: Old folders successfully removed.
it: Vecchie cartelle rimosse con successo.

en: Old table prefix:
it: Vecchio prefisso di tabella:

en: One Time Password (check your OTP app to get this password)
it: Password monouso (controlla la tua app OTP per ottenere questa password)

en: One VPS (Virtual Private Server) per clone, shared with nobody.
it: Un VPS (Virtual Private Server) per clone, condiviso con nessuno.

en: One or more backups has been added from scanning remote storage; note that these backups will not be automatically deleted through the "retain" settings; if/when you wish to delete them then you must do so manually.
it: Uno o più backup sono stati aggiunti dalla scansione dell'unità di memorizzazione remota; Notare che questi backup non saranno cancellati automaticamente attraverso i settaggi di "conservazione"; se o quando si desidera cancellarli è necessario farlo manualmente.

en: Only allow this backup to be deleted manually (i.e. keep it even if retention limits are hit).
it: Consenti a questo backup di essere eliminato solo manualmente (ad esempio, tenerlo anche se vengono raggiunti i limiti di conservazione).

en: Only email the database backup
it: Invia tramite email solo il backup del database

en: Only non-encrypted FTP is supported by regular UpdraftPlus.
it: UpdraftPlus regolare supporta solo FTP non cifrato.

en: Only the WordPress database can be restored; you will need to deal with the external database manually.
it: Può essere memorizzato solo il database d Wordpress; dovrai provvedere al database esterno manualmente.

en: Opera web browser
it: Browser web Opera

en: OptimizePress 2.0 encodes its contents, so search/replace does not work.
it: OptimizePress 2.0 codifica i suoi contenuti, quindi la ricerca/sostituzione non funziona.

en: Options (raw)
it: Opzioni

en: Or if you prefer to self-host, then you can get the self-hosted version here.
it: O se preferisci auto-ospitarti, puoi ottenere qui la versione indipendente.

en: Or, if they are in remote storage, you can connect that remote storage (in the "Settings" tab), save your settings, and use the "Rescan remote storage" link.
it: In alternativa, se si trovano nell'archiviazione remota, puoi collegare l'archiviazione remota (nella scheda “Impostazioni”), salvare le impostazioni e utilizzare il link “Esegui la scansione dell'archiviazione remota”.

en: Or, use an UpdraftClone key
it: Oppure, utilizza una chiave UpdraftClone

en: Or, you can place them manually into your UpdraftPlus directory (usually wp-content/updraft), e.g. via FTP, and then use the "rescan" link above.
it: In alternativa, è possibile inserire manualmente nella cartella UpdraftPlus (solitamente wp-content/updraft), ad esempio via FTP, e quindi utilizzare il link "nuova scansione" di cui sopra.

en: Other %s FAQs.
it: Altre %s FAQ.

en: Other great plugins
it: Altri ottimi plugin

en: Others
it: Altri

en: Otherwise, cancel and correct any problems first.
it: In caso contrario annulla e correggi prima eventuali problemi.

en: Otherwise, you can try UpdraftVault for 1 month for only $1!
it: Altrimenti, puoi provare UpdraftVault per 1 mese a soli $1!

en: PHP information
it: Informazioni PHP

en: Passive mode
it: Modalità passiva

en: Path style
it: Stile del percorso

en: Peak memory usage
it: Utilizzo di memoria (picco)

en: Perform a backup
it: Esegui un backup

en: Perhaps you would want to login instead.
it: Forse invece dovresti accedere.

en: Permanent Redirect.
it: Reindirizzamento permanente.

en: Pings
it: Ping

en: Please allow time for the communications with the remote storage to complete.
it: Lascia alle comunicazioni con l'archiviazione remota il tempo di completarsi.

en: Please check out UpdraftPlus Premium.
it: Dai un'occhiata a UpdraftPlus Premium.

en: Please check the backup directory and ensure it is writable so that backups may continue.
it: Controlla la directory di backup e assicurati che sia scrivibile in modo che i backup possano continuare.

en: Please check the error log for more details
it: Controlla il log degli errori per maggiori dettagli

en: Please check your access credentials.
it: Verifica le tue credenziali di accesso.

en: Please check your permissions and try again.
it: Verifica le tue autorizzazioni e riprova.

en: Please confirm your credentials.
it: Conferma le tue credenziali.

en: Please consult this FAQ if you have problems backing up.
it: Consulta questa FAQ se hai problemi di backup.

en: Please contact your hosting company (%s) if you require further support.
it: Contatta la tua società di hosting (%s) se hai bisogno di ulteriore supporto.

en: Please enter a file extension, like zip
it: Inserisci un'estensione per il file, come zip

en: Please enter a valid URL
it: Inserisci un URL valido

en: Please enter a valid URL e.g http://example.com
it: Inserisci un URL valido, ad es. http://example.com

en: Please enter a valid file extension
it: Inserisci un'estensione di file valida

en: Please enter a valid file name prefix
it: Inserisci un prefisso di nome di file valido

en: Please enter characters that begin the filename which you would like to exclude
it: Inserisci i caratteri iniziali del nome del file che desideri escludere

en: Please enter part of the file name
it: Inserisci parte del nome del file

en: Please enter the URL where your UpdraftCentral dashboard is hosted.
it: Inserisci l'URL dove è situata la tua bacheca UpdraftCentral.

en: Please enter your %s email address
it: Inserisci il tuo indirizzo email %s

en: Please enter your %s password
it: Inserisci la tua password %s

en: Please fill in the required information.
it: Compilare le informazioni obbligatorie.

en: Please follow this link to open %s in a new window.
it: Segui questo link per aprire %s in una nuova finestra.

en: Please give this key a name (e.g. indicate the site it is for):
it: Dai un nome a questa chiave (es., indicare il sito per la quale è stata creata):

en: Please read this link for important information on this process.
it: Leggi questo link per informazioni importanti su questo processo.

en: Please refresh the settings page and try again
it: Aggiorna la pagina delle impostazioni e riprova

en: Please renew as soon as possible!
it: Rinnova il prima possibile!

en: Please select a file/folder which you would like to exclude
it: Selezionare un file/cartella da escludere

en: Please select a folder in which the files/directories you would like to exclude are located
it: Seleziona una cartella nella quale si trovano i file/directory che vuoi escludere

en: Please select at least one, and then try again.
it: Selezionane almeno uno, quindi riprova.

en: Please specify the Microsoft OneDrive folder name, not the URL.
it: Specifica il nome della cartella Microsoft OneDrive, non l'URL.

en: Please supply the requested information, and then continue.
it: Fornisci le informazioni richieste, e poi continua.

en: Please try again after a few minutes.
it: Riprova fra qualche minuto.

en: Please try again later.
it: Riprova più tardi.

en: Please try again.
it: Prova di nuovo.

en: Please wait while the system generates and registers an encryption key for your website with UpdraftCentral Cloud.
it: Attendi mentre il sistema genera e registra una chiave di crittografia per il tuo sito web con UpdraftCentral Cloud.

en: Please wait while you are redirected to UpdraftCentral Cloud.
it: Attendi mentre vieni reindirizzato su UpdraftCentral Cloud.

en: Plugins
it: Plugin

en: Pre-update backups
it: Pre-aggiornamento dei backup

en: Premium / Extensions
it: Premium / Estensioni

en: Premium / Find out more
it: Premium / Scopri di più

en: Premium / Pro Support
it: Assistenza Premium / Pro

en: Premium Support
it: Assistenza Premium

en: Premium WooCommerce plugins
it: Plugin premium di WooCommerce

en: Preparing backup files
it: Preparazione dei file di backup in corso

en: Press here to download or browse
it: Premi qui per scaricare o sfogliare

en: Press here to look inside your UpdraftPlus directory (in your web hosting space) for any new backup sets that you have uploaded.
it: Premi qui per guardare dentro la directory di UpdraftPlus (nel tuo spazio web hosting) per eventuali nuovi set di backup caricati.

en: Press here to look inside your remote storage methods for any existing backup sets (from any site, if they are stored in the same folder).
it: Premere qui per esaminare i metodi di archiviazione remota per eventuali set di backup esistenti (di qualsiasi sito, se sono memorizzati nella stessa cartella).

en: Press here to run a manual backup.
it: Premi qui per effettuare un backup manuale.

en: Press here to save your settings.
it: Premi qui per salvare le tue impostazioni.

en: Press here to start!
it: Premi qui per iniziare!

en: Press the buttons...
it: Premi i pulsanti...

en: Press this button to take a tour of the plugin.
it: Premi questo pulsante per una panoramica del plugin.

en: Proceed with update
it: Procedi con l'aggiornamento

en: Processing
it: In elaborazione

en: Processing files - please wait...
it: Elaborazione dei file in corso - attendi...

en: Processing table (%s)
it: Elaborazione della tabella in corso (%s)

en: Processing...
it: In elaborazione...

en: Protect your WordPress investment with premium features, or check out our other 5* rated  plugins below:
it: Proteggi il tuo investimento in WordPress con funzionalità premium oppure dai un'occhiata sotto agli altri nostri plugin con valutazione 5 stelle:

en: Provides expert help and support from the developers whenever you need it.
it: Fornisce aiuto e supporto da parte degli sviluppatori ogni volta che ne hai bisogno.

en: Pruning old backup sets
it: Potatura vecchi set di backup

en: Public key was sent to:
it: La chiave pubblica è stata mandata a:

en: Quality add-ons for WooCommerce.
it: Add-on di qualità per WooCommerce.

en: Rather than test things on your live site, you can UpdraftClone it, and then throw away your clone when done.
it: Invece di testare le tue modifiche sul tuo sito in locale, puoi usare UpdraftClone e poi buttare via il tuo clone quando hai finito.

en: Raw backup history
it: Cronologia di backup raw

en: Read FAQs here.
it: Leggi le FAQ qui.

en: Read more
it: Leggi tutto

en: Read more about %s here.
it: Leggi di più su %s qui.

en: Read more about Easy Updates Manager
it: Leggi tutto sull'Easy Updates Manager

en: Read more about bucket access style
it: Ulteriori informazioni sullo stile di accesso al bucket

en: Read more about it here.
it: Leggi tutto qui.

en: Read more about signature version
it: Leggi tutto sulla versione firmata

en: Read this page for a guide to possible causes and how to fix it.
it: Leggi questa pagina per una guida alle possibili cause e come risolvere il problema.

en: Receiving site data
it: Ricezione dati del sito

en: Recommended: optimize your database with WP-Optimize.
it: Raccomandato: ottimizza il tuo database con WP-Optimize.

en: Records
it: Record

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Refresh connection
it: Aggiorna connessione

en: Refresh current status
it: Ricarica lo stato attuale

en: Region
it: regione

en: Region: %s
it: Regione: %s

en: Registration successful.
it: Registrazione effettuata con successo.

en: Reliable
it: Affidabile

en: Remote files deleted:
it: File remoti eliminati:

en: Remote path
it: Percorso remoto

en: Remote storage
it: Archivio remoto

en: Remote storage authentication
it: Autenticazione dell'archivio remoto

en: Remote storage method and instance id are required for authentication.
it: Per procedere con l'autenticazione è necessario specificare il metodo di archiviazioni remoto e l'ID dell'stanza

en: Remote storage: %s
it: Archivio remoto: %s

en: Remove old directories
it: Rimuove vecchie cartelle

en: Remove old folders
it: Rimuovi le vecchie cartelle

en: Requested table collation (%1$s) is not present - changing to %2$s. | Requested table collations (%1$s) are not present - changing to %2$s.
it[0]: La collation richiesta per la tabella (%1$s) non è presente - sarà modificata in %2$s.
it[1]: La collation richiesta per le tabelle (%1$s) non è presente - sarà modificata in %2$s.

en: Requested table engine (%s) is not present - changing to MyISAM.
it: Il motore tabella richiesto (%s) non è presente - cambio a MyISAM.

en: Requesting start of backup...
it: Richiesta di avvio del backup in corso...

en: Rescan local folder for new backup sets
it: Ripetere la scansione cartella locale per i nuovi set di backup

en: Rescan remote storage
it: Scansione storage remoto

en: Rescanning (looking for backups that you have uploaded manually into the internal backup store)...
it: Scansione in corso (ricerca dei backup caricati manualmente nell'archivio di backup interno)...

en: Rescanning remote and local storage for backup sets...
it: Scansione in corso dei set di backup nello spazio di archiviazione remoto e locale...

en: Reset tour
it: Reimposta il giro

en: Restoration progress:
it: Avanzamento del ripristino:

en: Restore
it: Ripristina

en: Restore backup
it: Ripristina backup

en: Restore error:
it: Errore di ripristino:

en: Restore files from
it: Recupera file da

en: Restoring table: %s
it: Ripristino della tabella: %s

en: Restoring the database (on a large site this can take a long time - if it times out (which can happen if your web hosting company has configured your hosting to limit resources) then you should use a different method, such as phpMyAdmin)...
it: Ripristino del database (su un sito di grandi dimensioni questa operazione potrebbe richiedere molto tempo - se si verifica un timeout (che può accadere se la vostra società di web hosting ha configurato il vostro hosting per limitare le risorse) è necessario utilizzare un metodo diverso, come ad esempio phpMyAdmin) ...

en: Restoring will replace this site's themes, plugins, uploads, database and/or other content directories (according to what is contained in the backup set, and your selection).
it: Il ripristino sostituirà i temi di questo sito, i plugin, gli upload, e i database e / o altre cartelle di contenuti (in base a ciò che è contenuto nel set di backup, e alla selezione).

en: Retain this many scheduled file backups
it: Conserva questo numero di backup di file pianificati

en: Retrieving (if necessary) and preparing backup files...
it: Recupero (se necessario) e preparazione dei file di backup...

en: Return to UpdraftPlus configuration
it: Torna alla configurazione di UpdraftPlus

en: Rows examined:
it: Righe esaminate:

en: Runs on capacity from a leading cloud computing provider.
it: Funziona sulla capacità di un fornitore leader di cloud computing.

en: S3 (Compatible)
it: S3 (Compatibile)

en: Save
it: Salva

en: Save Changes
it: Salva le modifiche

en: Save time and boost SEO!
it: Risparmia tempo e migliora la SEO!

en: Saving...
it: Salvataggio in corso...

en: Search
it: Cerca

en: Search / replace database
it: Cerca / sostituisci database

en: Search and replacing table:
it: Cerca e sostituisci tabella:

en: Search for table
it: Cerca tabella

en: Searching for backups...
it: Ricerca dei backup in corso...

en: Secure
it: Sicuro

en: Secure your WordPress website with AIOS.
it: Proteggi il tuo sito web WordPress con AIOS.

en: Secure your backups
it: Proteggi i tuoi backup

en: Security check.
it: Controllo di sicurezza.

en: See our documentation on how to carry out a normal migration here
it: Consulta qui la nostra documentazione su come eseguire una migrazione normale

en: See this FAQ also.
it: Vedi anche questa FAQ.

en: Select 'Web Application' as the application type.
it: Selezionare 'Applicazione Web' come il tipo di applicazione.

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Select Files
it: Seleziona i file

en: Select a file to view information about it
it: Seleziona un file per visualizzarne le informazioni

en: Select a file/folder which you would like to exclude
it: Seleziona un file/cartella che vuoi escludere

en: Select a way to exclude files or directories from the backup
it: Seleziona un metodo per escludere file o cartelle dal backup

en: Select all
it: Seleziona tutti

en: Select all backups
it: Seleziona tutti i backup

en: Select existing folder
it: Seleziona una cartella esistente

en: Select the folder in which the files or sub-directories you would like to exclude are located
it: Seleziona la cartella nella quale si trovano i file o le sottodirectory che vuoi escludere

en: Select the remote storage destinations you want to upload this backup set to
it: Seleziona l'archivio remoto dove vuoi caricare questo set di backup

en: Select what you want to backup
it: Seleziona ciò di cui vuoi fare il backup

en: Selected media has been deleted successfully.
it: Il media selezionato è stato eliminato con successo.

en: Send
it: Invia

en: Send a backup to another site
it: Invia un backup ad un altro sito

en: Send a new backup
it: Invia un nuovo backup

en: Send a report only when there are warnings/errors
it: Invia un rapporto solo quando ci sono avvisi / errori

en: Send existing backup
it: Invia un backup esistente

en: Send this backup to remote storage
it: Invia questo backup a un archivio remoto

en: Send to site:
it: Invia al sito:

en: Sending Your Backup To Remote Storage
it: Invio del tuo backup all'Archiviazione Remota

en: Sending files to remote site
it: Invio di file al sito remoto

en: Service Unavailable
it: Servizio non disponibile

en: Set exact times to create or delete backups.
it: Imposta le cadenze esatte per creare o eliminare i backup.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Show all backups...
it: Mostra tutti i backup...

en: Show expert settings
it: Mostra impostazioni avanzate

en: Show more backups...
it: Mostra altri backup...

en: Show raw backup and file list
it: Mostra backup raw e lista file

en: Show the options
it: Mostra le opzioni

en: Sign in with %s
it: Accedi con %s

en: Sign up
it: Registrati

en: Signature version
it: Versione firmata

en: Site
it: Sito

en: Site data has been deployed
it: I dati nel sito sono stati pubblicati

en: Site data received
it: Dati del sito ricevuti

en: Site home:
it: Sito home:

en: Site information
it: Informazione del sito

en: Site information:
it: Informazioni sul sito:

en: Site size
it: Dimensione del sito

en: Size: %s MB
it: Dimensione: %s MB

en: Skip this step
it: Salta questo passaggio

en: Skipped tables:
it: Tabelle saltate:

en: Skipping: this archive was already restored.
it: Salto: questo archivio è già stato ripristinato.

en: Some backup plugins can't restore a backup, so Premium allows you to restore backups from other plugins.
it: Alcuni plugin di backup non possono ripristinare un backup, ma UpdraftPlus consente di ripristinare i backup di altri plugin.

en: Some files are still downloading or being processed - please wait.
it: Alcuni file sono ancora in download o in fase di elaborazione - attendi.

en: Sophisticated reporting and emailing capabilities.
it: Rapporti sofisticati e invio di email.

en: Speed up and optimize your WordPress website.
it: Velocizza e ottimizza il tuo sito web WordPress.

en: Split archives every:
it: Dividi gli archivi ogni:

en: Split line to avoid exceeding maximum packet size
it: Linea divisa per evitare di superare la dimensione massima del pacchetto.

en: Start Subscription
it: Avvio Abbonamento

en: Start Trial
it: Inizia il periodo di prova

en: Start backup
it: Inizio backup

en: Still on the fence?
it: Ancora dubbi?

en: Success:
it: Successo:

en: Success: we successfully logged in, and confirmed our ability to create a file in the given directory (login type:
it: Abbiamo effettuato correttamente il login, e confermato la nostra capacità di creare un file nella directory data (tipo di accesso:

en: Sufficient information about the in-progress restoration operation could not be found.
it: Impossibile trovare informazioni sufficienti sull'operazione di ripristino in corso.

en: Support
it: Supporto

en: Sydney (SYD)
it: Sidney (SYD)

en: Table name
it: Nome della tabella

en: Table prefix has changed: changing %s table field(s) accordingly:
it: Il prefisso di tabella è cambiato: cambio in accordo i campo(i) della tabella %s:

en: Tables examined:
it: Tabelle esaminate:

en: Take Tour
it: Fai un giro

en: Take a new backup
it: Crea un nuovo backup

en: Take an incremental backup
it: Crea un backup incrementale

en: Takes just the time needed to create a backup and send it.
it: Prende solo il tempo necessario per creare un backup e inviarlo.

en: Temporary Redirect.
it: Reindirizzamento temporaneo.

en: Temporary clones of WordPress subdomain multisite installations are not yet supported.
it: I cloni temporanei delle installazioni multisito di sottodomini di WordPress non sono ancora supportati.

en: Test %s Settings
it: Test dei settaggi %s

en: Testing %s Settings...
it: Analisi impostazioni di %s...

en: Testing connection...
it: Test della connessione in corso...

en: Thank you for installing UpdraftPlus!
it: Grazie per aver installato UpdraftPlus!

en: Thank you for taking the tour.
it: Grazie per aver fatto la panoramica.

en: Thank you so much!
it: Grazie mille!

en: That you are attempting to upload a zip file previously created by UpdraftPlus.
it: Stai tentando di caricare un file zip precedentemente creato da UpdraftPlus.

en: The %s connection timed out; if you entered the server correctly, then this is usually caused by a firewall blocking the connection - you should check with your web hosting company.
it: La connessione %s è scaduta (timeout); se hai inserito il server correttamente, allora probabilmente questo è causato da un firewall che blocca la connessione - si prega di verificare con la società di web hosting.

en: The %s object was not found
it: L'oggetto %s non è stato trovato

en: The 'Backup Now' button is disabled as your backup directory is not writable (go to the 'Settings' tab and find the relevant option).
it: Il pulsante "Esegui backup adesso" è disabilitato poiché la directory di backup non è scrivibile (vai alla scheda "Impostazioni" e trova l'opzione pertinente).

en: The AWS access key looks to be wrong (valid %s access keys begin with "AK")
it: La chiave di accesso AWS sembra essere sbagliata (le chiavi di accesso %s valide iniziano con "AK")

en: The Database connection has been closed and cannot be reopened.
it: La connessione al database è stata chiusa e non può essere riaperta.

en: The WordPress content folder (wp-content) was not found in this zip file.
it: La cartella dei contenuti di WordPress (wp-content), non è stata trovata in questo file zip.

en: The amount of memory (RAM) allowed for PHP is very low (%s Mb) - you should increase it to avoid failures due to insufficient memory (consult your web hosting company for more help)
it: La memoria RAM riservata per PHP è decisamente poca (%s Mb) - si prega di aumentarla per evitare malfunzionamenti (consultare la compagnia di web hosting per maggiore supporto)

en: The attempt to send the backup via email failed (probably the backup was too large for this method)
it: Il tentativo di inviare il backup tramite email non è riuscito (probabilmente il backup era troppo grande per questo metodo)

en: The attempt to undo the double-compression failed.
it: Il tentativo di annullare la doppia compressione è fallito.

en: The attempt to undo the double-compression succeeded.
it: Il tentativo di annullare la doppia compressione è riuscito.

en: The available memory on the server.
it: Memoria disponibile sul server.

en: The backup attempt has finished, apparently unsuccessfully
it: Il tentativo di backup è terminato, a quanto pare senza successo

en: The backup directory is not writable (or disk space is full) - the database backup is expected to shortly fail.
it: La directory di backup non è scrivibile (o il disco è pieno) - il backup del database dovrebbe fallire presto.

en: The backup has finished running
it: Il backup ha terminato l'esecuzione

en: The backup has not finished; a resumption is scheduled
it: Il backup non è ultimato; è stata riprogrammata una ripresa

en: The backup is being aborted for a repeated failure to progress.
it: Backup interrotto per un errore ripetuto.

en: The backup records do not contain information about the proper size of this file.
it: I registri di backup non contengono informazioni valide sulle dimensioni di questo file.

en: The backup was aborted
it: Backup interrotto

en: The backup was aborted by the user
it: Il backup è stato interrotto dall'utente

en: The communication with %s was encrypted.
it: La comunicazione con %s era crittografata.

en: The communication with %s was not encrypted.
it: La comunicazione con %s non era crittografata.

en: The creation of your data for creating the clone should now begin.
it: La creazione dei tuoi dati per la creazione del clone dovrebbe ora iniziare.

en: The database backup has failed
it: Il backup del database non è riuscito

en: The database backup uses MySQL features not available in the old MySQL version (%s) that this site is running on.
it: Il backup del database utilizza funzionalità di MySQL non disponibili nella vecchia versione di MySQL (%s) che è in esecuzione su questo sito.

en: The database file appears to have been compressed twice - probably the website you downloaded it from had a mis-configured webserver.
it: Il file di database sembra essere stato compresso due volte - probabilmente il sito dal quale è stato scaricato ha il webserver configurato male.

en: The database is too small to be a valid WordPress database (size: %s Kb).
it: Il database è troppo piccolo per essere un database di WordPress valido (dimensione: %s Kb).

en: The database server that this WordPress site is running on doesn't support the character set (%s) which you are trying to import. | The database server that this WordPress site is running on doesn't support the character sets (%s) which you are trying to import.
it[0]: Il server database su cui è in esecuzione questo sito WordPress non supporta il set di caratteri (%s) che stai tentando di importare.
it[1]: Il server database su cui è in esecuzione questo sito WordPress non supporta i set di caratteri (%s) che stai tentando di importare.

en: The database server that this WordPress site is running on doesn't support the collation (%s) used in the database which you are trying to import. | The database server that this WordPress site is running on doesn't support multiple collations (%s) used in the database which you are trying to import.
it[0]: Singular: Il server database che questo sito WordPress utilizza non supporta il confronto (%s) usato nel database che stai tentando di importare.
it[1]: Plurale: Il server database che questo sito WordPress utilizza non supporta confronti multipli (%s) usati nel database che stai tentando di importare.

en: The decryption key used:
it: La chiave di decriptaggio utilizzata è:

en: The directory does not exist
it: La directory non esiste

en: The directory does not exist, and the attempt to create it failed
it: La directory non esiste e il tentativo di crearla è fallito

en: The download link is broken or the backup file is no longer available
it: Il link per il download è interrotto o il file di backup non è più disponibile

en: The download link is broken, you may have clicked the link from untrusted source
it: Il link per il download è interrotto, potresti aver fatto clic sul link da una fonte non attendibile

en: The entered key does not belong to a remote site (it belongs to this one).
it: La chiave inserita non appartiene ad un sito remoto (appartiene a questo).

en: The entered key was corrupt - please try again.
it: La chiave inserita era rovinata, riprova.

en: The entered key was the wrong length - please try again.
it: La chiave inserita era della lunghezza sbagliata - riprova.

en: The error reported by %s was:
it: L'errore riportato da %s è:

en: The exclusion rule which you are trying to add already exists
it: La regola di esclusione che stai tentando di aggiungere esiste già

en: The file %s has a "byte order mark" (BOM) at its beginning. | The files %s have a "byte order mark" (BOM) at their beginning.
it[0]: Il file %s ha un "byte order mark" (BOM) all'inizio.
it[1]: I file %s hanno un "byte order mark" (BOM) all'inizio.

en: The file failed to upload.
it: Impossibile caricare il file.

en: The file was uploaded.
it: Il file è stato caricato.

en: The folder exists, but your webserver does not have permission to write to it.
it: La cartella esiste, ma il server web non ha il permesso di scrivere.

en: The following entity cannot be restored automatically: "%s".
it: Le seguenti entità non può essere ripristinata automaticamente: "%s".

en: The following remote storage options are configured.
it: Sono configurate le seguenti opzioni per l’archivio remoto.

en: The given file was not found, or could not be read.
it: Il file specificato non è stato trovato o non è stato possibile leggerlo.

en: The higher the value, the more server resources are required to create the archive.
it: Maggiore è il valore, più risorse del server sono necessarie per creare l'archivio.

en: The key referred to was unknown.
it: La chiave a cui si fa riferimento è sconosciuta.

en: The key was successfully added.
it: La chiave è stata aggiunta con successo.

en: The latest update for this %s has not been tested with the WordPress version installed on the remote site and may have compatibility issues when used.
it: L'ultimo aggiornamento per questo %s non è stato testato con la versione WordPress installata sul sito remoto e potrebbe presentare problemi di compatibilità se utilizzato.

en: The latest update for this %s is not compatible with the PHP version installed on the remote site.
it: L'ultimo aggiornamento per questo %s non è compatibile con la versione PHP installata sul sito remoto.

en: The latest update for this %s is not compatible with the WordPress version installed on the remote site.
it: L'ultimo aggiornamento per questo %s non è compatibile con la versione WordPress installata sul sito remoto.

en: The list of existing sites has been removed
it: L'elenco dei siti esistenti è stato rimosso

en: The location of this directory is set in the expert settings, in the Settings tab.
it: E' possibile modificare la posizione di questa cartella nelle impostazioni avanzate, nella scheda Impostazioni.

en: The log file could not be read.
it: Il file log non può essere letto.

en: The log file has been attached to this email.
it: Il file di log è stato allegato a questa email.

en: The minimum PHP version supported by this %1$s is %2$s.
it: La versione PHP minima supportata da questo %1$s è %2$s.

en: The minimum WordPress version supported by this %1$s is %2$s.
it: La versione minima di WordPress supportata da questo %1$s è %2$s.

en: The new user's RackSpace console password is (this will not be shown again):
it: La nuova password utente della console Rackspace è (non verrà mostrata in futuro):

en: The plugin you wish to activate is either not installed or has been removed recently.
it: Il plugin che desideri attivare non è installato o è stato rimosso di recente.

en: The plugin you wish to deactivate is currently not active or is already deactivated.
it: Il plugin che desideri disattivare non è attualmente attivo o è già stato disattivato.

en: The preparation of the clone data has been aborted.
it: La preparazione dei dati del clone è stata interrotta.

en: The request to the filesystem to create the directory failed.
it: La richiesta di creazione della cartella al file system è fallita.

en: The required %s PHP module is not installed - ask your web hosting company to enable it
it: Il modulo PHP %s richiesto non è installato - chiedere alla società di web hosting per abilitarlo

en: The restore operation has begun (%s).
it: L'operazione di ripristino è iniziata (%s).

en: The restore operation has begun.
it: L'operazione di ripristino è iniziata.

en: The site URL you are sending to (%s) looks like a local development website.
it: L'URL del sito a cui stai inviando (%s) sembra essere relativo a un ambiente di sviluppo in locale.

en: The site data has all been received, and its import has begun.
it: Tutti i dati del sito sono stati ricevuti e l'importazione è iniziata.

en: The theme you wish to activate is either not installed or has been removed recently.
it: Il tema che desideri attivare non è installato o è stato rimosso di recente.

en: The theme you wish to disable from your network is either not installed or has been removed recently.
it: Il tema che desideri disabilitare dalla tua rete non è installato o è stato rimosso di recente.

en: The theme you wish to enable on your network is either not installed or has been removed recently.
it: Il tema che desideri abilitare non è installato nella tua rete o è stato rimosso di recente.

[ctx: The user is being told the number of times an error has happened, e.g. An error (27) occurred]
en: An error (%s) occurred:
it: Si è verificato un errore (%s):

en: The web server returned an error code (try again, or check your web server logs)
it: Il web server ha restituito un codice di errore (riprova, o controlla i log del server web)

en: The zip engine returned the message: %s.
it: Zip ha restituito il messaggio: %s.

en: Theme
it: Tema

en: Themes
it: Temi

en: There are no UpdraftCentral dashboards that can currently control this site.
it: Non c'è una bacheca di UpdraftCentral che può attualmente controllare questo sito.

en: There was an error while trying to remove the list of existing sites.
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di rimuovere l'elenco dei siti esistenti.

en: This % does not provide information to allow determining whether the latest version is compatible with your WordPress or PHP installation.
it: Questa % non fornisce informazioni sufficienti per consentire di determinare se la versione più recente è compatibile con l'installazione di WordPress o PHP.

en: This admin interface uses JavaScript heavily.
it: Questa interfaccia di amministrazione utilizza molto JavaScript.

en: This backup does not exist in the backup history - restoration aborted.
it: Questo backup non esiste nella cronologia dei backup - il ripristino è stato interrotto.

en: This backup set contains incremental backups of your files; please select the time you wish to restore your files to
it: Questo set di backup contiene backup incrementali dei file; seleziona il momento al quale desideri ripristinare i file

en: This backup set was not known by UpdraftPlus to be created by the current WordPress installation, but was either found in remote storage, or was sent from a remote site.
it: Questo set di backup non è stato riconosciuto da UpdraftPlus per essere creato dalla installazione corrente di WordPress, ma è stato trovato in uno storage remoto, o è stato inviato da un sito remoto.

en: This backup was created by %s, and can be imported.
it: Questo backup è stato creato da %s, e può essere importato.

en: This button is disabled because your backup directory is not writable (see the settings).
it: Questo pulsante è disabilitato perché la directory di backup non è scrivibile (vedere le impostazioni).

en: This button will delete all UpdraftPlus settings and progress information for in-progress backups (but not any of your existing backups from your cloud storage).
it: Questo pulsante eliminerà tutte le impostazioni di UpdraftPlus e le informazioni sullo stato di avanzamento dei backup in corso (ma nessuno dei tuoi backup esistenti nel tuo archivio cloud).

en: This can easily destroy your site; so, use it with care!
it: Questo può facilmente distruggere il tuo sito, quindi usalo con attenzione!

en: This connection appears to already have been made.
it: Questa connessione sembra essere già stata fatta.

en: This content was deleted in order to anonymize it.
it: Questo contenuto è stato eliminato per renderlo anonimo.

en: This current site
it: Questo sito

en: This database backup is missing core WordPress tables: %s
it: In questo backup del database mancano le tabelle del core di WordPress: %s

en: This database needs to be deployed on MySQL version %s or later.
it: Questo database deve essere collocato su MySql versione %s o successiva.

en: This decryption key will be attempted:
it: Verrà tentata questa chiave di decrittazione:

en: This directory must be writable by your web server.
it: La directory deve essere scrivibile dal tuo server del sito.

en: This feature requires %1$s version %2$s or later
it: Questa funzionalità richiede %1$s versione %2$s o successiva

en: This file could not be uploaded
it: Questo file non può essere caricato

en: This file does not appear to be an UpdraftPlus backup archive (such files are .zip or .gz files which have a name like: backup_(time)_(site name)_(code)_(type).(zip|gz)).
it: Questo file non sembra essere un archivio UpdraftPlus backup (questi file sono zip o gz che hanno un nome tipo: backup_(time)_(site name)_(code)_(type).(zip|gz)).

en: This file is not an UpdraftPlus backup archive (such files are .zip or .gz files which have a name like: backup_(time)_(site name)_(code)_(type).(zip|gz)).
it: Questo file non è un archivio di backup di UpdraftPlus (tali file sono file .zip o .gz che hanno un nome come: backup_(time)_(site name)_(code)_(type).(zip|gz)).

en: This file is not an UpdraftPlus encrypted database archive (such files are .gz.crypt files which have a name like: backup_(time)_(site name)_(code)_db.crypt.gz).
it: Questo file non sembra essere un archivio database crittografato da UpdraftPlus (questi file sono file gz.crypt che hanno un nome come:backup_(time)_(site name)_(code)_db.crypt.gz).

en: This functionality has been disabled by the site administrator.
it: Questa funzionalità è stata disabilitata dall'amministratore del sito.

en: This is a WordPress multi-site (a.k.a. network) installation.
it: Questa è una installazione WordPress multisito (anche detta "di rete").

en: This is a count of the contents of your Updraft directory
it: Questo è un conteggio dei contenuti della cartella Updraft

en: This is not recommended (unless you plan to manually copy them to your computer), as losing the web-server would mean losing both your website and the backups in one event.
it: Non è consigliabile (a meno che non intendi copiarli manualmente sul tuo computer), poiché la perdita del server web significherebbe perdere sia il sito web sia i backup in un unico evento.

en: This is older than the server which you are now restoring onto (version %s).
it: Questo è più vecchio del server su cui stai eseguendo il ripristino (versione %s).

en: This is significantly newer than the server which you are now restoring onto (version %s).
it: Questo è significativamente più recente del server sul quale si sta ora eseguendo il ripristino (versione %s).

en: This is sometimes caused by a firewall - try turning off SSL in the expert settings, and testing again.
it: Questo è causato qualche volta da un firewall - prova a togliere l'SSL nelle impostazioni per esperti, e riprova a testare.

en: This is useful if the dashboard webserver cannot be contacted with incoming traffic by this website (for example, this is the case if this website is hosted on the public Internet, but the UpdraftCentral dashboard is on localhost, or on an Intranet, or if this website has an outgoing firewall), or if the dashboard website does not have a SSL certificate.
it: Questo è utile se la bacheca del web server  non può essere contattata dal traffico in arrivo da questo sito web (ad esempio se questo sito Web è ospitato su Internet ma la bacheca di UpdraftCentral è su localhost, o su una Intranet, o se questo sito ha un firewall in uscita), o se il sito web della bacheca non ha un certificato SSL.

en: This makes time-outs much more likely.
it: Ciò rende i timeout molto più probabili.

en: This may prevent the restore procedure from being able to proceed.
it: Ciò potrebbe impedire il proseguimento della procedura di ripristino.

en: This most likely means that you share a webserver with a hacked website that has been used in previous attacks.
it: Questo probabilmente significa che condividi un server web con un sito Web compromesso che è stato utilizzato in precedenti attacchi.

en: This multi-archive backup set appears to have the following archives missing: %s
it: Questo set di backup multiarchivio sembra che non comprenda il seguente archivio: %s

en: This problem is caused by trying to restore a database on a very old MySQL version that is incompatible with the source database.
it: Questo problema è causato dal tentativo di ripristinare un database su una versione di MySQL molto vecchia che non è compatibile con il database di origine.

en: This site is <strong>connected</strong> to UpdraftVault.
it: Questo sito è <strong>connesso</strong> a UpdraftVault.

en: This storage method does not allow downloading
it: Questo metodo di archiviazione non consente il download

en: This tool will export what is currently in the settings tab.
it: Questo strumento esporta ciò che è attualmente presente nella scheda delle impostazioni.

en: This tool will replace all your saved settings.
it: Questo strumento sostituirà tutte le tue impostazioni salvate.

en: This version of UpdraftPlus does not know how to handle this type of foreign backup
it: Questa versione di UpdraftPlus non sa come gestire questo tipo di backup

en: This will also cause debugging output from all plugins to be shown upon this screen - please do not be surprised to see these.
it: Questo causerà inoltre la stampa a schermo del debugging di tutti i plugin, quindi non meravigliarti se verranno visualizzati.

en: This will delete all your UpdraftPlus settings - are you sure you want to do this?
it: Questa operazione eliminerà tutte le impostazioni di UpdraftPlus - sei sicuro di volerlo fare?

en: This will import data from:
it: I tuoi dati saranno importati da:

en: Tidy things up for clients and remove all adverts for our other products.
it: Metti in ordine le cose per i clienti e rimuovi tutti gli annunci per i nostri altri prodotti.

en: Time now
it: Ora attuale

en: Time taken (seconds):
it: Tempo impiegato (secondi):

en: To avoid server-wide risks, always backup to remote cloud storage.
it: Per evitare rischi a livello di server del sito esegui sempre il backup nell'archivio cloud remoto.

en: To be able to set a custom folder name, use UpdraftPlus Premium.
it: Per poter impostare un nome di cartella personalizzata, utilizza UpdraftPlus Premium.

en: To change any of the default settings of what is backed up, to configure scheduled backups, to send your backups to remote storage (recommended), and more, go to the settings tab.
it: Per modificare le impostazioni predefinite di ciò che si vuole backuppare, per configurare i backup pianificati, per inviare i backup all'archiviazione remota (consigliato), e per altro ancora, andare alla scheda delle Impostazioni.

en: To complete your migration/clone, you should now log in to the remote site and restore the backup set.
it: Per completare la migrazione/clonazione, ora dovresti accedere al sito remoto e ripristinare il set di backup.

en: To create a new IAM sub-user and access key that has access only to this bucket, upgrade to Premium.
it: Per creare un nuovo subutente IAM e una chiave di accesso con accesso solo a questo bucket, passa alla versione Premium.

en: To create a new Rackspace API sub-user and API key that has access only to this Rackspace container, use Premium.
it: Usa la versione Premium per creare un nuovo API sub-user Rackspace e una API key che abbia accesso solo a questo container Rackspace.

en: To create a temporary clone you need credit in your account.
it: Per creare un clone temporaneo hai bisogno di credito nel tuo account.

en: To de-authorize UpdraftPlus (all sites) from accessing your Google Drive, follow this link to your Google account settings.
it: Segui questo link alle impostazioni del tuo account Google per eliminare l'autorizzazione ad accedere a UpdraftPlus (tutti i siti) da Google Drive.

en: To fix this problem go here.
it: Per risolvere questo problema vai qui.

en: To import an ordinary WordPress site into a multisite installation requires %s.
it: Per importare un normale sito WordPress in un'installazione multisito è necessario %s.

en: To make a backup, just press the Backup Now button.
it: Per fare un backup, è sufficiente premere il pulsante Backup Now.

en: To read FAQs/documentation about UpdraftClone, go here.
it: Per leggere FAQ/documentazione su UpdraftClone, vai qui.

en: To remove the block, please go here.
it: Per rimuovere il blocco, vai qui.

en: To send to more than one address, separate each address with a comma.
it: Per inviare a più indirizzi, separa ciascun indirizzo con una virgola.

en: To use this backup, your database server needs to support the %s character set.
it: Per utilizzare questo backup, il server del database deve supportare il set di caratteri %s.

en: Too Early
it: Troppo presto

en: Too Many Requests
it: Troppe richieste

en: Too many database errors have occurred - aborting
it: Si sono verificati troppi errori di database - interruzione

en: Total (uncompressed) on-disk data:
it: Totale (non compresso) dati su disco:

en: Total Size
it: Dimensione totale

en: Total backup size:
it: Dimensione totale backup:

en: Translate
it: Traduci

[ctx: Translators: UpdraftVault is a product name and should not be translated.]
en: To get started with UpdraftVault, select one of the options below:
it: Per iniziare con UpdraftVault, selezionare una delle opzioni seguenti:

en: Trash
it: Cestino

en: Trouble connecting? Try using an alternative method in the advanced security options.
it: Problemi di connessione? Prova usando un metodo alternativo nelle opzioni di sicurezza avanzate.

en: Try UpdraftVault for 1 month for only $1!
it: Prova UpdraftVault per 1 mese a soli $1!

en: Try UpdraftVault!
it: Prova UpdraftVault!

en: Try it - 1 month for $1!
it: Provalo - 1 mese a 1$!

en: Trying...
it: Prova...

en: Type
it: Tipo

en: Type a file prefix
it: Inserisci un prefisso di file

en: Type an extension like zip
it: Inserisci un'estensione come zip

en: URI Too Long
it: URI troppo lungo

en: URL for the site of your UpdraftCentral dashboard
it: URL per il sito della tua bacheca UpdraftCentral

en: US (default)
it: USA (predefinito)

en: US or UK Cloud
it: Cloud USA oppure UK

en: US or UK-based Rackspace Account
it: Account Rackspace degli Stati Uniti o del Regno Unito

en: Unable to connect to the filesystem
it: Impossibile collegarsi al filesystem

en: Unable to download file.
it: Impossibile scaricare il file.

en: Unable to get renew date
it: Impossibile ottenere la data di rinnovo

en: Unable to install %s.
it: Impossibile installare %s.

en: Unattached
it: Non allegato

en: Unauthorized.
it: Non autorizzato.

en: Unavailable For Legal Reasons
it: Non disponibile per motivi legali

en: Under Maintenance
it: In manutenzione

en: Unexpected response:
it: Risposta sconosciuta:

en: Unfinished restoration
it: Ripristino non completato

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown server response status:
it: Stato di risposta del server sconosciuto:

en: Unknown server response:
it: Risposta del server sconosciuta:

en: Unknown/unexpected error - please raise a support request
it: Errore sconosciuto o imprevisto - si prega di inoltrare una richiesta di assistenza

en: Unless you have a problem, you can completely ignore everything here.
it: A meno che non si verifichi un problema, è possibile ignorare completamente questi dati.

en: Unpacking backup...
it: Scompattamento del backup...

en: Unzip progress: %1$d out of %2$d files
it: Avanzamento decompressione zip: %1$d di %2$d file

en: Update Plugin
it: Aggiornamento plugin

en: Update Theme
it: Aggiornamento tema

en: Update quota count
it: Aggiorna il conteggio della quota

en: UpdraftCentral (Remote Control)
it: UpdraftCentral (Controllo Remoto)

en: UpdraftCentral Connection
it: Connessione UpdraftCentral

en: UpdraftCentral dashboard connection details
it: Dettagli di connessione della bacheca UpdraftCentral

en: UpdraftCentral is a highly efficient way to manage, update and backup multiple websites from one place.
it: UpdraftCentral è un modo molto efficace per gestire, aggiornare e eseguire il backup di più siti web da un'unica posizione.

en: UpdraftCentral key created successfully
it: Chiave UpdraftCentral creata con successo

en: UpdraftClone does the work.
it: UpdraftClone fa il lavoro.

en: UpdraftClone image:
it: Immagine UpdraftClone:

en: UpdraftClone key is required.
it: licenza di UpdraftClone obbligatoria.

en: UpdraftPlus - Upload backup files
it: UpdraftPlus - Carica file di backup

en: UpdraftPlus Backups
it: Backup di UpdraftPlus

en: UpdraftPlus Migrator clones your WordPress site and moves it to a new domain directly and simply.
it: UpdraftPlus Migrator clona il tuo sito WordPress e lo sposta in un nuovo dominio direttamente e semplicemente.

en: UpdraftPlus News
it: Notizie UpdraftPlus

en: UpdraftPlus Premium and addons
it: UpdraftPlus Premium e add-on

en: UpdraftPlus Premium has many more exciting features!
it: UpdraftPlus Premium ha molte più funzioni interessanti!

en: UpdraftPlus Tour
it: Tour di UpdraftPlus

en: UpdraftPlus could well run out of space.
it: UpdraftPlus potrebbe esaurire lo spazio.

en: UpdraftPlus free includes Dropbox, Google Drive, Amazon S3, Rackspace and more.
it: UpdraftPlus gratuito include Dropbox, Google Drive, Amazon S3, Rackspace e altro.

en: UpdraftPlus has its own embedded storage option, providing a zero-hassle way to download, store and manage all your backups from one place.
it: UpdraftPlus ha un'opzione di archiviazione integrata, che fornisce un modo sicuro per scaricare, archiviare e gestire tutti i backup da un'unica posizione.

en: UpdraftPlus is unable to perform backups as your backup directory is not writable or the disk space is full.
it: UpdraftPlus non è in grado di eseguire backup poiché la directory di backup non è scrivibile o lo spazio su disco è pieno.

en: UpdraftPlus notice
it: Avviso di UpdraftPlus

en: UpdraftPlus notice:
it: Note di UpdraftPlus:

en: UpdraftPlus on %s
it: UpdraftPlus su %s

en: UpdraftPlus plugin slug:
it: Slug del plugin UpdraftPlus:

en: UpdraftPlus settings
it: Impostazioni UpdraftPlus

en: UpdraftPlus temporary clone user login settings:
it: Impostazioni per il login utente del clone temporaneo UpdraftPlus:

en: UpdraftPlus warning:
it: Avvisi UpdraftPlus:

en: UpdraftPlus was unable to find any tables when scanning the database backup; it maybe corrupt.
it: UpdraftPlus non è riuscito a trovare alcuna tabella nella scansione del backup del database; potrebbe essere corrotto.

en: UpdraftPlus was unable to find the table prefix when scanning the database backup.
it: UpdraftPlus non è riuscito a trovare il prefisso della tabella durante la scansione dell backup del database.

en: UpdraftPlus.Com returned a response which we could not understand (data: %s)
it: UpdraftPlus.Com ha ritornato una risposta che non è possibile capire (dato: %s)

en: UpdraftPlus.Com returned a response, but we could not understand it
it: UpdraftPlus.Com ha restituito una risposta, ma non siamo in grado di capirla

en: UpdraftPlus.com has responded with 'Access Denied'.
it: UpdraftPlus.com ha risposto con 'Accesso negato'.

en: UpdraftVault is built on top of Amazon's world-leading data-centres, with redundant data storage to achieve 99.999999999% reliability.
it: UpdraftVault si basa sui data center di Amazon, leader nel mondo, con archivio di dati ridondanti per raggiungere un'affidabilità del 99,9999999999%.

en: UpdraftVault is our remote storage which works seamlessly with UpdraftPlus.
it: UpdraftVault è il nostro archivio remoto che funziona perfettamente con UpdraftPlus.

en: UpdraftVault storage
it: Archiviazione UpdraftVault

en: Upgrade Required
it: Aggiornamento richiesto

en: Upgrade now
it: Fai l'upgrade

en: Upload
it: Carica

en: Upload backup
it: Carica il backup

en: Upload backup files
it: Carica i file di backup

en: Upload error
it: Errore di caricamento

en: Upload error:
it: Errore di caricamento:

en: Upload files into UpdraftPlus.
it: Carica i file in UpdraftPlus.

en: Uploaded to:
it: Caricato su:

[ctx: Uploader: Drop backup files here - or - Select Files]
en: or
it: o

[ctx: Uploader: Drop db.gz.crypt files here to upload them for decryption - or - Select Files]
en: or
it: o

[ctx: Uploader: Drop your backup files - or - Select Files]
en: or
it: o

en: Uploading files to remote storage
it: Caricamento dei file nell'archiviazione remota

en: Uploads
it: Upload

en: Uploads URL:
it: URL degli upload:

en: Use Proxy.
it: Usa un proxy.

en: Use ctrl / cmd + press to select several items, or ctrl / cmd + shift + press to select all in between
it: Usa ctrl / cmd mentre premi per selezionare più elementi, oppure ctrl / cmd + shift mentre premi per selezionare tutti gli elementi intermedi.

en: Use the alternative method for making a connection with the dashboard.
it: Usa un metodo alternativo per effettuare una connessione con la dashboard.

en: Use the server's SSL certificates
it: Utilizza i certificati SSL del server

en: Username
it: Nome utente

en: Vault owner
it: Proprietario del Vault

en: Verifications
it: Verifiche

en: Verifying
it: Verifica in corso

en: Verifying one-time password...
it: Verifica della password monouso ...

en: Version
it: Versione

en: View Log
it: Visualizza il log

en: View log
it: Visualizza il log

en: View recent UpdraftCentral log events
it: Visualizza il log degli eventi UpdraftCentral più recenti

en: Virtual-host style
it: Stile host virtuale

en: WP-CLI commands to take, list and delete backups.
it: Comandi WP-CLI per prelevare, elencare ed eliminare i backup.

en: WP-CLI support
it: Supporto WP-CLI

en: WP-Optimize is installed but currently inactive.
it: WP-Optimize è installato, ma attualmente inattivo.

en: Waiting until scheduled time to retry because of errors
it: Aspettare il tempo previsto per riprovare a causa di errori

en: Warning
it: Attenzione

en: Warning:
it: Attenzione:

en: Warning: %s
it: Attenzione: %s

en: Warning: If you can still read these words after the page finishes loading, then there is a JavaScript or jQuery problem in the site.
it: Attenzione: se è ancora possibile leggere queste parole dopo che il  caricamento della pagina è terminato, allora c'è un problema JavaScript o jQuery nel sito.

en: Warnings encountered (note: this is for information; the backup has completed successfully)
it: Problemi riscontrati (nota: questo è a scopo informativo; il backup è stato completato con successo)

en: Warnings encountered:
it: Riscontrati avvisi:

en: Warnings:
it: Attenzione:

en: We accessed the bucket, and were able to create files within it.
it: Accesso al bucket ottenuto, ed è stato possibile creare file al suo interno.

en: We accessed the container, and were able to create files within it.
it: Si può accedere al contenitore, ed è possibile creare files al suo interno.

en: We keep these up to date.
it: Li teniamo aggiornati.

en: We really appreciate your support!
it: Apprezziamo molto il tuo supporto!

en: We requested to delete the file, but could not understand the server's response
it: Abbiamo chiesto di eliminare il file ma non comprendiamo la risposta del server

en: We successfully accessed the bucket, but the attempt to create a file in it failed.
it: Accesso al bucket ottenuto, ma il tentativo di creare un file in esso è fallito.

en: Web-server disk space in use by UpdraftPlus
it: Spazio sul server web in uso da UpdraftPlus

en: Weekly
it: Settimanale

en: Welcome to UpdraftPlus
it: Benvenuto in UpdraftPlus

en: Welcome to UpdraftPlus!
it: Benvenuto in UpdraftPlus!

en: Welcome to your UpdraftClone (temporary clone)
it: Benvenuto nel tuo UpdraftClone (clone temporaneo)

en: Well done - there's nothing more needed to set up.
it: Ben fatto - non c'è più niente che ha bisogno di essere configurato.

en: When email storage method is enabled, and an email address is entered, also send the backup
it: Quando il metodo di archiviazione remota è impostato "Email", ed è inserito un indirizzo email valido, viene anche inviato il file di backup

en: Which was exported on:
it: Che è stato esportato su:

en: Why am I seeing this?
it: Perché vedo questo?

en: Wipe settings
it: Pulisci le impostazioni

en: With UpdraftPlus Premium, you can choose to backup non-WordPress tables, backup only specified tables, and backup other databases too.
it: Con UpdraftPlus Premium, puoi scegliere di eseguire il backup di tabelle non di WordPress, eseguire il backup solo delle tabelle specificate ed eseguire il backup anche di altri database.

en: With UpdraftPlus Premium, you can directly download individual files from here.
it: Con UpdraftPlus Premium, puoi scaricare direttamente singoli file da qui.

en: Without it, encryption will be a lot slower.
it: Senza di esso, la crittografia sarà molto più lenta.

en: Without upgrading, UpdraftPlus allows <strong>every</strong> blog admin who can modify plugin settings to backup (and hence access the data, including passwords, from) and restore (including with customized modifications, e.g. changed passwords) <strong>the entire network</strong>.
it: Senza l'aggiornamento, UpdraftPlus permette <strong>ad ogni</strong> amministratore del blog che possa modificare le impostazioni del plugin di eseguire il backup (e quindi accedere ai dati, comprese le password) e di ripristinare (anche con modifiche personalizzate, ad esempio, cambiando le password) <strong>l'intera rete</strong>.

en: WooCommerce plugins
it: Plugin di WooCommerce

en: WordPress Backup
it: Backup di WordPress

en: WordPress Core
it: Core di WordPress

en: WordPress Multisite is supported, with extra features, by UpdraftPlus Premium.
it: WordPress multisito è supportato, con funzionalità extra, da UpdraftPlus Premium.

en: WordPress backup is complete
it: Il backup di WordPress è completo

en: WordPress installed
it: WordPress installato

en: WordPress installed; now awaiting the site data to be sent.
it: WordPress installato; ora in attesa dell'invio dei dati dal sito.

en: Yes
it: Sì

en: You are <strong>not connected</strong> to UpdraftVault.
it: <strong>Non sei connesso</strong> a UpdraftVault.

en: You are currently using the free version of UpdraftPlus.
it: Stai utilizzando la versione gratuita di UpdraftPlus.

en: You are missing one or more archives from this multi-archive set.
it: Sembra che manchi uno o più archivi di questo set multi-archivio.

en: You are not authenticated with %s
it: Non sei autenticato con %s

en: You are not authenticated with Dropbox
it: Non sei autenticato con Dropbox

en: You are not logged into this WordPress site in your web browser.
it: Non sei loggato in questo sito WordPress nel tuo browser web.

en: You are now all set to use UpdraftPlus!
it: Ora sei pronto per usare UpdraftPlus!

en: You are running on WordPress multisite - but your backup is not of a multisite site.
it: Esecuzione su un sito WordPress multi-sito - ma il tuo backup non è per un sito multi-sito.

en: You can also close this wizard.
it: Puoi anche chiudere questo wizard.

en: You can buy UpdraftClone tokens from our shop, here.
it: Puoi acquistare i token di UpdraftClone dal nostro negozio, qui.

en: You can buy more temporary clone tokens here.
it: Qui puoi comprare altri tokens (gettoni) clone temporanei.

en: You can check the progress here or in %s
it: Puoi controllare il progresso qui o in %s

en: You can choose another suitable character set instead and continue with the restoration at your own risk.
it: Puoi scegliere un altro set di caratteri adatto e continuare con il ripristino a tuo rischio.

en: You can choose another suitable collation instead and continue with the restoration (at your own risk).
it: Puoi scegliere invece un'altra collation adatta e continuare con il ripristino (a tuo rischio).

en: You can find your temporary clone information in your updraftplus.com account here.
it: Puoi trovare informazioni sul clone temporaneo nel tuo account updraftplus.com qui.

en: You can forbid non-admins logins to this cloned site by checking the checkbox below
it: Puoi vietare ai non amministratori l'accesso a questo sito clonato spuntando il checkbox qui sotto

en: You can get more quota here
it: Puoi ottenere una quota maggiore qui

en: You can manually decrypt an encrypted database here.
it: Qui puoi crittare e decrittare i database manualmente.

en: You can now control this site via your UpdraftCentral dashboard at %s.
it: Ora puoi controllare questo sito attraverso il tuo pannello di controllo di UpdraftCentral da %s.

en: You can send a backup to more than one destination with Premium.
it: Puoi inviare un backup a più di una destinazione con la versione Premium.

en: You can send an existing local backup to the remote site or create a new backup
it: Puoi inviare un backup locale esistente ad un sito remoto oppure creare un nuovo backup

en: You can test running your site on a different PHP (or WordPress) version using UpdraftClone credits.
it: Puoi testare l'esecuzione del tuo sito su una versione diversa di PHP (o di WordPress) usando i tuoi crediti UpdraftClone.

en: You can test upgrading your site on an instant copy using UpdraftClone credits
it: Puoi provare l'aggiornamento del tuo sito su una copia istantanea utilizzando i crediti UpdraftClone

en: You do not currently have any UpdraftVault quota
it: Al momento non hai alcuna quota su UpdraftVault

en: You do not have UpdraftPlus completely installed - please de-install and install it again.
it: UpdraftPlus non è stato installato completamente: disinstallalo e renstallalo di nuovo.

en: You don’t need to be an SEO expert to use this plugin.
it: Non è necessario essere un esperto SEO per utilizzare questo plugin.

en: You either need to activate it within your browser, or to use a JavaScript-capable browser.
it: Devi attivarlo nel tuo browser o utilizzare un browser compatibile con JavaScript.

en: You entered an email address that was not recognised by UpdraftPlus.Com
it: Hai inserito un indirizzo email non riconosciuto da UpdraftPlus.Com

en: You have an unfinished restoration operation, begun %s ago.
it: Hai un'operazione di ripristino incompleta, iniziata %s fa.

en: You have chosen to backup a database, but no tables have been selected
it: Hai scelto di eseguire il backup di un database, ma nessuna tabella è stata selezionata

en: You have chosen to backup files, but no file entities have been selected
it: Hai scelto di eseguire il backup dei file, ma nessun file è stato selezionato

en: You have made changes to your settings, and not saved.
it: Hai apportato modifiche alle tue impostazioni senza salvarle.

en: You have no local backups to send.
it: Non hai backup locali da inviare.

en: You have not selected a restore path for your chosen backups
it: Non hai selezionato un percorso di ripristino per i backup che hai scelto

en: You have not yet made any backups.
it: Non hai ancora fatto nessun backup.

en: You have not yet selected a file to import.
it: Non hai ancora selezionato un file da importare.

en: You have reached the daily limit for the number of incremental backups you can create at this time.
it: Hai raggiunto il limite giornaliero per il numero di backup incrementali che puoi creare in questo momento.

en: You have reached the monthly limit for the number of backups you can create at this time.
it: Hai raggiunto il limite mensile per il numero di backup che puoi creare in questo momento.

en: You have requested saving to remote storage (%s), but without entering any settings for that storage.
it: Hai richiesto il salvataggio nell'archivio remoto (%s), ma senza inserire alcuna impostazione per quell'archivio.

en: You have selected a remote storage option which has an authorization step to complete:
it: Hai selezionato un'opzione di archiviazione remota che ha una fase di autorizzazione da completare:

en: You may want to do this manually.
it: Potresti volerlo fare manualmente.

en: You must add the following as the authorised redirect URI (under "More Options") when asked
it: È necessario aggiungere quanto segue come reindirizzamento autorizzato URI (alla voce "Altre opzioni") quando richiesto

en: You must add the following as the authorised redirect URI in your Dropbox console (under "API Settings") when asked
it: Devi aggiungere il seguente come l'URI di redirect autorizzata nella tua console di Dropbox (sotto la voce "API Settings") quando richiesto

en: You must copy and paste this key now - it cannot be shown again.
it: Devi copiare e incollare questa chiave ora - non può essere mostrata di nuovo.

en: You must copy and paste this key on the sending site now - it cannot be shown again.
it: Questa chiave deve essere copiata e incollata ora sul sito in invio: non può essere mostrata di nuovo.

en: You must select at least one remote storage destination to upload this backup set to.
it: È necessario selezionare almeno un archivio remoto dove caricare questo set di backup.

en: You must upgrade MySQL to be able to use this database.
it: Devi aggiornare MySQL per poter utilizzare questo database.

en: You must visit this URL in the same browser and login session as you created the key in.
it: È necessario visitare questo URL con lo stesso browser e sessione di login durante la creazione della chiave.

en: You must visit this link in the same browser and login session as you created the key in.
it: È necessario visitare questo link con lo stesso browser e sessione di login, durante la creazione della chiave.

en: You need to re-authenticate with %s, as your existing credentials are not working.
it: È necessario autenticare nuovamente con %s, le credenziali esistenti non funzionano.

en: You need to read and accept the UpdraftCentral Cloud data and privacy policies before you can proceed.
it: Prima di poter procedere, è necessario leggere, accettare i dati e la privacy policy di UpdraftCentral Cloud.

en: You need to supply both an email address and a password
it: Devi fornire un indirizzo email e una password

en: You now need to copy the key below and enter it at your %s.
it: Copia la chiave qui sotto e inserirla nel tuo %s.

en: You should check that the remote site is online, not firewalled, does not have security modules that may be blocking access, has UpdraftPlus version %s or later active and that the keys have been entered correctly.
it: È necessario verificare che il sito remoto sia online, non protetto da firewall, che non disponga di moduli di sicurezza che potrebbero bloccare l'accesso, che sia attiva la versione di UpdraftPlus %s o successiva e che le chiavi siano state immesse correttamente.

en: You should check the file ownerships and permissions in your WordPress installation
it: Dovresti verificare la proprietà e i permessi dei file nell'installazione WordPress

en: You should make sure that this really is a backup set intended for use on this website, before you restore (rather than a backup set of an unrelated website).
it: Dovresti assicurarti che questo sia davvero un set di backup destinato all'uso su questo sito web, prima di eseguire il ripristino (e non un set di backup di un sito web non correlato).

en: You should only proceed if you cannot update the current server and are confident (or willing to risk) that your plugins/themes/etc are compatible with the older %s version.
it: Dovresti continuare solo se non è possibile aggiornare il server corrente e pensi (o vuoi rischiare) che gli altri plugin / temi / etc. siano compatibili con la versione più vecchia di %s.

en: You should save your changes to ensure that they are used for making your backup.
it: È necessario salvare le modifiche per assicurarsi che vengano utilizzate per eseguire il backup.

en: You should soon see activity in the "Last log message" field below.
it: A breve dovresti vedere l'attività nel campo "Ultimo Messaggio di log" qui sotto.

en: You successfully purchased UpdraftPremium.
it: Hai acquistato con successo UpdraftPremium.

en: You will find more information about this in the Settings section.
it: Puoi trovare ulteriori informazioni nella sezione Impostazioni.

en: You will need to ask your web hosting company to upgrade.
it: E' necessario chiedere alla compagnia di web hosting di aggiornare.

en: You will need to consult with your web hosting provider to find out how to set permissions for a WordPress plugin to write to the directory.
it: È necessario consultare il fornitore di web hosting per sapere come impostare le autorizzazioni per un plugin per WordPress per scrivere nella directory.

en: You will need to restore it manually.
it: Sarà necessario fare il ripristino manualmente.

en: You will then need to enter all your settings again.
it: Dovrai inserire nuovamente tutte le tue impostazioni di nuovo.

en: Your %1$s version: %2$s.
it: La tua versione di %1$s: %2$s.

en: Your PHP version: %s.
it: La tua versione di PHP: %s.

en: Your UpdraftClone is still setting up.
it: Il tuo UpdraftClone è ancora in fase di configurazione.

en: Your WordPress database user doesn't have sufficient privileges to read these stored routines.
it: L'utente del database di WordPress non dispone di privilegi sufficienti per leggere queste routine memorizzate.

en: Your WordPress install has old directories from its state before you restored/migrated (technical information: these are suffixed with -old).
it: La tua installazione di WordPress ha directory vecchie precedenti al ripristino/migrazione (informazione tecnica: hanno il suffisso -old).

en: Your backup has been restored.
it: Il backup è stato ripristinato.

en: Your chosen character set to use instead:
it: Set di caratteri scelto da utilizzare in alternativa:

en: Your clone has started and will be available at the following URLs once it is ready.
it: Il tuo clone è stato avviato e sarà disponibile ai seguenti URL una volta pronto.

en: Your clone will now deploy this data to re-create your site.
it: Il tuo clone ora collocherà i dati per ricreare il tuo sito.

en: Your clone will renew on:
it: Il tuo clone si rinnoverà su:

en: Your database user does not have permission to drop tables
it: Il tuo utente del database non ha il permesso di cancellare tabelle

en: Your email address and password were not recognised by UpdraftPlus.Com
it: Il tuo indirizzo email e la password non sono stati riconosciuti da UpdraftPlus.Com

en: Your email address was valid, but your password was not recognised by UpdraftPlus.Com.
it: Il tuo indirizzo email risulta valido, ma la password non è stata riconosciuta da UpdraftPlus.Com.

en: Your email backup and a report will be sent to
it: Il tuo backup per email e un report verranno inviati a

en: Your export file will be of your displayed settings, not your saved ones.
it: Il tuo file da esportare sarà quello delle impostazioni visualizzate, non quelle salvate.

en: Your first backup
it: Il tuo primo backup

en: Your free disk space is very low - only %s Mb remain
it: Il tuo spazio disco disponibile si sta esaurendo - solo %s Mb rimanenti

en: Your free space in your hosting account is very low - only %s Mb remain
it: Lo spazio libero nel tuo account di hosting è molto poco - rimangono solo %s Mb

en: Your hosting company must enable these functions before %s can work.
it: Il fornitore di servizi di hosting deve abilitare queste funzioni prima che %s possa funzionare.

en: Your hosting provider only allows you to take one backup per month.
it: Il tuo fornitore di hosting ti consente di eseguire solo un backup al mese.

en: Your hosting provider only allows you to take one incremental backup per day.
it: Il tuo fornitore di hosting ti consente di eseguire solo un backup incrementale al giorno.

en: Your saved settings also affect what is backed up - e.g. files excluded.
it: Le impostazioni salvate influiscono su ciò che viene sottoposto a backup, ad es. file esclusi.

en: Your settings have been saved.
it: Le tue impostazioni sono state salvate.

en: Your settings have been wiped.
it: Le tue impostazioni sono state cancellate.

en: Your site's admin email address (%s) will be used.
it: Verrà utilizzato l'indirizzo email dell'amministratore del tuo sito (%s).

en: Your web browser prevented the copy operation.
it: Il tuo browser web ha impedito l'operazione di copia.

en: Your web server has PHP's so-called safe_mode active.
it: Il tuo server web ha il safe_mode PHP attivo.

en: Your web server's PHP installation has these functions disabled: %s.
it: L'installazione PHP nel tuo server ha queste funzioni disabilitate: %s.

en: Your web-server does not have the %s module installed.
it: Il tuo web server non ha il modulo %s installato.

en: Your website is hosted using the %s web server.
it: Il tuo sito web è ospitato utilizzando il web server %s.

en: Your website is visited infrequently and UpdraftPlus is not getting the resources it hoped for; please read this page:
it: Il tuo sito web è visitato raramente e UpdraftPlus non sta ottenendo le risorse sperate, ti consigliamo di leggere questa pagina:

en: Your wp-content directory server path: %s
it: Il vostro percorso della cartella wp-content sul server: %s

en: [deleted]
it: [eliminato]

en: a second attempt is being made (upon further failure it will be skipped)
it: è in corso un secondo tentativo (in caso di ulteriore errore verrà saltato)

en: already done
it: già fatto

en: already uploaded
it: già caricato

en: an account
it: un account

en: and retain this many scheduled backups
it: e questo conserva molti backup programmati

en: anywhere in their names
it: ovunque nei loro nomi

en: archive
it: archivio

en: at the beginning of their names
it: all'inizio dei loro nomi

en: at the end of their names
it: alla fine dei loro nomi

en: authentication URI
it: URI di autenticazione

en: authentication error
it: errore di autenticazione

en: authentication failed
it: autenticazione fallita

en: back
it: indietro

en: calculate
it: calcola

en: calculating...
it: sto calcolando...

en: check your log for more details.
it: controllare il log per maggiori dettagli.

en: chunk %s: upload failed
it: sezione %s: caricamento fallito

en: configure it here
it: configuralo qui

en: count
it: conteggio

en: credentials
it: credenziali

en: database connection attempt failed.
it: tentativo di connessione al database fallito.

en: day
it: giorno

en: day(s)
it: giorni

en: did not return the expected response - check your log file for more details
it: non ha prodotto la risposta attesa - controllare il file di log per ulteriori dettagli

en: dismiss notice
it: ignora l'avviso

en: download: failed: file not found
it: download fallito: file non trovato

en: easy to break, fastest
it: facile da rompere, il più veloce

en: encrypted FTP (explicit encryption)
it: FTP cifrato (crittografia esplicita)

en: encrypted FTP (implicit encryption)
it: FTP cifrato (crittografia implicita)

en: error - failed to create and access the container
it: errore - impossibile creare e accedere al contenitore

en: error - failed to re-assemble chunks
it: errore - impossibile riassemblare i segmenti

en: error - failed to upload file
it: errore - caricamento del file fallito

en: error: %s (see log file for more)
it: errore: %s (vedi log file per maggiori informazioni)

en: error: failed to upload file to %s (see log file for more)
it: errore: impossibile caricare il file su %s (vedi il file di log per maggiori informazioni)

en: error: file %s was shortened unexpectedly
it: errore: il file %s è stato troncato in modo imprevisto

en: failed to access parent folder
it: impossibile accedere alla cartella superiore

en: failed to list files
it: impossibile elencare i file

en: failed to upload file to %s (see log file for more)
it: impossibile caricare il file in %s (vedi log file per maggiori informazioni)

en: faster (possibility for slow PHP installs)
it: più veloce (nel caso di installazioni PHP lente)

en: file is size:
it: il file ha dimensioni:

en: files: %s
it: file: %s

en: folder
it: cartella

en: go here to learn more
it: vai qui per saperne di più

en: here
it: qui

en: hour(s)
it: ore

[ctx: i.e. Non-automatic]
en: Manual
it: Manuale

en: i.e. if you have %s there
it: Ad esempio, se lì hai %s

en: if all of the following conditions are matched:
it: se tutte le seguenti condizioni sono soddisfatte:

en: if any of the following conditions are matched:
it: se una delle seguenti condizioni è soddisfatta:

en: in the month
it: nel mese

en: including any passwords
it: inclusa ogni password

en: incremental backup; base backup: %s
it: backup incrementale; backup di base: %s

en: is
it: è

en: is not
it: non è

en: key
it: chiave

en: key name
it: nome della chiave

en: last activity: %d seconds ago
it: ultima attività: %d secondi fa

en: last activity: %ss ago
it: Ultima attività: %ss fa

en: log results to console
it: registra i risultati nella console

en: login
it: accesso

en: login failure
it: accesso fallito

en: manage
it: gestisci

en: more
it: di più

en: more info
it: maggiori informazioni

en: no options or sitemeta table was found
it: non sono state trovate tabelle opzioni o sitemeta

en: no recent activity; will offer resumption after: %d seconds
it: nessuna attività recente; riprenderà dopo: %d secondi

en: none present
it: nessuno presente

en: notice image
it: immagine di avviso

en: on every backup
it: ad ogni backup

en: open this to show some further options; don't bother with this unless you have a problem or are curious.
it: apri questo elemento per mostrare alcune ulteriori opzioni; non perdere tempo con questo se non hai un problema o non sei curioso.

en: or (annual discount)
it: o (sconto annuale)

en: or to restore manually
it: o ripristina manualmente

en: or, to reset this option
it: o, per resettare questa opzione

en: please wait for the rescheduled attempt
it: attendere il tentativo rischedulato

en: press here
it: premi qui

en: read more at %s
it: leggi altro su %s

en: recommended
it: raccomandato

en: refresh
it: aggiorna

en: regular non-encrypted FTP
it: FTP non criptato (regolare)

en: remote files deleted
it: file remoti cancellati

en: remote site
it: sito remoto

en: required for some remote storage providers
it: obbligatorio per alcuni provider di archiviazione remota

en: reset
it: reimposta

en: restoration
it: ripristino

en: rows: %d
it: righe: %d

en: search and replace
it: cerca e sostituisci

en: search term
it: termine di ricerca

en: settings
it: impostazioni

en: show PHP information (phpinfo)
it: mostra informazioni PHP (phpinfo)

en: show log
it: mostra log

en: site not found
it: sito non trovato

en: slower, strongest
it: il più lento, il più forte

en: table: %s
it: tabella: %s

en: template not found
it: template non trovato

en: the database query being run was:
it: la query di database in corso di esecuzione è:

en: the options table was not found
it: la tabella delle opzioni non è stata trovata

en: the world’s most trusted backup plugin!
it: il plugin di backup più affidabile al mondo!

en: these backup sets
it: questi set di backup

en: these characters
it: questi caratteri

en: this backup set
it: questo set di backup

en: this privacy policy
it: questa privacy policy

en: unknown source
it: sorgente sconosciuta

en: upload (%s): re-assembly failed (see log for more details)
it: caricamento (%s): riassemblaggio fallito (vedere il log per maggiori dettagli)

en: upload failed
it: caricamento fallito

en: username
it: nome utente

en: week(s)
it: settimane

en: will restore as:
it: sarà ripristinato come:

en: with the option of
it: con l'opzione di

en: you have authenticated your %s account
it: hai autenticato il tuo account %s

en: you have authenticated your %s account.
it: hai autenticato il tuo account %s.

en: your PHP install lacks the openssl module; as a result, this can take minutes; if nothing has happened by then, then you should either try a smaller key size, or ask your web hosting company how to enable this PHP module on your setup.
it: il tuo PHP non ha il modulo openssl; di conseguenza ciò può richiedere alcuni minuti; se poi non succede nulla dovresti provare una chiave più piccola o chiedere alla tua società di web hosting come abilitare questo modulo PHP sulla tua configurazione.

en: your site's admin address
it: l'indirizzo amministratore del tuo sito

en: zip executable found:
it: zip eseguibile trovato:
